3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Bieżące interwencje

Od lewej burmistrz Paweł Sztefek, radny Damian Ryszawy, przewodniczący Zarządu Osiedla Michał Budniok, sekretarz Zarządu Anna Chowaniok. Fot. M. Bielesz

Rozpoczęły się zebrania zarządów osiedli z mieszkańcami w sprawie przyszłorocznego budżetu. To czas składania wniosków, które wedle lokalnych społeczności powinny zostać zrealizowane, dla sprawniejszego, bezpieczniejszego i bardziej wygodnego życia. Pierwsze rozmowy odbyły się 9 września w Szkole Podstawowej nr 3 w Polanie.

Na zebranie przybył burmistrz Paweł Sztefek oraz radny Damian Ryszawy. Zainteresowanych sprawami dzielnicy przywitał Michał Budniok, przewodniczący Zarządu Osiedla. Na spotkaniu obecna była także członkini zarządu Anna Chowaniok. Zanim pochylono się nad konkretnymi problemami, najpierw przypomniano wnioski, które złożono rok temu. Wymienił je Michał Budniok. Wówczas, w 2023 roku, mieszkańcy Polany prosili o:

1. Remont ul. Chabrów, uszczelnienie kanalizacji sanitarnej, wykonanie nowej nawierzchni parkingów, chodników, oraz miejsc segregacji odpadów dla mieszkańców.
2. Projekt rozbudowy oraz budowy sieci kanalizacyjnej na ul. Świerkowej.
3. Remont mostu drogowego nad Suchym Potokiem na ul. 3 Maja (na wysokości hotelu Adriano SPA).
4. Uregulowanie cieków wód opadowych z Czantorii pomiędzy dolną stacją kolejki a Lisią Polaną.
5. Remont ul. Papiernia.
6. Wykonanie doświetlenia dojazdów ul. Polańskiej.
7. Remont ul. Turystycznej.
8. Wykonanie nowej nakładki asfaltowej na ul. Wczasowej powyżej wyciągu Palenica.
9. Montaż rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych na ścianie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Przedszkolnymi.
10. Remont nakładki asfaltowej na ul. Złocieni.
11. Wycinkę drzew w korycie potoku Dobka.
12. Montaż ławeczki interaktywnej oraz bankomatu przy dolnej stacji Kolei Linowej Czantoria.
13. Wykonanie projektu i budowa mostku nad potokiem Jaszowiec łączącego nowo wybudowany plac zabaw z parkingiem pod Małą Palenicą.
14. Budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Turystycznej i ul. Wczasowej.
15. Remont zniszczonych fragmentów ścieżki rowerowej oraz zabezpieczenie jej przed kolejnymi intensywnymi opadami deszczu.
16. Wykonanie renowacji krzyża między ulicami Jodłową i Świerkową.
17. Wykonanie drugiego etapu budowy sieci wodociągowej i kanalizacji na ul. Wczasowej bocznej.

Burmistrz zareagował na powyższe postulaty:
– Szybko przeanalizowałem Państwa wnioski na 2024 rok i z przykrością stwierdzam, że pewnie nawet 20 milionów złotych by nie wystarczyło, żeby to wszystko zrealizować. Mimo wszystko uważam, że można dopisać do realizacji w tym roku remont ulicy „Pod Grapą”.

Z długiej listy udało się przeprowadzić remont ul. Chabrów. Pomimo zagwarantowania pieniędzy w tegorocznym budżecie na projekt rozbudowy kanalizacji na ul. Świerkowej, niestety Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej odmówiły tej inwestycji, bo jak przekazał radny Ryszawy, nie mają na tę chwilę środków technicznych, żeby to zrobić. Wszystko jednak wskazuje na to, że uda się tego dokonać w przyszłym roku. Udało się za to znaleźć fundusze na wykonanie remontu około trzystumetrowego odcinka ul. Orłowej. Sytuacja była tam na tyle poważna, że tamtejsi mieszkańcy nie mieli często jak dojechać do swoich domostw. Do skrajnego zdarzenia doszło, gdy nie mogła w ten rejon dojechać wezwana na pomoc karetka. Została także wykonana toaleta miejska przy parkingu przed dolną stacją kolei. Mogą cieszyć się również strażacy:
– Udało się złożyć wniosek o dofinansowanie remontu remizy OSP Polana, który został pozytywnie rozpatrzony. Zostanie całkowicie wymienione źródło ciepła, nastąpi termomodernizacja, okna będą wymienione. Obiekt zyska też energię z fotowoltaiki. Kwota dofinansowania jest na poziomie 150 tys. euro – zaznaczył Michał Budniok.

Nie licząc zarządu dzielnicy, wraz z radnym i burmistrzem, na zebranie mieszkańców przybyło niewiele osób. Na pewno na przeszkodzie stanął deszcz, ale wydaje się, że 11 zaangażowanych w sprawy dzielnicy osób to zdecydowanie za mało. Szkoda, bo w Polanie jest o czym mówić. Po niedawno przeprowadzonych badaniach okazało się przecież, że to najbardziej zdegradowana część Ustronia. Widzą to także żyjący tu na co dzień. Nieśmiało podnosili głos w tej sprawie, stwierdzając, że w wielu miejscach jest po prostu brzydko.
Jednak na czoło wysunięto problemy, które wydają się na pierwszy rzut oka błahe, a mieszkańcom faktycznie uprzykrzają życie. To przede wszystkim brak przepustowości studzienek kanalizacyjnych. Są one często zatkane, więc powoduje to wylewanie się z niej wody po deszczu.

W konsekwencji spływa ona wzdłuż dróg i zabiera ze sobą żwir i kamienie. Może to oczywiście spowodować zniszczenie nawierzchni ulic. Zwrócono się więc z prośbą o wyczyszczenie studzienek.

Okazuje się, że po akcji odśnieżania zostaje bardzo dużo niechcianego mułu, którego w niektórych miejscach jest już bardzo dużo np. w pobliżu mostów. Ta sytuacja także może powodować ryzyko kolejnych zniszczeń, gdy woda nie będzie mogła swobodnie przepływać. Według niektórych mieszkańców tzw. Akcja Zima, czyli odśnieżanie jest także niesprawnie przeprowadzane. W niektórych miejscach śnieg zalega za długi czas, przez co są kłopoty np. z dowozem dzieci do szkół.

Zgłoszono kolejny raz pomysł na utwardzenie pobocza od kościoła na Polanie do kaplicy w Dobce. Radny Damian Ryszawy zwrócił jednak uwagę, że koszt wykupu przez miasto terenów pod pobocza jest tak duży, że jest mało prawdopodobne aby znaleźć tak duże środki finansowe.

Powrócono również do sprawy z niefortunnym umiejscowieniem mostku nad potokiem Jaszowiec. Został zlokalizowany tam, gdzie de facto nie jest potrzebny. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka kładka jest konieczna przy nowym placu zabaw. Zachęciłoby to turystów do przejścia na drugą stronę cieku.

Jeśli chodzi o wnioski do budżetu na kolejny rok, to oprócz tych, które nie zostały zrealizowane w bieżącym roku, mieszkańcy będą domagać się od władz miasta mniejszych interwencji ale niezwykle potrzebnych. Chodzi o bieżące czyszczenie studzienek kanalizacyjnych, rowów czy malowanie pasów na drogach. To nie są duże koszty jeśli chodzi o budżet, a zapewniają poczucie zadbania o społeczność Polany. Mateusz Bielesz

Więcej zdjęć

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content