13 marca Fundacja „Z sercem do Pacjenta” zorganizowała w Klubie Kuracjusza przy Sanatorium „Równica” bezpłatne spotkanie edukacyjno-zdrowotne nazwane Klub Pacjenta, które urządzano także w poprzednich latach. Prowadziła je przedstawicielka Fundacji Ewa Gruchot. Na początku zaprezentowano trzy krótkie wykłady z prezentacjami multimedialnymi, a poza tym można było darmowo skorzystać z kilkunastu kluczowych badań dla kondycji sercowo naczyniowej oraz wydolności fizycznej. Niestety, ustroniacy w tym roku nie dopisali, choć szczegółowa informacja ukazała się dwukrotnie w naszej gazecie. Przybyło ich najwyżej około dziesięciu, ale docenili tę szczytną akcję mieszkańcy Skoczowa, skąd uczestnicy UTW przyjechali autobusem.
Pierwszy wykład przedstawiła Sandra Tymich, fizjoterapeutka z Uzdrowiska Ustroń pt. „Jak stworzyć zwinny mózg”. Wiadomo, że jest on odpowiedzialny za przetwarzanie wszystkich bodźców, z jakimi się stykamy, a także za gromadzenie i przechowywanie informacji. To unikalny organ, mający ogromne natężenie neuronów. W mózgu człowieka jest ich od ok. 90. do 200. miliardów. Każdy neuron styka się nawet z 50. tysiącami innych komórek nerwowych, co tworzy wprost niewyobrażalną ilość połączeń. Zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu odbijają się na całym organizmie, doprowadzając nierzadko do kalectwa, a nawet śmierci. Jak usprawnić pracę mózgu? Powszechnie wiadomo, że trzeba systematycznie dbać o zdrową dietę oraz nawodnienie ciała, o właściwy sen i odpoczynek organizmu, być stale aktywnym, unikać używek, minimalizować stres, starać się o aktywność mózgu, który uwielbia wyzwania, a nie znosi nudy. Odpowiednio zadbany potrafi się odwdzięczyć dobrą pamięcią, kreatywnością i rozwiązać niejeden problem.
Z kolei Katarzyna Gonciarz, pielęgniarka oddziałowa z Uzdrowiska Ustroń omówiła temat „Sen – kluczowym filarem zdrowia”. Wiele osób cierpi na bezsenność, a coraz częściej specjaliści podkreślają, że sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych organizmu, więc ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję. Jak można sobie pomóc? Należy ustalić stałe godziny snu i się ich trzymać, przewietrzyć sypialnię, nie używać wieczorem urządzeń generujących światło niebieskie jak telefony, laptopy czy telewizja, zrezygnować z ciężkich posiłków oraz papierosów i używek przed snem. Trzeba postarać się aby w tym czasie mieć myśli pozytywne, a oddalić od siebie wszelkie troski.
Ostatni wykład zaprezentowała Beata Williams specjalistka ds. edukacji diabetologicznej firmy Abbott., pt. „STOP hiperglikemii – dlaczego warto sprawdzać dynamikę zmian glikemii w organizmie?”. Przekonywała ona wszystkich diabetyków, aby często kontrolować poziom cukru we krwi, bo tylko wyrównana glikemia jest wykładnikiem zdrowia i oddala możliwe powikłania cukrzycowe. Dotychczas codzienną kontrolę przeprowadzało się glukometrem, a od kilku lat jest możliwość korzystania z sensorów Free Style Libre 2, które co minutę wykazują poziom cukru we krwi, bez nakłuwania palców. Ma to wiele udogodnień, wyniki zachowuje w pamięci, można je przekazać bezpośrednio lekarzowi. Jest to jednak kosztowne urządzenie, gdyż jego cena to prawie 300 zł na 2 tygodnie, a refundacja należy się tylko dzieciom, kobietom w ciąży i osobom, które stosują insulinę.
Po wykładach można było skorzystać z bezpłatnych badań m.in. elektrycznej aktywności serca, które pozwala wykryć zaburzenia rytmu, niedokrwienie i inne schorzenia serca, poziomu glukozy we krwi i ciśnienia krwi, natlenienia organizmu oraz analizę składu masy ciała, co cieszyło się największym zainteresowaniem. Można było zadawać pytania, bo wszyscy specjaliści byli do dyspozycji uczestników spotkania. Szkoda tylko, że tak niewielu mieszkańców Ustronia zainteresowało się tą cenną prozdrowotną akcją.
Lidia Szkaradnik