W rubryce „Ustrońska dla seniora” zamieszczamy praktyczne informacje, mające pomóc w komunikacji i integracji środowiska i wspierać poszukiwania ciekawych aktywności, dostosowanych do zainteresowań i możliwości seniorów. Zapraszamy do aktywnego tworzenia rubryki, tel. do naszej redakcji: 33 854 34 67, mail: gazeta@ustron.pl
Rada Seniorów Miasta Ustroń
Spotkania Rady Seniorów Miasta Ustroń: każdy drugi poniedziałek miesiąca, godz. 14.00 – Urząd Miasta Ustroń sala sesyjna.
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku – Fundacja ESPRIT, siedziba ul. Daszyńskiego 2 (nad Rossmanem), tel. 606 486 333.
Rada Programowa UTW przyjmuje zapisy na nowy rok akademicki 2024/25. Zapisy przyjmowane są w czasie dyżurów wtorkowych (jeszcze 17 i 24 IX) w godz. 10.00-12.00 do następujących sekcji: język angielski gr. początkująca i zaawansowana, j. niemiecki – kontynuacja, j. czeski – kontynuacja, zaj. komputerowe gr. zaawansowana, obsługa smartfona, joga, trening pamięci, plastyka, grupa wokalna, taniec liniowy, aerobik w basenie, gimnastyka ( Nordic Wallking), sekcja brydżowa, sekcja szachowa gry planszowe. Wstępny harmonogram zajęć dostępny na stronie Fundacji Esprit w zakładce UTW, na stronie miasta oraz na tablicy ogłoszeń.
II EDYCJA CENTRALNEGO KLUBU PACJENTA
24 września 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się II edycja Centralnego Klubu Pacjenta, organizowana przez Fundację „Z sercem do Pacjenta”. Podczas spotkania będzie okazja uczestniczyć w wykładach wybitnych specjalistów, skorzystać z kilkudziesięciu darmowych badań profilaktycznych oraz porozmawiać z lekarzami i innymi ekspertami. Dla osób zainteresowanych Urząd Miasta Ustroń organizuje wyjazd autokarem dofinansowany ze środków profilaktyki miejskiej.
Jest to druga edycja uczestnictwa Miasta Ustroń w wydarzeniu. Koordynatorem wyjazdu jest Łukasz Sitek pełnomocnik Burmistrza ds. profilaktyki i uzależnień. Dla członków UTW zarezerwowanych jest 20 miejsc. Zapisy w siedzibie Akademii Esprit osobiście lub telefonicznie do 20 września.
SEMINARIUM ON-LINE
Webinarium (seminarium on-line) „Jak samodzielnie weryfikować oferty inwestycyjne. Okazja czy oszustwo – sprawdź zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR – odbędzie się 20 września 2024 roku (10.00-13.15).
Celem spotkania online (webinarium) jest zwrócenie uwagi seniorów na ryzyka związane z inwestycjami na rynku finansowym, uwrażliwienie na ryzyko oszustw oraz przekazanie wskazówek dotyczących możliwości weryfikacji podmiotów oferujących usługi na rynku finansowym, w tym z wykorzystaniem informacji dostępnych na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.
Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=90042&p_id=18
W webinarium można uczestniczyć zarówno samodzielnie, jak i grupowo (za pośrednictwem domów seniora, klubów seniora, centrów aktywności seniora, domów pomocy społecznej, bibliotek itp.). W przypadku zgłoszeń grupowych wypełniając formularz należy wskazać przybliżoną liczbę uczestników webinarium. W Urzędzie Miasta Ustroń na sali sesyjnej (pok. nr 1) będzie można uczestniczyć w tym seminarium.
Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane do 19 września. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu webinarium, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie (wraz z linkiem) będą przesyłane na bieżąco.
W celu uczestnictwa w webinarium niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące dołączenia do spotkania zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem (wraz z linkiem) na spotkanie. Udział w webinarium jest bezpłatny.
W programie m.in.: Zadania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Pojęcie podmiotów nadzorowanych i nienadzorowanych przez KNF, różnice w zakresie ryzyka i ochrony środków finansowych klienta, inne źródła informacji dostępne w Internecie, istotne dla podjęcia decyzji inwestycyjnej, ryzyka związane z nietrafną decyzją inwestycyjną, wskazówki dotyczące zgłoszeń naruszenia prawa, postępowanie karne, pytania i odpowiedzi.
PARAFIA EWANGELICKA
Spotkania emerytów: ostatnia środa miesiąca godz. 10.00.
PARAFIA KATOLICKA ŚW. KLEMENSA
Spotkania seniorów odbywają się ostatni poniedziałek miesiąca po mszy św. w intencji seniorów, godz. 8.30 w salkach parafialnych.
POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW
Spotkania: każda środa miesiąca, godz. 10.00 – sala lustrzana Miejski Dom Kultury „Prażakówka”, ul. Daszyńskiego 28, tel. kontaktowy 33 854 29 06.
SENIORZY W HERMANICACH
Spotkania seniorów w Parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Hermanicach odbywają się w czwartą sobotę miesiąca po mszy św. w ich intencji, która rozpoczyna się o godz. 10.00. Opiekunem jest O. Artur Modzelewski, a sprawami organizacyjnymi zajmuje się Maria Jaworska.
SENIORZE, ZASTRZEŻ PESEL
Coraz więcej osób pada ofiarą oszustów, toteż Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę „Zastrzeż PESEL”, z której osoby pełnoletnie mogą skorzystać bezpłatnie i bez podawania przyczyny. Od 1 czerwca tego roku wszystkie instytucje finansowe, notariusze czy operatorzy komunikacyjni muszą sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim zdecydują się podpisać z kimś umowę lub udzielić pożyczki. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku lub – pomimo aktywnego zastrzeżenia – udzielą np. pożyczki na czyjeś skradzione dane, ta osoba nie będzie musiała spłacać zadłużenia powstałego wskutek oszustwa. PESEL można wielokrotnie zastrzegać nie tylko za pomocą aplikacji mObywatel, ale także w serwisie internetowym mObywatel oraz w urzędzie gminy.