Co to jest tajemniczy dymfok? Na Śląsku Cieszyńskim tak mówi się na specjalny, ciężki żeliwny kociołek, który stawia się bezpośrednio na ognisku i szczelnie zamyka od góry. W nim przyrządza się także potrawę o tej samej nazwie. Tak więc danie wzięło swoją danie od naczynia. Podobnie jest na Węgrzech. Bogracz, to znowu rodzaj kociołka stalowego lub emaliowanego, który rozszerza się ku górze. Kociołek podwieszany jest na trójnogu i wieszany na metalowym łańcuchu. Bogracz wisi nad ogniskiem, a w środku gotuje się węgierski gulasz. Zaczęto zatem nazywać tak samo i danie.
W naszej tradycji dymfok był mocno związany z zielonymi świątkami, czyli dniem pięćdziesiątnicy. Wtedy oprócz nieodłącznej jajecznicy z ogniska spożywało się również na świeżym powietrzu ową tę równie ciężką potrawę.
Właśnie wokół dymfoków zebrali się mieszkańcy Ustronia i okolic, aby rywalizować w przygotowaniu tej smacznej potrawy, którą z racji jej mało delikatnych składników, podaje się przede wszystkim jesienią. To były I Mistrzostwa Ustronia w Pieczeniu Dymfoków.
Pomysłodawcą wydarzenia jest Michał Kubok. Zainspirowany podobnymi konkursami w Chorwacji, postanowił, że zachęci bliskich znajomych do zorganizowania kulinarnej imprezy opartej na lokalnej tradycji. Temat szybko podchwycili Wojciech Chybiorz, Paweł Waszek i Mateusz Kral. Każdy z nich wziął odpowiedzialność za inne zadania.
Jak piszą organizatorzy: – Rywalizacja była zacięta, dymfoki przepyszne. Jury nie miało łatwego zadania. Spośród 16 drużyn zostały wyłonione
3 najlepsze, które zdobył najwięcej punktów. Prócz zgodności z regulaminem, smaku, zapachu, konsystencji i sposobu podania ważna była prezentacja przyrządzonego dania.
Jednak Złoty Dymfok może należeć tylko do jednej drużyny.
Oto zwycięzcy edycji 2023:
1️. Akcja Wędzok
2️. Darmojazdy
3️. Wyższy poziom dymfoka.