2.3 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Wiceburmistrz Sitek o Programie Profilaktyki

– Świata nie zbawimy, ale dajemy wybór. W naszym mieście jest wiele możliwości aktywnego, pozytywnego spędzania wolnego czasu oraz integrowania się z innymi ludźmi, co, jak wiemy, ma bezpośrednie przełożenie na kondycję naszego zdrowia psychicznego. Tym, którzy mają problemy oraz ich rodzinom, oferujemy pomoc. Otwieramy drzwi, ale to od mieszkańców zależy, czy skorzystają z zaproszenia – mówi wiceburmistrz Ustronia Łukasz Sitek.

Kiedy w 2015 roku objąłem funkcję Pełnomocnika Burmistrza ds. profilaktyki uzależnień, dość mocno zmieniłem Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, koncentrując się na działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży. Uznałem, że budowanie zdrowego społeczeństwa trzeba zacząć od najmłodszych. Taki kierunek został zaakceptowany przez radnych, którzy co roku przyjmują Program uchwałą, oraz przez burmistrzów. Oczywiście nie zapominamy o innych grupach wiekowych i oferujemy wsparcie mieszkańcom Ustronia w każdym wieku. Miejski Program Profilaktyki dysponuje w tym roku budżetem około 900 tys. zł. Pieniądze pochodzą z opłat za pozwolenia na sprzedaż alkoholu.

Moim marzeniem było zorganizowanie miejskiej letniej kolonii dla ustrońskich dzieci, których rodziny, opiekunowie z różnych powodów nie mogą zapewnić im takiego wypoczynku. Gdy burmistrzem został Przemysław Korcz, udało się zorganizować pierwszą taką kolonię, i w 2019 roku nad morze wyjechał pierwszy autokar z naszymi dziećmi.

Rodzice uczestników kolonii płacą symboliczną kwotę 350 złotych, pozostałe koszty 10-dniowego pobytu nad morzem ponosi miasto. Dzieci odpoczywają pod okiem fachowych i oddanych opiekunów, mają różne zajęcia i zwiedzają ciekawe miejsca. Jest to integralna część miejskiej profilaktyki, dzięki czemu dzieci zmieniają choć na chwilę, często niełatwe otoczenie, w którym przychodzi im wzrastać. Chciałbym, żeby na kolejne kolonie mogły pojechać dwa autokary i do tego będę dążył. W czasie wakacji w naszym mieście odbywa się też wiele półkolonii organizowanych przez parafie, stowarzyszenia i kluby sportowe. Wszystkie są dofinansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki.

Letnie kolonie i półkolonie są już tylko wspomnieniem, zaczął się rok szkolny i powracamy do codziennej pracy. Dzięki dofinansowaniu z Programu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zwykłą działalność prowadzić będzie świetlica Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Rodzin „Ponad Granicami” w Hermanicach, rozpoczną się treningi w naszych klubach sportowych, próby zespołów artystycznych, zajęcia pozalekcyjne w szkołach, zajęcia w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” czy Muzeum Ustrońskim. Do tego dochodzi jeszcze wsparcie pojedynczych wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenia, miejskie placówki i instytucje. Ostatnio finansowaliśmy wyjazd do miasta partnerskiego Kalety pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ustroniu Lipowcu, sponsorujemy też wyjazd naszej Estrady Regionalnej „Równica” do Grecji na festiwal folklorystyczny. Dzięki pieniądzom z Programu powstają place zabaw przy szkołach i na terenach miejskich. W tym roku spore kwoty przeznaczone zostaną m.in. na remont podłogi w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Przedszkolnymi czy na dostosowanie hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 do rozgrywek w piłkę ręczną MKS-u Ustroń. Dotujemy z Programu Profilaktyki piętnaście organizacji i stowarzyszeń z terenu Miasta Ustroń.

Już wiele lat temu dzięki współpracy miasta ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Można Inaczej” powstał Ośrodek „Można Inaczej”. Przekształciliśmy go w unikatową specjalistyczną placówkę wsparcia dziennego z pełnym programem socjoterapeutycznym dla dzieci i młodzieży, prowadzoną przez wysoko wykwalifikowaną kadrę. Koszty kursów i szkoleń dla wychowawców też pokrywał Program, tak jak i remont pomieszczeń w SP-1 dla Ośrodka, w którym każdego dnia przebywa 30-50 dzieci z Ustronia.

Odkąd zacząłem pracę jako pełnomocnik, bardzo zależało mi na stworzeniu punktu konsultacyjnego, w którym każdy mieszkaniec miasta za darmo mógłby zasięgnąć informacji i uzyskać porady na temat różnego rodzaju uzależnień, jak również pomoc psychologiczną. Taki punkt powstał i ciągle go rozwijamy. Każdy, kto podejrzewa u siebie problem z jakimś uzależnieniem, nie tylko od alkoholu, ale i narkotyków, internetu, hazardu itd., nie radzi sobie z problemami w pracy,

funkcjonowaniem w społeczeństwie może umówić się i porozmawiać ze specjalistą, który będzie wiedział, co w danej sytuacji zrobić. Z takimi sprawami mogą też przyjść zaniepokojeni rodzice, dziadkowie, współmałżonkowie, partnerzy. Miasto Ustroń poprzez Miejski Program Profilaktyki zapewnia również darmową pomoc psychologiczną dzieciom, młodzieży i dorosłym. Wystarczy zadzwonić, żeby umówić się na bezpłatną rozmowę z psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą uzależnień. Do Miejskiego Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego, mieszczącego się w siedzibie Stowarzyszenia „Można Inaczej” przy ul. Partyzantów 2 (dawne Gimnazjum nr 1) mogą się zgłaszać osoby z wszelkimi problemami, bo działamy w szerokim zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego. Zapraszam do skorzystania z bezpłatnych wizyt. Umówić trzeba się telefonicznie pod nr 500 231 259.    Spisała: Monika Niemiec

Dzięki wsparciu z budżetu Miejskiego Programu Profilaktyki dzieci wypoczywały na półkoloniach i koloniach.

 

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content