
Nowym radnym z Ustronia Górnego będzie Szymon Staniszewski – kandydat KWW RozwijajMY Ustroń, na którego w niedzielę 30 marca głosowało 185 mieszkańców (67,52%). Kandydatka KWW Pawła Sztefka Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto Joanna Cieślar otrzymała 89 głosów (32,48%).
Od wyborów samorządowych minął prawie rok i w tym czasie tylko przez niecałe 3 miesiące Rada Miasta Ustroń pracowała w komplecie. 7 kwietnia 2024 roku mieszkańcy wybrali 15 radnych (liczba zgodna z zapisami ustawy samorządowej dla gmin do 20 tys. obywateli), ale w II turze wyborów, która odbyła się 21 kwietnia, Pawła Sztefka wybrano burmistrzem Ustronia i żeby objąć to stanowisko, złożył mandat radnego z okręgu nr 3 – osiedle Manhatan. 7 maja 2024 roku podczas I sesji Rady Miasta Ustroń ślubowanie złożyło 14 radnych i burmistrz miasta, a na przewodniczącą Rady wybrana została Adriana Kwapisz-Pietrzyk.
Wybory na Manhatanie
W lipcu odbyły się wybory uzupełniające i mieszkańcy postawili na Wojciecha Chybiorza z KWW RozwijajMY Ustroń. W 15-osobowym składzie Rada pracowała prawie do końca września 2024 roku, a wtedy mandat złożyła przewodnicząca Kwapisz-Pietrzyk i wkrótce potem została wiceburmistrzem miasta. Radnych znowu było 14, a nowym przewodniczącym Rady został Michał Kubok.
Ogłoszenie nowych wyborów
Drugie wybory uzupełniające odsunęły się w czasie z powodu ogłoszenia stanu klęski żywiołowej po wrześniowej powodzi. Zgodnie z przepisami z ogłoszeniem wyborów trzeba było czekać. 17 stycznia Wojewoda Śląski zarządził wybory na 30 marca. 3 lutego zgłoszone zostały 2 komitety wyborcze: Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Sztefka Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto oraz Komitet Wyborczy Wyborców Rozwijajmy Ustroń, którego pełnomocnikiem wyborczym i pełnomocnikiem finansowym została Anna Rottermund. 24 lutego komitety zgłosiły kandydatów na radnego: Joannę Cieślar i Szymona Staniszewskiego.
Kampania wyborcza
Przebiegała spokojnie, kandydaci postawili na spotkania z mieszkańcami oraz filmy reklamowe w internecie. Joanna Cieślar podkreśla, że w dzielnicy Ustroń Górny mieszka od dawna i że od dawna angażuje się w sprawy społeczne miasta. Dodaje, że Ustroń to jej dom. Nie pozostaje bierna i często bierze sprawy w swoje ręce. Podkreślała, że ma doświadczenie w pracy społecznej i że w Osiedlu Ustroń Górny jest dużo problemów. Mieszkańcy czekają na remonty dróg, kanalizację i że występuje problem powodziowy. Wspominała o seniorach, działającym Klubie Seniora i o staraniach o otwarcie kolejnych. Podkreślała, że zna bolączki dzielnicy i chce, aby lepiej się w niej żyło. Zdradziła, że zimą lubi jeździć na nartach, a latem pracować w ogródku. Szymon Staniszewski przedstawił program dla dzielnicy pod hasłem: „Czy Ustroń Górny może być jeszcze lepszym miejscem do życia? Oczywiście!” i zaczął od tego, że szczególnie bliska jest mu polityka senioralna. Mówił też o konieczności wyremontowania parkingu na Brzegach, likwidacji barier architektonicznych takich jak na dworcu PKP Ustroń Zdrój. Zapewniał, że chce zadbać o place zabaw, rozwijać ścieżki rowerowe, dopilnować, żeby cieki wodne były czyste i drożne i współpracować ze Spółką Wodną Młynówki Ustrońskiej. Postarać się o remont tężni, ściśle współpracować ze stowarzyszeniami i miłośnikami przyrody. Ciekawą przedwyborczą rozmowę przeprowadził z kandydatem Szymon Pilch, a w niej padły słowa: „Chciałbym być głosem mieszkańców, tych, którzy chcą coś powiedzieć, chcą coś zrobić, chcą coś zdziałać albo chcą być usłyszani.”
Niedzielne wyniki
30 marca głosowanie odbywało się w Szkole Podstawowej nr 1 oraz w Miejskim Domu Spokojnej Starości. W szkole na listach wyborców było 1.235 osób uprawnionych do głosowania, wydano 254 karty do głosowania, głos nieważny oddała 1 osoba, stawiając znak „x” przy nazwisku obydwóch kandydatów. Joanna Cieślar otrzymała 74 głosy, Szymon Staniszewski 179 głosów. W MDSS było 29 uprawnionych, wydano 25 kart do głosowania, oddano 4 głosy nieważne z powodu nie zaznaczenia żadnego z kandydatów. Na Joannę Cieślar zagłosowało 15 pensjonariuszy, a 6 na Szymona Staniszewskiego. W sumie uprawnione były 1264 osoby, zagłosowało 279, co oznacza frekwencję 22,07%. Oddano 274 ważne głosy (5 głosów nieważnych) – 89 (32,48%) na Joannę Cieślar, 184 (67,52%) na Szymona Staniszewskiego.
Aktualny skład Rady Miasta Ustroń
KWW RozwijajMY Ustroń wprowadziło do Rady Miasta Ustroń 7 radnych, a są to: Michał Kubok – przewodniczący RMU oraz Wojciech Chybiorz, Sławomir Haratyk, Artur Kluz, Małgorzata Madzia, Szymon Staniszewski (po zaprzysiężeniu na najb;liższej sesji), Paweł Waszek. W nieoficjalnej koalicji są z nimi 2 radne wywodzące się z KWW Projekt Ustroń:
Bożena Piwowar i Karina Wowry. KWW Pawła Sztefka Ustroń Nasze Miasto Nasz Dom reprezentuje 6 radnych: Damian Ryszawy – wiceprzewodniczący RMU oraz Szymon Górniok, Wiktoria Herczyk, Beata Niewiadomska, Krzysztof Pokorny, Artur Steczkiewicz.
Monika Niemiec