11 czerwca 2024 r. zmarła w wieku 85 lat Anna Gluza z Zawodzia. Była osobą powszechnie znaną w Ustroniu, obdarzoną rozlicznymi talentami i pasjami, od dziesięcioleci ogromnie zaangażowaną w życie kulturalne miasta, ochronę tradycji oraz dziedzictwa.
Urodziła się 6 grudnia 1938 r. w rodzinnej willi „Hanka” w przysiółku Brzezina (przy obecnej ul. Szpitalnej 90) jako córka Józefa Gluzy i Anny z domu Szczepańskiej. Miała starszą siostrę Lidię Troszok i młodszego brata Jerzego Gluzę. Edukację swą rozpoczęła w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustroniu, a świadectwo dojrzałości otrzymała w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśle.
Jej wielką pasją był śpiew. W 1964 r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie w klasie śpiewu solowego u Jerzego Drozda. Przez ponad pół wieku występowała zarówno solo, jak i w chórach i zespołach śpiewaczych, uświetniając wiele wydarzeń kulturalnych i miejskich uroczystości. Śpiewała w Zespole „Beskid”
przy Międzyzakładowym Domu Kultury „Włókniarz” w Bielsku-Białej (1964- 1970), zespole „Czantoryjki” przy Zakładowym Domu Kultury „Kuźnik” w Ustroniu (do 1977 r.) oraz najdłużej, bo prawie 40 lat, w Kameralnym Zespole Wokalnym „Ustroń” (1983-2021). Zachwycała urodą i pięknym sopranem w operze ludowej Jana Sztwiertni „Sałasznicy”, wcielając się w postać Jewki. W latach 1978-1987 działała w Społecznym Komitecie Organizacyjnym Festiwalu Piosenki Czeskiej i Słowackiej o „Kryształową Lirę”, pełniąc
funkcję sekretarza jury.
Kochała książki. Była długoletnią bibliotekarką, absolwentką Wydziału Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przez ponad 25 lat (1962-1988) pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu, pełniąc również funkcję jej dyrektorki. Następnie przez długie lata związana była z cieszyńskimi bibliotekami – Uniwersytetu Śląskiego (1988-1994) oraz Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego (1996- 2012). Aktywna zawodowo pozostawała do 74 roku życia.
Posiadała liczne grono przyjaciół i znajomych. Przez 45 lat działała w Towarzystwie Miłośników Ustronia, a przez ostatnie 20 lat była członkinią Zarządu, pełniąc funkcję skarbnika. W latach 2005- 2023 pracowała w zespole redakcyjnym „Pamiętnika Ustrońskiego”. Pisała również świetne wspomnienia i artykuły historyczne, zawsze oparte o materiały źródłowe. Należała ponadto do Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Oddział w Cieszynie.
Była kobietą z klasą, zawsze pełną energii, życzliwą, tolerancyjną, chętną do pomocy, a do tego inteligentną, bardzo oczytaną, o rozległej wiedzy i szerokich horyzontach, czym nieraz wszystkich zaskakiwała. Znała kilka języków obcych. Kontakt z książką rozpalił w niej ciekawość świata i ludzi. Zwiedziła wiele krajów, docierając do Australii. Umiejętności lingwistyczne i wrodzona odwaga sprawiły, że częstokroć podróżowała sama.
Z dumą pielęgnowała pamięć o swym wuju, prof. Janie Szczepańskim, światowej sławy socjologu rodem z Ustronia. Prof. Karol Daniel Kadłubiec określił ją mianem „strażniczki spuścizny duchowej z Brzeziny, korzeniami wrośniętej w Ustroń”. Uczestniczyła w opracowaniu „Dzienników” Profesora z lat 1935-1980. Propagowała jego dokonania podczas dorocznych spotkań w ramach Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego. Była inicjatorką obchodów 20. rocznicy śmierci Profesora, które odbyły się w Ustroniu 16 kwietnia bieżącego roku. Podczas uroczystości wygłosiła swój wykład wspomnieniowy, który niestety okazał się tym ostatnim. Przekazała nam, ustroniakom, wiele pamiątek historycznych i własnych wspomnień, pozostawiając po sobie piękny ślad. Z tej ogromnej spuścizny cały czas będziemy korzystać.
Pogrzeb śp. Anny Gluzy odbył się 14 czerwca 2024 r. w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Jakuba Starszego w Ustroniu. Nabożeństwo żałobne prowadził ks. dr ppor. Zbigniew Obracaj. Zmarłą pożegnała w imieniu Towarzystwa Miłośników Ustronia Bożena Kubień. Uroczystość uświetniła grą na organach Renata Odias, a towarzyszyła jej grająca na skrzypcach Anna Wieczorek, koncertmistrz orkiestry kameralnej Silesian Art Collective, współpracująca z artystami sceny polskiej. Spoczęła na miejscowym cmentarzu ewangelickim.
Bożena Kubień