14 marca był terminem zgłaszania kandydatów na burmistrzów, ale w Ustroniu już w zeszłym tygodniu Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała wszystkie osoby, które wystartują 7 kwietnia w wyścigu o fotel burmistrza naszego miasta. Nazwiska kandydatów podajemy w kolejności alfabetycznej: Michał Brudny (KWW Razem Tworzymy Zmianę dla Ustroniaków Michała Brudny), Przemysław Korcz (KWW Projekt Ustroń), Katarzyna Maziarczuk (KWW Młodzi dla Miasta Ustroń), Paweł Sztefek (KWW Pawła Sztefka – Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto). Kandydaci podyskutują ze sobą o przyszłości miasta podczas debaty, która odbędzie się 18 marca o godz. 17 w Muzeum Ustrońskim.
Michał Brudny, rocznik 1974, od dziecka związany jest z Ustroniem. Chodził do Przedszkola nr 1 i do Szkoły Podstawowej nr 1. Ukończył handlówkę w Wiśle, a następnie Liceum Ekonomiczne w Cieszynie. Był harcerzem ZHP w drużynie środowiskowej „Puszcza”. Podjął studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie (zarządzanie i marketing) oraz międzynarodowe studia polityczne i zarządzanie projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Michał Brudny pracę zawodową zaczął w Ustroniu od handlu. Życie prywatne tak mu się ułożyło, że wyprowadził się do Warszawy, gdzie założył rodzinę i posiada firmę. Kandydat na burmistrza jest przedsiębiorcą, ale jego pasją jest działalność społeczna. Jest wiceprzewodniczącym Rady Koordynacyjnej Zespołu Regionalnego Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, wielokrotnie uczestniczył w Literiadzie pod PADem, brał udział w protestach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, czynnie protestował przeciwko odwołaniu zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskiej dr Hanny Machińskiej. W zeszłym roku przeprowadził się z powrotem do Ustronia. Prywatnie jest ojcem trzech córek: Kariny (2010), Reginy (2007) i Irminy (2002).
Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia od 2018 roku. Posiada dyplom Śląskiej Akademii Medycznej, przez wiele lat pracował w ustrońskiej aptece „Pod Najadą”. Uzyskał dyplom ukończenia studiów MBA. Jest prezesem Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz przewodniczącym Rady Nadzorczej w Śląskim Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu. Przemysław Korcz był radnym Rady Miasta Ustroń w latach 2006-2010 i 2010-2014. Przez cztery lata był prezesem Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Ustroniu. Jest członkiem Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, reprezentuje nasze miasto w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych RP. W 2023 roku Samorząd Województwa Śląskiego przyznał mu tytuł „Super Burmistrza”. Za swoją działalność społeczną w 2003 r. został wyróżniony Honorowym Dyplomem Uznania Za Zasługi Dla Miasta Ustroń. Przez wiele lat był członkiem prezydium Rady Beskidzkiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Za swoją działalność w dziedzinie farmacji został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Medalem im. Prof. Bronisława Koskowskiego. Prywatnie jest szczęśliwym mężem, ojcem dwójki dzieci, pasjonatem wędrówek górskich i historii. Lubi XIX-wieczną poezję i literaturę amerykańską oraz początki kinematografii.
Katarzyna Maziarczuk ukończyła Szkołę Podstawową nr 3 w Ustroniu Polanie, a następnie Gimnazjum nr 1 w Ustroniu. Kolejnym etapem jej edukacji było Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha w Wiśle. Studiowała na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz na Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem ochrony środowiska oraz specjalistą ds. zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Od ukończenia studiów pracuje w Ustroniu. Kandydatka na burmistrza dba o samorozwój, w ostatnim czasie zdała egzaminy, zdobywając uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C+E (samochody ciężarowe). W przyszłości chciałaby zrealizować kurs i uzyskać licencję pilota śmigłowca. Katarzyna Maziarczuk jest aktywna społecznie. Jako członkini Instytutu Śląska Cieszyńskiego uczestniczy w realizacji lokalnych projektów skierowanych do mieszkańców miasta i powiatu. W swojej rodzinnej dzielnicy od wielu lat pomaga osobom starszym. Kocha zwierzęta, jest szczęśliwą posiadaczką owczarka szkockiego collie o imieniu VIP. Lubi turystykę górską, obcowanie z naturą, jest wyczulona na kwestie związane z ochroną środowiska.
Paweł Sztefek jest ustroniakiem, od urodzenia mieszka na Manhatanie. Od 2018 roku jest radnym Rady Miasta Ustroń wybranym z KWW Ustroń Tworzymy Razem w okręgu nr 3 – osiedle Manhatan. Paweł Sztefek jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, na którym zdobył wykształcenie w zakresie edukacji wczesnoszkolnej oraz wsparcia osób niepełnosprawnych. Ukończył studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki, a tak- że z rewalidacji i edukacji osób ze spectrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera. Od 10 lat pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Ustroniu Nierodzimiu. Dla Pawła Sztefka pomoc dzieciom jest misją i powołaniem. Kandydat na burmistrza pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Nauczycielami byli dziadkowie, matka, ciotka i wujek. Ostatnio jego hobby to spacery po Ustroniu z 1,5-rocznym synem, któremu poświęca dużo czasu. Paweł Sztefek jest miłośnikiem kolei, a jeśli chodzi o książki, to pochłania literaturę faktu. Ważny jest dla niego również sport, działa społecznie w KS Nierodzim, a także w Stowarzyszeniu Bezpieczna Obwodnica Ustronia.
Informacje pochodzą z materiałów wyborczych i od kandydatów