W miniony weekend w sieci rozpętała się burza, którą wywołała umieszczona na fejsbuku fotografia bilboardu ustawionego na Równicy. Z zainstalowanej reklamy można się dowiedzieć, że na działce przy tzw. patelni ma powstać hotel. Twórca ogłoszenia postarał się nawet o wizualizację mogącego tam powstać obiektu. Oczywiście szybko wylało się kolejne już morze bezmyślnych komentarzy, które adresowane były w stronę burmistrza, rzekomo odpowiedzialnego za taką sytuację.
Szczyt Równicy przyciąga nie tylko spragnionych pięknych widoków turystów. Dojazd asfaltową drogą na górę oraz pełne uzbrojenie terenu powoduje, że to bardzo łakomy kąsek dla deweloperów.
Duże i poważne plany zagospodarowania góry pojawiły się jednak już w czasach PRL. Na początku lat 60. zaproponowano budowę, tuż przy patelni, ośrodka turystycznego i domu wczasowego autorstwa duetu uznanych wtedy architektów na Śląsku Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza. O projekcie pisałem już w Gazecie Ustrońskiej w numerze 51 z 2022 r. Potem pojawiła się koncepcja stacji wyciągu krzesełkowego, a z czasem, już w dekadzie Gierka, kolejnego nowoczesnego hotelu o sporych gabarytach. Dumna Równica długo opierała się nachalnym decydentom. Po tym okresie pozostał jedynie mały pawilon handlowy usytuowany obok schroniska.
Aby zapobiec zabudowywaniu Równicy obecna Rada Miasta rozpoczęła prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenu (mpzp) położonego w Ustroniu w rejonie góry Równica. Zaczęły się one w 2019 r., a zakończyły w 2020 r. uchwałą, którą jednogłośnie przyjęli wszyscy ustrońscy radni. Od tego momentu prawnie uregulowano możliwości działań potencjalnych inwestorów, również na działce, na której rzekomo ma powstać hotel. Naczelnik Wydziału Architektury i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta Ustroń Aleksandra Kwiecień-Zawada tłumaczy:
– Nieruchomość znajduje się w planie w jednostkach 5US1 i 4US3. Zgodnie z zapisami planu dla jednostki 5US1 podstawowe przeznaczenie to obiekty budowlane sportu i rekreacji, a w szczególności obiekty i urządzenia transportu linowego, w tym budynki stacji UTL, obsługi wyciągów turystyczno-sportowych i obsługi pojazdów dla zjeżdżalni grawitacyjnych. W uzupełnieniu podstawowej jednostki na przedmiotowym terenie można umieścić pomieszczenia usług gastronomii i handlu, obiekty i urządzenia związane z uprawianiem sportu i turystyki, wypożyczalnie sprzętu sportowego i turystycznego, trasy narciarskie, dojazdy. Dla jednostki 4US3 w mpzp przewidziano podstawowe przeznaczenie jako tereny sportu i rekreacji, a w szczególności trasy narciarskie i rowerowe, w uzupełnieniu zaś dojazdy, szlaki turystyczne, ścieżki spacerowe oraz urządzenia związane z obsługą tras narciarskich. Co należy podkreślić oprócz różnych nakazów dotyczących m. in. usytuowania głównych kalenic dachów, zarówno w jednej jak i w drugiej jednostce mpzp zakazuje lokalizacji budynków o wyłącznej funkcji mieszkalnej. Ponadto w jednostce 5US1 zakazuje się również lokalizacji wolnostojących garaży i budynków gospodarczych w jednostce 4US3 w ogóle zakazano lokalizacji budynków i budowli.
Reasumując, na działkach przeznaczonych do sprzedaży, zgodnie z obowiązującym mpzp, nie może powstać 40 apartamentów hotelowych, jak głoszą hasła reklamowe, które obiegły sieć. Zarzuty, że burmistrz jest odpowiedzialny za tę sprawę, są więc bezpodstawne. Już parę dni po rozdmuchanej aferze Przemysław Korcz napisał na swoim oficjalnym fanpejdżu:
„Jako Burmistrz tego miasta wraz z Radnymi Klub Radnych Projekt Ustroń i wszystkimi radnymi skupionymi wokół tego Klubu, będziemy robić wszystko, aby tak niezwykłe, kultowe wręcz miejsca i pomniki przyrody nie były zabudowywane. Dlatego też taką uwagę skupiamy na ochronie takich miejsce przez tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.”
Ofertę sprzedaży działki można znaleźć również w internecie. Napisano w niej m.in.: „Na sprzedaż inwestycyjna działka budowlana (…) na szczycie Równicy w Ustroniu jednym z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie. Przepięknie położony teren w centralnej części góry Równicy oferuje widoki na szczyty Beskidu Śląskiego. Znakomita lokalizacja, wygodny asfaltowy dojazd, w porze zimowej zawsze odśnieżony. W sąsiedztwie docenione restauracje. Prąd w działce, dostosowany do potrzeb inwestycji hotelowej. Woda ze studni w działce.”
I kluczowy fragment: „W MPZP ujęta jako teren z przeznaczeniem na usługi sportu i rekreacji z obiektami budowlanymi. Działka z koncepcją pod hotel.”
Aby do końca wyjaśnić sprawę, zadzwoniłem do agenta nieruchomości odpowiedzialnego za umieszczenie ogłoszenia o sprzedaży działki na Równicy, którą wyceniono na 2.365.000 zł netto.
Rafał Szembel z wrocławskiego biura Sky Nieruchomości Sp. z o.o., który prowadzi sprzedaż wyjaśnił mi, że właścicielem terenu jest mieszkaniec Wrocławia. Po przedstawieniu pośrednikowi oficjalnego stanowiska władz miasta oraz zwróceniu uwagi, że potencjalnych klientów wprowadza się w błąd, otrzymałem zapewnienie, że po konsultacji ze swoim zleceniodawcą dostanę informację zwrotną. W dniu zamknięcia numeru nie otrzymałem odpowiedzi. Sprawę będziemy monitować.