3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Niepodległościowe święto z orkiestrą dętą.

Obchody Święta Niepodległości w naszym mieście zakończono wieczornym koncertem patriotycznym w MDK „Prażakówka”, gdzie muzyków powitała wicedyrektor placówki Renata Frolik. Na tę wyjątkową okazję zaproszono Cieszyńską Orkiestrę Dętą Uniwersytetu Śląskiego pod batutą dr. hab. Karola Pyki, która istnieje od 1987 r., a skupia studentów i absolwentów Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ. O wysokim poziomie artystycznym i dynamice działalności zespołu najlepiej świadczy duża ilość koncertów i wiele znaczących osiągnięć.

Salę widowiskową „Prażakówki” zapełnili liczni miłośnicy orkiestr dętych, które rytmicznymi dźwiękami zawsze dodają słuchaczom energii i wigoru, choć mogłoby się wydawać, że koncert w tym szczególnym dniu będzie poważny i refleksyjny. Tymczasem ta wspaniała orkiestra zaprezentowała w Ustroniu pełnię swoich możliwości, a zatem w pierwszej części znalazły się dzieła przeniknięte polską duszą i tradycją, a w drugiej znane i lubiane szlagiery – te dawne i te nowsze.  Dyrygent orkiestry, który okazał się także kompozytorem i wokalistą, znakomicie prezentował każdą kompozycję, co stanowiło kolejny atut tego pięknego koncertu.

Muzyka i śpiew ułanów, żołnierzy, dzięki którym jesteśmy Polakami podnosiła walczących na duchu, toteż orkiestra przypomniała wiązankę pieśni patriotycznych jak: „Biały krzyż”, „Ej dziewczyno, ej niebogo”, a po nich wybrzmiał „Marsz Pierwszej Brygady”. Okazało się, że zespołowi towarzyszą także młodzi wokaliści.  Paweł Borkowski zaśpiewał piosenkę „Róża i bez” oraz „Serce w plecaku” również w duecie z kapelmistrzem, który też skomponował utwór na kanwie wrażeń z wyprawy przez malowniczą tatrzańska przełęcz Zawrat. W repertuarze znalazły się także utwory powstałe na bazie muzyki Fryderyka Szopena i Stanisława Moniuszki jako twórcze wykorzystanie tradycji.

Natomiast w drugiej części koncertu włączyły się dwie wokalistki Wiktoria Plata i Weronika Pagieła, śpiewające solo, w duecie lub w trio z wcześniej uczestniczącym śpiewakiem. Szlagiery „Serce to jest muzyk”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, czy „Szklana pogoda” oraz piosenki starego kina „Ach, jak przyjemnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Powróćmy jak za dawnych lat” to tylko przykładowe prezentowane przeboje, na które żywo reagowała publiczność nuceniem i oklaskami, a długimi brawami na stojąco wyprosiła bis, zaś kapelmistrz żegnając się wyraził nadzieję, że ta muzyka pozostanie na długo w sercach słuchaczy.

Koncert był doprawdy mistrzowski, ale to zapewne standard tej orkiestry, skoro wśród licznych nagród najnowszym tegorocznym osiągnięciem jest złoty dyplom na International Youth Music Festival 2023 w Bratysławie. Lidia Szkaradnik

FOTOGALERIA

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content