3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Nowy inwestor na Zawodziu

Co raz częściej mówimy o Uzdrowisku Ustroń w kontekście jego rozbudowy, tym bardziej cieszy fakt, że jego właściciele, czyli grupa American Heart of Poland (AHP), pozyskała strategicznego inwestora. Jest nim Gruppo San Donato (GSD) z Włoch, konsorcjum zarządzające największą siecią szpitali we Włoszech. Polska spółka wyceniona została na kilkaset milionów euro.

Każdy rozwój, bez względu na jego rodzaj, potrzebuje inwestycji. Pozyskanie dużego kapitału przez Grupę AHP, w skład której chodzi marka Uzdrowisko Ustroń, oznacza nie tylko możliwość jej dalszego, dynamicznego rozwoju w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych czy kształcenia kadr medycznych, ale także modernizacji i rozwoju uzdrowiskowej dzielnicy Zawodzie, co jest najważniejsze dla naszej lokalnej społeczności.

Gruppo San Donato to największa prywatna grupa medyczna we Włoszech i jeden z liderów w Europie, specjalizująca się w opiece zdrowotnej, edukacji medycznej oraz badaniach naukowych. Zarządza 56 placówkami medycznymi, w tym szpitalami i ośrodkami badawczymi, które znajdują się na szczytach światowych rankingów. Prowadzi również Uniwersytet Vita Salute San Raffaele w Mediolanie. W jej szpitalach leczonych jest ponad 5,4 miliona pacjentów rocznie, a liczba wykonywanych zabiegów przekracza 14 milionów. Zatrudnia przeszło 27 tys. pracowników, w tym 7 tys. lekarzy (wśród nich powyżej 400 profesorów uniwersyteckich). Te liczby mówią same za siebie.

Porównując, silna w Polsce spółka AHP, znana z najwyższych standardów jakości, współpracując ściśle z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia, prowadzi 77 oddziałów (w tym 20 oddziałów kardiologicznych, 2 oddziały chirurgii naczyniowej, 4 ośrodki rehabilitacyjne, 22 przychodnie, punkty diagnostyczne i laboratoryjne). Zatrudnia blisko 4 tys. osób, w tym 1,2 tys. lekarzy. Obejmuje swoim zasięgiem 78% populacji Polski.

Głównym obszarem jej działalności jest diagnostyka, kompleksowe leczenie oraz rehabilitacja w zakresie chorób cywilizacyjnych, w tym w szczególności chorób układu krążenia (ponad 12% ostrych przypadków w całej Polsce). Dzięki decyzjom Zarządu w ostatnich latach, stała się wiodącym podmiotem w publicznym systemie opieki zdrowotnej w Polsce, oferując światowej klasy opiekę medyczną i rehabilitacyjną.

„W ciągu ostatnich kilku lat wymieniliśmy kluczowe urządzenia medyczne w naszych placówkach i zainwestowaliśmy w dwa szpitale wieloprofilowe, aby podnieść jakość aktywów do poziomu światowego. Jesteśmy dumni, że GSD doceniło poziom opieki medycznej, realizowanej przez Grupę AHP i będzie wspierać nasz dalszy rozwój organiczny oraz inwestycje w Polsce. GSD jest doskonałym partnerem dla dalszego programu inwestycyjnego, wnosi światowej klasy know-how w celu dalszego podnoszenia standardów medycznych w Polsce, w ścisłej współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jestem głęboko przekonany, że partnerstwo GSD i Grupy AHP będzie oznaczało najwyższą jakości usług medycznych dla pacjentów w Polsce” – powiedział Adam Szlachta, prezes Zarządu American Heart of Poland S.A.

Włosi zawarli umowę nabycia większościowego pakietu akcji Grupy AHP. Dzięki tej umowie Gruppo San Donato wzmocni pozycję wiodącej grupy medycznej w Europie, realizując strategię konsolidacji tego sektora w Europie. Na pewno sytuacja sprzyja planom rozbudowy uzdrowiska w Ustroniu, co ma niebagatelne znaczenie dla przyszłości naszego miasta. Realizacja nowych „piramid” i „cokołowców”,  to przecież gigantyczne koszty. Za projekt rozbudowy odpowiada dwóch uznanych architektów: Maciej Franta (Franta Group) i Robert Konieczny (KWK Promes). W Ustroniu mają powstać nowe budynki nawiązujące do słynnych piramid, zielone przestrzenie wspólne na dachach, a także połączenie kompleksu z deptakiem wzdłuż Wisły ścieżkami i kolejką linową. Obiektu, które mają powstać na Zawodziu, przyciągną nowych klientów, a co za tym idzie także pieniądze do budżetu. Sukces grupy AHP bezpośrednio przekłada się więc na konkurencyjność naszego miasta nie tylko w skali kraju.

Teraz dokument transakcji leży na biurku Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i czeka na jego akceptację.  Mateusz Bielesz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content