
Doczekaliśmy się wyjątkowego jubileuszu – 90-lecia prężnej działalności największej placówki kulturalnej miasta, która od 1997 r. nosi nazwę Miejski Dom Kultury „Prażakówka”, a gala poświęcona tej rocznicy miała miejsce 4 października w sali widowiskowej historycznego gmachu. Ta wielce zasłużona instytucja jest określana mianem kulturalnego serca naszego miasta. Ale, by docenić ogrom jej zasług dla Ustronia, to trzeba podkreślić, że ona od kilku pokoleń żyje w sercu każdego z jego mieszkańców.
Możliwości korzystania z różnorodnych ofert kulturalnych jest i zawsze było, tak wiele, że nie sposób ich wymienić. a zatem jest to miejsce wyjątkowe, gdzie jako twórcy, uczestnicy i odbiorcy różnych wydarzeń brały udział tysiące mieszkańców Ustronia i ziemi cieszyńskiej, ale też słynne i zasłużone postacie ze świata kultury i nauki.
W uroczystym dniu elegancka sala zapełniła się niezwykłymi dla miejscowego środowiska postaciami, a byli wśród nich m.in. dr Adrian Korczago – biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Dariusz Lerch – proboszcz parafii ewangelickiej, ks. kanonik Wiesław Bajger – proboszcz parafii katolickiej, Marcin Szarek – radny Sejmiku Województwa Śląskiego, radni Powiatu Cieszyńskiego Christian Jaworski i Stanisław Malina, wiceburmistrz Miasta Ustroń Adriana Kwapisz – Pietrzyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta – Michał Kubok, radni miejscy, byli burmistrzowie i naczelnicy Miasta: Benedykt Siekierka, Andrzej Georg, Kazimierz Hanus, Jan Szwarc, Ireneusz Szarzec i Przemysław Korcz, naczelnicy i pracownicy Urzędu Miasta z nacz. Wydz. Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Barbarą Niemczyk, dyrektorzy ustrońskich instytucji kultury: Magdalena Lupinek – dyr. Muzeum Ustrońskiego, Krzysztof Krysta – dyr. Biblioteki Miejskiej, poprzednia dyr. MDK – Barbara Nawrotek-Żmijewska, przewodnicząca Koła nr 2 Zw. Emerytów i Rencistów – Bogumiła Czyż-Tomiczek, przewodnicząca Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Danuta Koenig. Przybyło też wiele aktywnych i zasłużonych mieszkańców Ustronia.
Uroczystość znakomicie prowadziła para: Urszula Broda-Gawełek, dyrektor MDK „Prażakówka” i Łukasz Sitek, prezes ustrońskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego jako główni organizatorzy tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Po wspólnym przedstawieniu gości, prezes PTE, a zarazem kurator parafii zaprezentował ogromną rolę „Prażakówki” dla miejscowego środowiska, która powstała staraniem parafii ewangelickiej jako Dom Młodzieży, jednak od początku korzystało z niej całe środowisko.
Mówca powiedział: – Potrzeba edukacji młodzieży, miejsce do rozwijania talentów artystycznych, miejsce integracji międzypokoleniowej, rozkwit życia religijnego, kulturalnego i narodowego przyświecały orędownikom powstania Domu Młodzieży Ewangelickiej w Ustroniu. O historii dziś jeszcze usłyszymy. Zaczerpnijmy z niej jednak ponadczasowe przesłanie w duchu wspólnoty i ekumenii, bo to właśnie w tej sali odbywały się wspólne uroczystości. Ustroniacy byli razem i świętowali razem. Dziś nikt nie musi nas tego uczyć, dziś my możemy być przykładem wzajemnej otwartości i życzliwości. Oto przesłanie dawnej młodzieży do współczesnej: To jest Wasz Dom. Niech nadal kwitnie w nim życie kulturalne, niech rozwijane są umiejętności i pasje. Czerpiąc z życiowej wiedzy naszych seniorów chciejmy dalej rozwijać to miejsce, by każdy mógł odnaleźć tu własny kąt, w którym chce się spełniać i realizować.
Następnie zasłużona badaczka miejscowej historii i znakomita jej popularyzatorka, Bożena Kubień przedstawiła problematykę „Od drewnianej karczmy do domu kultury – z dziejów budowy >Prażakówki<” na tle prezentacji multimedialnej unikalnych dawnych fotografii, zgrabnie prezentując jej zaczątki i budowę do czasu uruchomienia 23 września 1934 r. Początki obiektu są związane z przedsiębiorcą Jerzym Prażakiem, który zakupił dawną karczmę „Cholewówkę”, a następnie przekazał ją parafii ewangelickiej za dożywocie. Wraz z jego śmiercią w 1922 r. parafia rozpoczęła przygotowania do gromadzenia materiałów i funduszy na budowę domu zborowego, o którym już myślano na początku XX w. Karczmę rozebrano i po roku na jej miejscu powstała „Prażakówka”, którą uruchomiono w 1928 r. na 10-lecie odrodzenia Polski. Okazało się, że potrzeby lokalowe są o wiele większe, toteż budowlę znacznie powiększono, a jej uroczyste otwarcie nastąpiło 23 września 1934 r. z udziałem Wojewody Śląskiego dr Michała Grażyńskiego i licznych mieszkańców Ustronia. Szczegółowe dzieje „Prażakówki” zostały przedstawione przez prelegentkę w 17 tomie „Pamiętnika Ustrońskiego”, którego jest ona redaktorką.

Goście występujący kolejno na scenie przypominali swoje osobiste wspomnienia związane z tym kulturalnym centrum miasta, a byli to: A. Korczago, M. Szarek, S. Malina, M. Kubok, B. Czyż-Tomiczek oraz A. Kwapisz-Pietrzyk, która w imieniu burmistrza Pawła Sztefka zaprezentowała list gratulacyjny.
Biskup A. Korczago podkreśli że włodarze miasta powinni zawsze starać się, aby to miejsce pulsowało niezwykłą energią i aby w nim dochodziło do uwrażliwiania człowieczych wnętrz, by ludzie po takich kulturalnych wydarzeniach spotykali się na mieście z uśmiechem i serdecznością, bo przecież coś ważnego wspólnie przeżyli.
Finał tej uroczystości stanowił interesujący spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina”, w którym młody student, pragnący nauczyć się grać na fortepianie, trafia pod skrzydła ekscentrycznej nauczycielki, zakochanej w muzyce mistrza. Podczas ich muzycznych spotkań istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał wielki kompozytor. Przedstawienie powstało na bazie autobiograficznej opowieści Erica-Emmanuela Schmitta, jednego z najpoczytniejszych na świecie pisarzy francuskojęzycznych. Przedstawienie urzeka grą aktorską Joanny Żółkowskiej, Doroty Naruszewicz, Kacpra Kuszewskiego i muzyką wirtuoza fortepianu, którą gra Lena Ledoff. Okazuje się, że Chopin był nie tylko mistrzem, lecz przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile w ogóle po życiu. Istotą koncepcji realizatorów jest prezentacja na pierwszym planie muzyki Fryderyka Chopina z całym jej dźwiękowym bogactwem i może w ten sposób ujawniono sekret wielkiego wirtuoza. Spektakl, bardzo ciepło przyjęty przez uczestników, wpisał się do przebogatej palety ustrońskich propozycji teatralnych, z których instytucja ta od lat słynie.
Jubileusz zakończono wykwintnym poczęstunkiem, podczas którego wielu uczestników ze wzruszeniem wspominało swój udział w różnych poczynaniach tej zasłużonej dla miasta placówki, oglądając zaprezentowane w gablotach dokumenty. Wzorowo i z wielkim zaangażowaniem przygotowana uroczystość przejdzie do historii z przekonaniem, że w sztafecie pokoleń zaangażowanych w działalność „Prażakówki” obecni następcy są godni swoich zacnych poprzedników. Tekst: Lidia Szkaradnik Zdjęcia: Monika Niemiec


