22.3 C
Ustroń
niedziela, 6 lipca, 2025

Szanowni Mieszkańcy Miasta Ustroń

Na XVIII sesji Rady Miasta Ustroń, odbywającej się z dniu 26 czerwca 2025, my niżej podpisani radni, zdecydowaliśmy się nie udzielić Burmistrzowi Miasta Ustroń wotum zaufania. Najistotniejszą konsekwencją ustrojową takiej decyzji jest to, że w przypadku nieudzielenia wotum zaufania w dwóch kolejnych latach Rada Miasta może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza. Po dogłębnej analizie  sytuacji i zdarzeń mających miejsce tak w roku 2024 jak i 2025 uznaliśmy to za rozwiązanie najwłaściwsze na ten moment.

Wskazane poniżej obszary wymagają natychmiastowej reakcji i poprawy ze strony burmistrza. Naszym nadrzędnym celem jest jednak dobro naszych mieszkańców i rozwój naszego miasta, a nie polityczne przepychanki. Mamy głęboką nadzieję, że poprawa sytuacji nastąpi szybko i kontynuowane będzie wszystko to co dobre, co dotychczas wspólnie udało się wypracować. Nie chcemy wewnętrznych konfliktów i podziałów – jednak ceną za to nie może być przymykanie oka na nieprawidłowości, które w naszej ocenie miały miejsce.

Jako radni nie możemy przejść obojętnie nad niepokojącymi sytuacjami, które swój początek miały już w 2024 roku – o czym szczegółowo mówiliśmy w trakcie debaty nad raportem o stanie miasta. Uwagi w tym zakresie szeroko płynęły od mieszkańców i w trakcie prac Rady Miasta przekazywaliśmy je i dyskutowaliśmy o nich. Zmiany przeprowadzane muszą być na lepsze, zaś mieszkaniec winien stawiany być na pierwszym miejscu. Niestety burmistrz prawie nigdy nie wsłuchiwał się w nasz głos.

Od Burmistrza Miasta Ustroń Pawła Sztefka oczekujemy w pierwszej kolejności:
• zmian w zarządzie miasta – z uwagi na fakt, że dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania miasta kluczowa jest właściwa współpraca Rady Miasta z urzędem. Relacja ta oparta być musi na zaufaniu i szacunku, co obecnie niestety nie ma miejsca w pełnym zakresie. Niewłaściwe funkcjonowanie zarządu miasta, naszym zdaniem, widoczne jest także w bieżącym funkcjonowaniu urzędu, co w szczególności odbija się na obsłudze mieszkańców i przewlekłej realizacji kluczowych zadań;
• przyspieszenia realizacji inwestycji i sprawnego zakończenia opracowywania kluczowych dla miasta aktów prawnych i dokumentów (m.in. plan ogólny, MPZP, uchwała  krajobrazowa);
• poprawy stanu zarządzania kadrą pracowniczą i sposobu kontaktu z nią;
• przystąpienia do polubownych rozmów z przedstawicielami związków zawodowych w celu zakończenia trwającego sporu;
• realizacji postanowień sądowych zapadłych w sporach pracowniczych;
• właściwego uwzględniania interesów mieszkańców przy wydawaniu warunków zabudowy dla zabudowy wielorodzinnej (STOP PATODEWELOPERCE!);
• poprawy funkcjonowania Przedsiębiorstwa Komunalnego w szczególności w zakresie dbania o czystość w mieście i rozwiązania problemów pracowniczych;
• właściwego dbania o ekologię w mieście z uwagi na jego uzdrowiskowy charakter;
• bezwzględnego i właściwego stosowania przepisów dotyczących dostępu mieszkańców do informacji publicznej.

W samorządzie nie ma dróg na skróty, a cel nie uświęca środków – konieczna jest rzetelna praca i dochowywanie najwyższych standardów etycznych i prawnych.

Nie jest jednak tak, że nie dostrzegamy plusów, które pojawiły się w naszym mieście w ostatnim czasie. Zapoczątkowanych zostało wiele cennych inicjatyw, jednak plusy nie mogą przysłaniać minusów. Zdajemy sobie także sprawę, że powyższa ocena nie wynika wyłącznie z działań bezpośrednio podjętych przez burmistrza – niestety jednak ponosi on odpowiedzialność za działania osób mu podległych. Chcemy także podkreślić, że dołożymy wszelkich starań, by sytuacja ta była jedynie przejściowa. Wierzymy także, że mimo wszystko Pan Burmistrz Paweł Sztefek wsłucha się w nasz głos, co otworzy drogę do pełnej i właściwej współpracy na rzecz naszych mieszkańców. My na taką współpracę jesteśmy otwarci.

W kwestii absolutorium wskazujemy, że jako radni Rady Miasta Ustroń na pierwszym miejscu stawiamy praworządność. Wspomniane absolutorium (w odróżnieniu od wotum zaufania) jest wyłącznie oceną wykonania budżetu. Jak stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa – budżet został wykonany prawidłowo i brak było merytorycznych podstaw do kwestionowania takiego stanowiska. Próby polemiki, czy wprowadzania innych kryteriów, skutkowałyby nieważnością podjętej uchwały. Stawianie więc tezy (a takie przypadki z pewnością wystąpią), że „nie należało udzielać absolutorium” nie ma oparcia w przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

Wiemy także, że w najbliższym czasie w przestrzeni medialnej pojawi się wiele komentarzy, które pochodzić mogą z anonimowych lub fałszywych kont. Prosimy, by wiedzę na temat funkcjonowania miasta czerpać z wiarygodnych źródeł. Zapraszamy także mieszkańców do bezpośredniego kontaktu.

Wojciech Chybiorz, Sławomir Haratyk,
Wiktoria Herczyk, Artur Kluz, Michał Kubok,
Małgorzata Madzia, Beata Niewiadomska,
Bożena Piwowar, Damian Ryszawy,
Szymon Staniszewski, Paweł Waszek, Karina Wowry

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content