Takiego poziomu debaty w przestrzeni publicznej i w życiu politycznym możemy sobie życzyć. Ustrońska młodzież zmierzyła się na argumenty w konwencji oksfordzkiej i zadziwiła jurorów. Dyskutowali uczniowie trzech szkół, wygrała Szóstka. W czwartek 24 kwietnia zakończył się IV Międzyszkolny Turniej Debat Oxfordzkich, w którym ustrońska młodzież rozkładała na czynniki pierwsze tak ważkie tematy jak wolność, solidarność i samotność w kontekście mediów społecznościowych. Jurorzy oceniali ich wypowiedzi według ścisłych zasad, bo jest to sformalizowany typ dyskusji, w której dwie drużyny: propozycji i opozycji bronią lub obalają określoną tezę. Poziom dyskusji młodzieży z ustrońskich szkół stał na wysokim poziomie, którego można by sobie tylko życzyć podczas dysput politycznych.

W konkursie wzięły udział uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Klimatycznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się trzy spotkania, według zasady każdy z każdym, a debatowano nad tezami: „Wolność słowa nie powinna być ograniczana”, „Polacy zatracili idee Solidarności”, „Media społecznościowe czynią samotnymi”. Zaproponował je pomysłodawca i organizator debat – Bartosz Frydrychowski, pracownik Biblioteki. Warto zaznaczyć, że osobiste przekonania uczestników nie miały tutaj znaczenia, a role opozycji czy propozycji były losowane, bowiem celem debat jest rozwój umiejętności argumentacji i publicznego występowania. Młodzież przepracowała z opiekunami wiele godzin, żeby bronić lub obalać tezy, a wyniki intensywnej pracy były imponujące.
Skład jury podczas każdej z debat był inny, a sędziami byli: prof. Bogusław Dziadzia z Uniwersytetu Śląskiego, dr Barbara Żmuda-Frydrychowska z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, burmistrz Paweł Sztefek, sekretarz miasta Magdalena Fober, dyrektor Biblioteki Krzysztof Krysta i pisząca te słowa.
Zwycięstwo odniosła drużyna z SP-6, która pracowała pod okiem nauczycielki Lucyny Raszki, i wystąpiła w składzie: Bartosz Klajman, Hanna Krajewska, Jakub Sikora, Adam Szpin. Drugie miejsce zajęła drużyna z SP-2 w składzie: Zuzanna Danielczyk, Igor Cichowski-Golik, Patrycja Molek, Jakub Sadlok, nauczyciel – Paweł Kowalski. Trzecie miejsce zajęła drużyna z SP-1 w składzie: Wiktoria Mlicka, Agata Rakowska, Emilia Krakowska, Maciej Traczyk, Stanisław Ondrzejek, nauczycielka – Barbara Cieślar-Kurek.
Monika Niemiec