NAJLEPSZE ŻYCZENIA DLA JUBILATÓW:
Elżbieta Bieta zd. Klimurczyk lat 85 ul. Sztwiertni
Józefa Biziak lat 80 ul. Cieszyńska
Henryk Błaszczyk lat 85 ul. Drozdów
Lidia Bujok zd. Chmiel lat 80 ul. Konopnickiej
Maria Groszkowska zd. Macoszek lat 85 os. Manhatan
Zofia Hanzel zd. Budny lat 94 ul. Daszyńskiego
Władysław Kawecki lat 80 ul. Kościelna
Anna Kret lat 98 ul. Konopnickiej
Janina Mazur zd. Głażewska lat 94 ul. Dworcowa
Helena Miech zd. Pindel lat 90 ul. Wiklinowa
Helena Paszcza zd. Cichy lat 90 ul. Kościelna
Krystyna Peńsko-Strug lat 91 ul. Wantuły
Zofia Podżorska zd Kopytko lat 85 os. Cieszyńskie
Anna Szeniawska zd. Tomaszczyk lat 100 ul. 3 Maja
Zofia Wałaska zd. Nowak lat 91 ul. Chabrów
Zofia Wilk zd. Pilch lat 85 ul. Obrzeżna
Maria Zielińska-Ożana lat 80 ul. Miedziana
DZIEŃ OTWARTY I PIKNIK WIOSENNY
Serdecznie zapraszamy 12 kwietnia wszystkich mieszkańców Ustronia i okolic – uczniów, rodziców i całe rodziny – na wyjątkowy Dzień Otwarty połączony z Piknikiem wiosennym do Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego ul. Stawowa 3 w godz. 10.00-13.00. To doskonała okazja, by poznać naszą szkołę, jej kierunki kształcenia oraz zobaczyć, jak wygląda nauka w praktyce. Co czeka na Was podczas wydarzenia? Zwiedzanie szkoły – zajrzyj do naszych pracowni i zobacz, jak uczymy w praktyce. Prezentacja kierunków kształcenia – dowiedz się, jaką ścieżkę edukacyjną możesz wybrać. Spotkania z nauczycielami i uczniami – porozmawiaj, zapytaj i przekonaj się, dlaczego warto do nas dołączyć. Piknik rodzinny pełen atrakcji – dobra zabawa, gry, konkursy i smaczne jedzenie. Pokazy uczniów – zobacz ich umiejętności i pasje w akcji. Strefa sportowa i kreatywne warsztaty. Więcej informacji: www.szkoly.ustron.zdz.pl Organizatorzy
KONFERENCJA – WSPÓŁUZALEŻNIENIE
Instytut Poradnictwa Chrześcijańskiego (IPC) oraz Punkt Konsultacyjny przy Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja w Ustroniu zaprasza na konferencję szkoleniową dla doradców, terapeutów, nauczycieli, pedagogów, rodziców, opiekunów i wychowawców. Temat konferencji „Współuzależnienie”. Jest to najbardziej pomijane uzależnienie, wyzwania, terapia, odzyskiwanie autonomii. Spotkanie poprowadzi Anna Kułakowska-Wyskiel specjalista terapii uzależnień. Konferencja odbędzie się 26 kwietnia w godz. 13.00 – 19.00 w siedzibie Fundacji przy ul. 3 Maja 14. Wstęp wolny. Konferencja współfinansowana przez Urząd Miasta Ustroń, Punkt Konsultacyjny IPC, CHFzim w Ustroniu.
GODZINY PRACY INSTYTUCJI MIEJSKICH W WIELKIM TYGODNIU
18 kwietnia (Wielki Piątek) Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Usług Wspólnych oraz Gazeta Ustrońska będą nieczynne. Miejska Biblioteka Publiczna w Ustroniu 18 i 19 kwietnia (Wielki Piątek i Wielka Sobota) będzie nieczynna.
BEZPŁATNE PORADY I ŻYWNOŚĆ
Fundacja św. Antoniego informuje, że od 1 kwietnia do 31 grudnia 2025 roku w siedzibie Fundacji przy ul. Kościelnej 21 będzie można skorzystać bezpłatnie z porady psychologa w każdy ostatni piątek miesiąca w godz. 9-11 oraz z porady terapeuty uzależnień w drugi piątek miesiąca w godz. 14-16 (terapeuta będzie przyjmować w kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie) oraz radcy prawnego w drugą i czwartą środę miesiąca od godz. 16.
Konsultacje są dla mieszkańców Ustronia po uprzednim zgłoszeniu się w Fundacji lub telefonicznie – nr 33 854 17 72.
Ponadto dzięki współpracy z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej w drugi i czwarty czwartek miesiąca Fundacja św. Antoniego rozdawać będzie żywność w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ). Jest to kontynuacja wcześniej prowadzonego programu. Osoby zainteresowane muszą się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, żeby otrzymać stosowne skierowanie.
WARSZTATY PRZY KAWIE
MDK „Prażakówka” zaprasza wszystkich miłośników kreatywnych działań na cykl niezwykłych warsztatów twórczych. To nie tylko okazja do rozwijania swoich umiejętności artystycznych, ale również doskonała sposobność na relaks przy aromatycznej kawie i ciastku. Harmonogram warsztatów: • 24 kwietnia 2025 r. – Podstawy kaletnictwa (prowadzi Agata Majewska). Każde spotkanie rozpoczyna się o godzinie 18.00 i trwa ok. 1,5 godziny. Koszt 50 zł. Zapisy przez stronę internetową www.mdk.ustron.pl lub bezpośrednio w sekretariacie MDK „Prażakówka”.
GÓRSKA MASAKRA
Bieg Eliminator odbędzie się 26 kwietnia na zboczach Czantorii Wielkiej. Głównym celem zawodów jest jak najszybsze, czterokrotne dotarcie ze startu, po niezwykle stromym zboczu do mety. Zawody składają się z 4 biegów/etapów. W pierwszym etapie startują wszyscy zgłoszeni zawodnicy. W drugim etapie startuje 75% początkowej liczby startujących kobiet z najlepszymi czasami i 75% początkowej liczby startujących mężczyzn z najlepszymi czasami (zaokrąglając w górę do pełnej jedności). W następnych etapach eliminowani będą kolejni zawodnicy z najsłabszymi czasami. Start każdego z etapów przy dolnej stacji kolei na Czantorię, I etap o godz. 12.00. Meta każdego przy górnej stacji wyciągu. Zapisy: https://www.gorskamasakra.pl/
26 kwietnia 2025 (sobota) o godz. 10.30 rozpoczną się zawody w biegu pod górę dla dzieci i młodzieży. Dystans jaki zawodnicy mają do pokonania uzależniony jest od wieku uczestników: Bieg Żuczka (1, 2, 3 lata – roczniki: 2022-2024) – dystans: ok. 80 metrów;
Bieg Wiewiórki (4, 5, 6 lat – roczniki: 2019-2021) – dystans: ok. 120 metrów; Bieg Liska (7, 8, 9 lat – roczniki: 2016-2018) – dystans: ok. 200 metrów; Bieg Wilka (10, 11, 12 lat – roczniki: 2013-2015) – dystans: ok. 400 metrów; Bieg Niedźwiedzia (13, 14, 15 lat – roczniki: 2010-2012) – dystans ok. 500 metrów; Powyższe Biegi odbędą się niezależnie od siebie. Biegi odbędą się w okolicach górnej stacji Wyciągu na Czantorię. Biuro zawodów biegów dla dzieci czynne będzie w godzinach 8.00-10.00. Dzieci, które ukończą Bieg, otrzymają pamiątkowe medale. Wszystkie zapisane na bieg dzieci otrzymają darmowy wjazdu i zjazdu kolejką oraz voucher na tor saneczkowy.
ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW PONIWCA
Zarząd Osiedla Ustroń Poniwiec zaprasza na zebranie mieszkańców dzielnicy. Zaproszeni zostali przedstawiciele władz miasta i służb porządkowych. Będą omówione bieżące problemy, będzie też można zadawać gościom pytania. Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 17.00 w Izbie Przyrodniczo-Historycznej Nadleśnictwa Ustroń.
PRZEGLĄD TECHNICZNY KOLEI LINOWEJ CZANTORIA
Wiosenny przegląd techniczny potrwa do 17 kwietnia. Kolej będzie czynna wyłącznie w weekendy w godzinach 8.30 – 16.30. Od 18 kwietnia Kolej będzie czynna codziennie.
PUNKT KONSULTACYJNY FUNDACJI
Jeśli jesteś rodzicem, którego dziecko zmaga się z trudnymi problemami, takimi jak: narkotyki, alkohol, zaburzenia odżywiania czy depresja i szukasz wsparcia lub porady, zapraszamy do skorzystania z Punktu Konsultacyjnego przy Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja. Konsultacje odbywają się we wtorki i czwartki w Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja w Ustroniu, ul. 3 Maja 14. Zadzwoń, aby umówić się na spotkanie – tel. 882 076 863.
Punkt współfinansowany ze środków Miasta Ustroń.
TERMIN PŁATNOŚCI ZA ODPADY KOMUNALNE
Burmistrz Miasta Ustroń informuje, iż termin płatności I raty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi upływa w dniu 15.04.2025 r. Wpłaty można dokonywać w kasie Urzędu Miasta Ustroń w godz. 7.30 do 15.00 (poniedziałek-środa), 7.30 do 16.00 (czwartek) i 7.30 do 14.00 (piątek) lub na rachunek bankowy Miasta Ustroń
DARMOWE PORADY PRAWNE
Potrzebujesz porady prawnej? Zapraszamy do skorzystania z oferowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Można Inaczej” i Miasto Ustroń pomocy w formie nieodpłatnych porad prawnych, których udzielać będzie adwokat Tomasz Kiereś.
Zapisy pod nr tel. 500-231-259
PSYCHOLOGICZNE SOS DLA KAŻDEGO BEZPŁATNIE
Do czerwca 2025 Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Można inaczej” realizować będzie „Wsparcie psychospołeczne na obszarach popowodziowych w ramach programu Pajacyk Wsparcie Psychospołeczne”, finansowane przez Polską Akcję Humanitarną. W ramach działań oferuje się bezpłatnie:
– psychoterapię i pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży
– psychoterapię i pomoc psychologiczną dla dorosłych
– psychoterapię uzależnień dla dzieci i młodzieży
– warsztaty terapeutyczne dla dorosłych
– warsztaty dla pracowników rad pedagogicznych i specjalistów
– grupa wsparcia dla dzieci i młodzieży w formie socjoterapii
Miejsce działań: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Można inaczej”, ul. Partyzantów 2, wejście od strony parkingu. Zapisy pod numerem: +48 500 231 259
HARMONOGRAM ZBIÓRKI ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH
06.05 HERMANICE – Rejon I (zgłoszenia do 05.05 do godz. 14.00). Beskidzka, Choinkowa, Długa, Dominikańska, Fabryczna, Jasna, Jaśminowa, Kaczeńców, Kwiatowa, Miła, Nad Bładnicą, Siewna, Stellera, Sztwiertni, Urocza, Wiśniowa, Wodna, Wspólna.
12.05 HERMANICE – Rejon II (zgłoszenia do 09.05 do godz. 14.00). Agrestowa, Brzoskwiniowa, Czereśniowa, Folwarczna, Jabłoniowa, Laskowa, Malinowa, Orzechowa, Osiedlowa, Owocowa, Porzeczkowa, Różana, Skoczowska, Sosnowa.
03.06 CENTRUM I (zgłoszenia do 02.06 do godz. 14.00). Asnyka, Błaszczyka, Cieszyńska, Cholewy, Dworcowa, Gałczyńskiego, Jelenica, Kasprowicza, Kluczyków, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kojzara, Kościelna, Kotschego, Krzywa, Lipowczana, Myśliwska, Obrzeżna, Partyzantów, Pasieczna, Pod Skarpą, Polna (wjazd od ul. Strażackiej), Reja, Rynek, Skłodowskiej, Skowronków, Spółdzielcza, Staffa, Stalmacha, Stawowa, Strażacka, Tartaczna, Tuwima, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna.
06.06 os. Cieszyńskie, os. Centrum, os. Manhatan, os. 700-lecia przy ul. Fabrycznej II, os. przy Dworcowej 3, os. przy ul. Kościelnej (zgłoszenia do 05.06 do godz.14.00)
09.06 CENTRUM II (zgłoszenia do 06.06 do godz. 14.00). Al. Legionów, Bema, Brody, Daszyńskiego, Dąbrowskiego, Grażyny, Grażyńskiego, Hutnicza, Komunalna, 9 Listopada, 3 Maja, Mickiewicza, Miedziana, Ogrodowa, Pana Tadeusza, Parkowa, Polna (wjazd od ul. Traugutta), Sikorskiego, Słoneczna, Spacerowa, Sportowa, Srebrna, Traugutta, Wybickiego, Zielona, Złota.
02.09 ZAWODZIE (zgłoszenia do 01.09 do godz. 14.00). Armii Krajowej, Belwederska, Gościradowiec, Kamieniec, Kuźnicza, Lecznicza, Leśna, Liściasta, Nadrzeczna, Okólna, Radosna, Sanatoryjna, Skalica, Solidarności, Szpitalna, Uboczna, Uzdrowiskowa, Wojska Polskiego, Zdrojowa, Źródlana.
08.09 POLANA, DOBKA, JASZOWIEC (zgłoszenia do 05.09 do godz. 14.00). Baranowa, Beskidek, Brzozowa, Bukowa, Chabrów, Furmańska, Grzybowa, Jastrzębia, Jaworowa, Jodłowa, Klonowa, Orłowa, Palenica, Papiernia, Pod Grapą, Polańska, Równica, Stroma, Sucha, Ślepa, Świerkowa, Topolowa, Turystyczna, Wczasowa, Wiślańska, Wysznia, Złocieni, Żarnowiec.
06.10 PONIWIEC (zgłoszenia do 03.10 do godz. 14.00). Akacjowa, Bażantów, Cisowa, Dębowa, Drozdów, Głogowa, Grabowa, Jesionowa, Kalinowa, Katowicka II, Kasztanowa, Limbowa, Lipowa, Olchowa, Słowików, Wiązów.
ODPADY ODBIERANE BĘDĄ OD GODZ. 7.00 rano.
Odbiór odpadów należy uzgodnić z Przedsiębiorstwem Komunalnym Spółka z o.o. w Ustroniu przy ul. Konopnickiej 40 tel.: 33 854-52-42 w godz. od 7 do 14 zgodnie z podanymi w harmonogramie terminami.
W WYZNACZONYM W HARMONOGRAMIE DNIU ZBIÓRKI ODPADY NALEŻY WYSTAWIĆ PRZED POSESJĄ W MIEJSCU UMOŻLIWIAJĄCYM SWOBODNY DOJAZD PODCZAS ZBIÓRKI ODBIERANE BĘDĄ:
• odpady wielkogabarytowe: meble, dywany, wykładziny, • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: drobne AGD, pralki, lodówki, odkurzacze, radia, telewizory, monitory itp., • złom.
PODCZAS ZBIÓRKI ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH NIE BĘDĄ ODBIERANE:
1. bioodpady (trawa, liście, gałęzie itp.),
2. odpady budowlano-remontowe (gruz, styropian, papa, wata szklana, panele ścienne, podłogowe, boazeria, eternit, okna, drzwi, armatura sanitarna np.: wanny, umywalki oraz przeterminowane farby i chemikalia),
3. części samochodowe (zderzaki, fotele, deski rozdzielcze itp.)
4. opony
5. tekstylia (ubrania).
Inne odpady wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych nie będą odbierane zgodnie z niniejszym harmonogramem
ODPADY WIELKOGABARYTOWE SĄ RÓWNIEŻ PRZYJMOWANE W PUNKCIE SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW PRZY UL. KRZYWEJ 7.
Organizacje pożytku publicznego uprawnione do otrzymania 1,5% z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r. w 2025 r.