Na sesji Rady Miasta Ustroń 27 lutego przyjęty został jednogłośnie Program Osłonowy „Wsparcie Ustrońskiego Seniora” w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025. To kontynuacja programu z lat 2022-2024 finansowanego z dotacji celowej z budżetu państwa. Celem programu jest zapewnienie seniorom – mieszkańcom Ustronia w wieku 60 lat i więcej tzw. „opieki na odległość”. Uzasadnienie przedstawiła Honorata Szychowiak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustroniu – koordynatorka Programu. Osoby zainteresowane powinny się kontaktować z pracownikami MOPS, tel. 33 854 26 34.
Według danych statystycznych około 28 % mieszkańców Ustronia to osoby będące w wieku poprodukcyjnym. Mając na uwadze utrzymujący ograniczony dostęp do różnych form wsparcia (lekarze, specjaliści, opiekunowie) zasadne jest wprowadzenie takich rozwiązań, aby osoba samotna, starsza, niepełnosprawna, schorowana, pozbawiona na co dzień pomocy osoby drugiej, mogła skorzystać z takich form wsparcia, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa przez całą dobę, szybki, bezpieczny, łatwy dostęp do m.in. placówki leczniczej.
Opiekę na odległość zapewni im opaska bezpieczeństwa, czyli system przywoławczy, który działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i zapewnia natychmiastową pomoc osobie zgłaszającej. W sytuacji zagrożenia – upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, lęk, awaria, pożar – wystarczy nacisnąć przycisk alarmowy w formie zegarka bądź wisiorka aby w ciągu kilku sekund połączyć się z Centrum Interwencyjnym, które w zależności od sytuacji zapewnia odpowiednią pomoc. Przeszkolony operator usługi otrzymując zgłoszenie, wie kto i skąd dzwoni, jaki jest jego stan zdrowia, jakie leki przyjmuje i jakie mogą być w związku z tym zagrożenia. Na tej podstawie kontaktuje się ze wskazaną osobą lub wzywa pomoc medyczną.
Pomoc w tej formie skierowana jest do osób, które z uwagi na chorobę, niepełnosprawność, wiek, ograniczoną mobilność lub inne obiektywne trudności wskazane przez pracownika socjalnego, wymagają wsparcia w formie nadzoru na odległość, a równocześnie nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć sobie oprzyrządowania niezbędnego do realizacji tej usługi. Dopuszcza się objęcie wsparcia w formie dostępu do tzw. „opieki na odległość” osób korzystających z usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.
Z programu korzystać będą osoby w wieku 60 lat i więcej, mające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Monika Niemiec