5.5 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Szacowanie strat

Skutki powodzi w Ustroniu ujawniają pilną potrzebę wsparcia finansowego i szybkich działań naprawczych, w które zaangażowane są zarówno lokalne władze, jak i instytucje, takie jak Wody Polskie, by odbudować infrastrukturę i zabezpieczyć miasto przed przyszłymi zagro-żeniami. Fot. M. Bielesz

Gwałtowna powódź, która przeszła przez Ustroń, pozostawiła po sobie znaczące straty w infrastrukturze komunalnej. Choć zakres zniszczeń jest mniejszy niż w niektórych miejscowościach województwa dolnośląskiego, naprawa i odbudowa uszkodzeń będą wymagały znacznych nakładów finansowych i zaangażowania wielu instytucji.

Zaraz po zakończeniu akcji ratowniczej, burmistrz Ustronia, Paweł Sztefek, powołał Komisję  ds. szacowania szkód. Wstępny raport komisji ujawnia skalę zniszczeń we wszystkich dzielnicach miasta, która stanowi podstawę do ubiegania się o wsparcie finansowe z funduszy rządowych.

Największe straty, sięgające blisko 2 milionów złotych, dotyczą uszkodzonych budynków, z których najpoważniej ucierpiał obiekt przy ul. Kościelnej 3 – naprawa będzie kosztować około 1,5 miliona złotych. Zniszczony został również budynek Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie straty oszacowano na 500 tysięcy złotych. Szkody odnotowano także w budynkach usługowych, ratuszu i publicznych szaletach.

Zniszczeniu uległa także infrastruktura drogowa. Uszkodzenia nawierzchni wystąpiły na siedmiu ulicach: Jelenica, Kasztanowa, Nowociny, Goleszowska, boczna od ul. Lipowskiej, Lipowa i Równica. Powódź uszkodziła również mosty, kładki oraz ścieżki rowerowe, a koszty ich napraw sięgną około 2 milionów złotych.

Intensywne opady doprowadziły również do osuwisk na ulicach Szpitalnej, Nadrzecznej i Pasiecznej, co wygenerowało straty w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Jarosław Urbanowicz, naczelnik Wydziału Inwestycji, podkreśla, że trwają intensywne działania naprawcze, w tym udrażnianie rowów, odtwarzanie nawierzchni tłuczniowych i oczyszczanie wpustów ulicznych. Równolegle prowadzona jest weryfikacja strat z przedstawicielami urzędu wojewódzkiego, co umożliwi kontynuację procedur pozyskiwania funduszy na pełną odbudowę.

Powódź zniszczyła również urządzenia melioracyjne oraz sieć kanalizacji, których naprawa wyniesie 165 tysięcy złotych. Większość cieków wodnych oraz obiektów hydrotechnicznych na terenie Ustronia należy do Wód Polskich. Współpraca z tą instytucją jest nieodzowna w kontekście skutecznej odbudowy i zabezpieczenia miasta przed przyszłymi zagrożeniami.

Burmistrz Paweł Sztefek wielokrotnie interweniował w tej sprawie, apelując do Wód Polskich  natychmiastowe działania na ciekach wodnych. Spotkał się również z Ministrem Infrastruktury Przemysławem Koperskim oraz Wojewodą Śląskim Markiem Wójcikiem, by omówić wsparcie dla Ustronia w walce z powodziami. W odpowiedzi na potrzeby miasta, Rada Miasta przyjęła specjalną uchwałę, będącą oficjalnym apelem do Wód Polskich o podjęcie pilnych działań zabezpieczających.

Równolegle z raportem komisji ds. szacowania strat dla Wojewody Śląskiego, miasto przygotowuje szczegółowe zestawienia strat dla innych instytucji, takich jak Ministerstwo Sportu i Turystyki, aby pozyskać dodatkowe fundusze na naprawę zniszczeń. Jak podkreślają władze miasta, „choć część strat pokryją ubezpieczenia budynków i infrastruktury, obecny budżet Ustronia nie jest w stanie sprostać tak wysokim kosztom.”

Aktualnie trwają także prace interwencyjne prowadzone przez Wody Polskie, obejmujące m.in. czyszczenie rzeki Bładniczka. Ratusz apeluje jednak o podjęcie szerzej zakrojonych działań, takich jak odbudowa zniszczonych zapór rumoszowych, które są kluczowe dla ochrony przeciwpowodziowej miasta.
Mateusz Bielesz

Koparka czyści potok Bładniczka, co jest jednym z działań mających na celu udrożnienie kanału wodnego po ostatniej powodzi. Fot. M. Bielesz

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content