3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Nie tylko centrum

Radna Beata Niewiadomska i przewodniczący Zarządu Osiedla Sławomir Zwardoń przywitali mieszkańców Poniwca na zebraniu, które odbyło się 27 września w Izbie Historyczno-Przyrodniczej Nadleśnictwa Ustroń dzięki uprzejmości nadleśniczego Sławomira Kohuta. Obecny był burmistrz Paweł Sztefek i radny Damian Ryszawy – przewodniczący Komisji Infrastruktury.

Zaczęło się od placu zabaw, który mieszkańcy chcieliby umiejscowić przy ul. Grabowej, ale nie byli całkiem pewni, kto jest właścicielem wytypowanej na ten cel działki. Radny Ryszawy powiedział, że dwa duże place zabaw w jednej dzielnicy to duży koszt budowy i utrzymania. W Dobce został stworzony plac zabaw za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Miasta Ustroń. W ramach tych środków do wydania jest 40 tys. zł, a są nawet plany, żeby zwiększyć tę kwotę.

Zanim powstanie nowy plac zabaw, dobrze byłoby odnowić ten istniejący przy ul. Akacjowej, bo zniszczyła się nawierzchnia. Jeszcze pilniejszą sprawą jest remont ul. Kasztanowej, która się zapadła, a pod kanalizacją deszczową znajduje się kanalizacja sanitarna. Czyszczenie studzienek konieczne jest na ul. Drozdów, bo woda się rozlewa i gdy przyjdzie mróz, to będzie na drodze lodowisko. Nie można też zapomnieć o rowach wzdłuż tej ulicy.

Jedna z mieszkanek podnosiła problem słabej, jej zdaniem, informacji podczas powodzi. Podkreślała, że nie każdy musi mieć Facebooka czy inne aplikacje w telefonie komórkowym, ale są w dzielnicy tablice informacyjne, na których powinny się znaleźć ogłoszenia. Jej rozgoryczenie spowodowane było tym, że Przedsiębiorstwo Wod-Kan, które dostarcza wodę części mieszkańców Poniwca, nie informowało, czy woda jest zdatna do picia. Niektórzy kupowali wodę do czasu informacji z Sanepidu o warunkowym dopuszczeniu wody do picia, a Wod-Kan cały czas milczał. Burmistrz Sztefek przyznał, że nie wiedział o kłopotach z wodą mieszkańców Poniwca, ale przypomniał o aplikacji powiązanej z Ustrońską Kartą Mieszkańca, poprzez którą do jej posiadaczy zostały wysłane wszystkie ważne informacje związane z powodzią. Okazało się, że nawet ci, którzy korzystają z aplikacji Ustrońska Karta Mieszkańca, nie czytają powiadomień.

Na pytanie, czy jest możliwość jeszcze w tym roku załatać dziury na Drozdów, burmistrz odpowiedział, że dopiero w sierpniu została zapłacona ostatnia rata za wiosenne sprzątanie dróg i że to, co odziedziczył z całym „inwentarzem” urzędników i pewnymi nierozwiązanymi sprawami, to się dalej ciągnie i jest to m.in. łatanie dziur, które nie do końca było kontrolowane. Jest wiele takich miejsc, gdzie ulice powinny być załatane, a nie są. Podniosły się głosy, że Ustroń nie składa się tylko z centrum, że na peryferiach tez mieszkają ludzie i trzeba o nich zadbać.

Radny Ryszawy poinformował, że rozpoczęła się budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Akacjowej z drogą wojewódzką wraz z porządnym doświetleniem. Przy okazji zawnioskowano o regulację sygnalizacji na skrzyżowaniu DW941 z ul. Drozdów, ponieważ czerwone światło włącza się na zbyt krótki czas.

Przewodniczący Zwardoń pytał, czy miasto dopłaca do Rajdowego Ustronia i Driftów w Jaszowcu. Zaznaczył, że nie jest przeciwko, ale wydarzenia powinni finansować sami organizatorzy i wtedy byłoby więcej pieniędzy na dzielnice. Burmistrz odpowiadał, że nie będzie bronił tych imprez, ale taki Rajdowy ściąga masę ludzi do Ustronia, na czym korzystają właściciele pensjonatów, restauracji i innych firm. Miasto ma z tego wymierne korzyści. Na tegoroczną edycję po raz pierwszy pozyskano takich partnerów jak Lotto czy Województwo Śląskie, które było zdziwione, że nikt do tej pory się z nimi nie kontaktował w tej sprawie. Pieniądze, które miasto wykłada na Rajdowy Ustroń pochodzą m.in. ze środków programu profilaktyki uzależnień i to jest jedyna duża impreza w mieście, na której nie ma budki z piwem. Burmistrz mówił, że trzeba myśleć zarówno o promocji, jak i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców, trzeba to wypośrodkować, bo jak było do tej pory, wszyscy wiemy.

Jedna z mieszkanek przedstawiła sposób na finansowanie wielu przedsięwzięć, a mianowicie postawienie parkomatów na ul. Nadrzecznej zamiast znaków zakazu zatrzymywania się. Radny Ryszawy tłumaczył, że nie można postawić parkomatów wzdłuż Nadrzecznej, bo teren nie należy do miasta. Przedstawiciele samorządu wyjaśnili, że po pierwsze będzie zbudowany parking z prawdziwego zdarzenia na Brzegach za przystankiem kolejowym, a po drugie miasto wystąpi z wnioskiem do Wód Polskich o wyznaczenie linii brzegowej, żeby następnie stworzyć projekt przebudowy ul. Nadrzecznej z chodnikiem i oświetleniem.

Sporo czasu na zebraniu w Poniwcu poświęcono sprawom miasta, a ulica Nadrzeczna to był jeden z tematów. Kolejnym była sprawa wydawania warunków zabudowy na inwestycje powstające w miejscach, w których zdaniem mieszkańców nie powinny powstawać. Pytano o możliwość zablokowania niektórych działań deweloperów. Burmistrz tłumaczył, że końcem czerwca Rada Miasta podjęła uchwałę o przystąpieniu do wykonania ogólnego planu zagospodarowania miasta. Dzięki temu burmistrz na 18 miesięcy uzyskał możliwość zawieszenia wydawania warunków zabudowy i większość wniosków o tzw. wuzetki jest zawieszana. Jednak wnioskujący mają możliwość odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i wygrywają. Wtedy miasto jest zmuszone wydać warunki. Radny Ryszawy dopowiedział, że miasto planuje do końca 2025 roku uchwalić ogólny plan zagospodarowania miasta, który zastąpi studium zagospodarowania, a następnie powstanie plan właściwy. Plan właściwy według szacunkowych wyliczeń Wydziału Architektury i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta kosztować będzie około 800 tys. zł. Radny podkreślił, że w zeszłej kadencji Rada Miasta uchwaliła kilka planów, które objęły jakieś 20 procent powierzchni Ustronia i też kosztowały kilkaset tysięcy.

Na koniec jedna z mieszkanek zapytała, co można zrobić ze środków własnych burmistrza. Paweł Sztefek odpowiedział, że co roku jest około 300 tysięcy złotych rezerwy burmistrza. 8 maja, kiedy został burmistrzem, rezerwy było 0 złotych.
Monika Niemiec

Wnioski do budżetu miasta na rok 2025 z Poniwca: 1. Projekt + wykonanie chodnika przy ul. Akacjowej; 2. Generalny remont nawierzchni – ul. Akacjowa; 3. Ograniczenie prędkości do 40 km/h na ul. Akacjowej i Lipowej; 4. Wykonanie dodatkowego oświetlenia na ulicy Drozdów (do gospodarstwa Państwa Szwarc); 5. Wykonanie placu zabaw na ulicy Grabowej; 6. Wymiana nawierzchni boiska znajdującego się pomiędzy ulicą Akacjową a Lipową; 7. Wykonanie monitoringu: a. Plac zabaw, b. Skrzyżowanie ulicy Akacjowej z DW941.

GALERIA:

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content