W piękny słoneczny dzień po katastrofalnej ulewie, z której skutkami walczyły profesjonalne służby i wielu ustroniaków, spotkano się pod pomnikiem synagogi. Coroczne uroczystości upamiętniające tragiczną rocznicę spalenia przez hitlerowców tej świątyni, organizowane przez Instytut Śląska Cieszyńskiego z prezesem Christianem Jaworskim na czele, zawsze wywołują wiele wzruszeń i skłaniają do przemyśleń. Wydarzenie to miało miejsce dokładnie 85 lat temu, a wyjątkowości dodawała obecność córki jednego z inicjatorów pomnika, Otona Windholza – Aleksandry Windholz Leigh przybyłej z Melbourne w Australii.
Jest to jedyna taka uroczystość, której niezmienny scenariusz z urokliwą, a zarazem przejmującą muzyką i licznymi zapadającymi w pamięć przemówieniami gromadzi od jedenastu lat przedstawicieli władz ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych i lokalnych oraz licznych mieszkańców Ustronia z miejscową młodzieżą szkolną.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Mirosław Suchoń – poseł na Sejm RP, który objął nad nim patronat, Andrzej Kalata – senator RP, Rafał Ryplewicz – radny Sejmiku woj. Śląskiego, Grzegorz Konieczny – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, Dorota Wiewióra – przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, a modlitwy ekumeniczne przy pomniku przeprowadzili: Sławomir Pastuszka – z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, ks. ppor. Zbigniew Obracaj – z Parafii Ewangelickiej, ks. Szymon Pawlus – z Parafii Katolickiej, Wiesław Kulawiec – pastor Zboru Zielonoświątkowego i Jacek Sobieralski – pastor Chrześcijańskiej Wspólnoty „Życie i Misja”.
Po przemówieniach organizatora, przewodniczącej gminy żydowskiej, posła, senatora i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu nastąpił Apel Pamięci – odczytanie przy dźwiękach muzyki nazwisk 77 ofiar Holocaustu, potem modlitwy ekumeniczne, a na zakończenie zaproszone delegacje gości i przedstawiciele ustrońskich szkół złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem.
Ch. Jaworski przedstawił zasługi rodu Windholzów w budowie synagogi oraz rolę Otona Windholza jako inicjatora pomnika powstałego na jej miejscu i poprosił przybyłą z Australii jego córkę Aleksandrę, która podziękowała za piękną uroczystość i upamiętnianie społeczności żydowskiej.
Oprawę muzyczną zapewnili: Roman Górniok, Krzysztof Zięba – szofar, Marta Rokicka – skrzypce, Daniel Cieślar – saksofon i Rafał Korzeń – wokal i gitara.
Christian Jaworski dziękując w imieniu organizatorów za współpracę z Miastem Ustroń usprawiedliwił nieobecność burmistrza Pawła Sztefka na uroczystości, gdyż kierował on sztabem kryzysowym, który walczył ze skutkami powodzi w naszym mieście. Z powodu tej dramatycznej sytuacji przesunięto terminy różnych imprez, w tym również wernisaż wystawy malarstwa o tematyce żydowskiej, która miała towarzyszyć uroczystości.
Lidia Szkaradnik