Zebranie mieszkańców Zawodzia, które odbyło się w poniedziałek 16 września w sali sesyjnej Urzędu Miasta prowadziła przewodnicząca Zarządu Osiedla Zawodzie Barbara Staniek-Siekierka. Na pytania mieszkańców odpowiadała przewodnicząca Rady Miasta Ustroń Adriana Kwapisz-Pietrzyk, radny z dzielnicy Artur Steczkiewicz, radny Damian Ryszawy – przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta, komendantka Straży Miejskiej Wiktoria Głowińska oraz naczelnik Wydziału Architektury i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta Aleksandra Kwiecień-Zawada.
Przewodnicząca Staniek-Siekierka przeczytała sprawozdanie z działalności Zarządu. Można się było z niego dowiedzieć m.in., że w ciągu ostatniego roku odbyło się 10 zebrań Zarządu, na których omawiano sprawy bieżące i kierunki rozwoju dzielnicy, a także problemy miasta zgłaszane przez mieszkańców. Część tych tematów znalazła odzwierciedlenie we wnioskach do budżetu miasta na rok 2025 i w dyskusji na zebraniu. Ze spraw bieżących, radny Artur Steczkiewicz przypomniał, że realizowany będzie projekt finansowany z Budżetu Obywatelskiego, czyli zajęcia narciarskie i ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży. Projekt zgłosił radny, a że nie było konkurencji przeszedł bez głosowania. Przewodnicząca Zarządu zachęciła do składania wniosków do budżetu obywatelskiego. To szansa na zrealizowanie własnego pomysłu za 40 tys. zł i uatrakcyjnienie życia dzielnicy.
Sprawą pod znakiem „neverending story” jest konieczność remontu ul. Liściastej. Droga jest obecnie w jeszcze gorszym stanie, gdyż ucierpiała podczas ostatnich opadów. Dziury i głębokie rowy zamiast poboczy to codzienność użytkowników. Na przeszkodzie modernizacji stoją nieuregulowane stosunki własnościowe. Jedna z mieszkanek z desperacją prosiła, żeby podać chociaż termin remontu. Z wyjaśnieniami pośpieszyła naczelnik Kwiecień-Zawada, która powiedziała, że najpierw musi zostać uchwalony nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. W obowiązującym planie z 1997 roku ul. Liściasta ma być bardzo szeroka. Remont musiałby być zgodny z tym zapisem i trzeba byłoby wykupić dużo ziemi od właścicieli. Miasto chce ograniczyć koszty wykupu gruntów i stąd oczekiwanie na nowy plan. Jego uchwalanie potrwa jeszcze minimum rok, gdyż wciąż są brane pod uwagę wnioski mieszkańców.
Powracającym można też nazwać temat odwodnienia ul. Źródlanej. Na niektórych odcinkach rowy są na wysokości ulicy, co miało fatalne skutki w weekend. O problemach tej ulicy mówiły zarówno osoby, mieszkające w dolnym odcinku, jak i w górnym. Podkreślano, że ulica po remoncie jest podwyższona o 10 centymetrów, co powoduje zalania. Jeden z mieszkańców mówił, że w ciągu roku 4 razy woda zalała jego posesję, a przed remontem się to nie zdarzało. Również w czasie ostatnich ulew jego posesja ucierpiała, a sztab kryzysowy działał bardzo źle, bo poinformowano go, że workami z piaskiem dysponują strażacy, a oni przyjechali bez. Mieszkaniec musiał sam organizować worki, żeby ratować dom. Mieszkanka ul. Kuźniczej mówiła o tym, że samochody jeżdżą w okolicy z zawrotną prędkością i już kilka razy wjeżdżały w jej ogrodzenie. Mieszkaniec ul. Wojska Polskiego zwracał uwagę na zaniedbane cieki wodne w swojej okolicy. Zgłaszał, że w pobliskim potoku naniesione są kamienie, które ostatecznie mogą stoczyć się na jego działkę.
Bardzo dużo czasu poświęcono organizacji ruchu na ul. Nadrzecznej, krytykując osobę decyzyjną w Starostwie Powiatowym, która nie idzie na rękę miastu. Zgłaszano wiele propozycji, ale żadna z nich nie nadawała się do wdrożenia z różnych powodów. Podkreślano, że poprawiła się przejezdność. Komendantka Straży Miejskiej informowała, że patrole są obecne na Nadrzecznej w każdy weekend co najmniej w godz. 9-17. Poprawie sytuacji nie sprzyja wielu właścicieli gruntów wzdłuż drogi – miasto, Wody Polskie, prywatne osoby. Być może sytuację poprawi szeroko zakrojona modernizacja Uzdrowiska Ustroń, która obejmuje także tereny nad Wisłą i połączenie miasta z dzielnicą leczniczą. Przy okazji mówiono o ograniczeniu ruchu w centrum Ustronia, komunikacji zbiorowej w celu dowożenia turystów do centrum i o budowie parkingów na peryferiach.
Na zebraniu mieszkańców Zawodzia omawiano bardzo trudne sprawy, nie brakowało pretensji, ale był też optymistyczny akcent, gdy omawiano temat, który również powraca jak bumerang, a mianowicie udostępnienie mieszkańcom i turystom wyjątkowego szlaku spacerowego w dolinie Gościradowca. Znajduje się on na terenie prywatnym, należącym do Henryka Wierniewskiego, który wyjawił na zebraniu, że kupił nieruchomość z domem prof. Jana Szczepańskiego na osobistą prośbę słynnego socjologa. Henryk Wierniewski chce udostępniać ten piękny zakątek o znaczeniu historycznym bezpłatnie, ale nie może dodatkowo ponosić kosztów naprawy ławek, mostów i zapewniać bezpieczeństwo spacerującym. Zgodnie z umową powinno się tym zajmować miasto, ale się nie wywiązuje i spacer doliną Gościradowca jest niemożliwy. Niestety, jak poinformowała przewodnicząca RMU Kwapisz-Pietrzyk koszt naprawy mostków to dziesiątki tysięcy złotych. Sytuacja wydawała się patowa, ale pomoc zaoferował Dominik Dembiński – właściciel Karczmy „Wrzos” i Browaru „Ustroń”, który zadeklarował materiał i pracę na rzecz utrzymania infrastruktury. Powiedział, że chętnie razem z przyjaciółmi zajmie się naprawami.
Jeśli zaś chodzi o prace porządkowe na terenie miasta, m.in. naprawę znaków, ławek, czyszczenie rowów, to radny Ryszawy przedstawił pomysł powołania stałej miejskiej brygady remontowej, która systematycznie zajmowałaby się tego typu pracami.
Monika Niemiec
Wnioski Zarządu Osiedla Ustroń Zawodzie i mieszkańców Zawodzia do budżetu miasta na 2025 rok: 1. Regulacja spraw terenowo-prawnych dróg i ulic (w pierwszej kolejności ul. Zdrojowej, Liściastej i bocznej Sanatoryjnej). 2. Remont ul. Liściastej. 3. Udrożnienie ścieżki pieszo- -rowerowej na prawym brzegu Wisły od ul. Grażyńskiego, 4. Naprawa kładek na potoku Gościradowiec celem udostępnienia szlaku spacerowego oraz kładek wzdłuż prawego brzegu Wisły od ulicy Kuźniczej. 5. Wykonanie barierek zabezpieczających na łuku ul. Grażyńskiego przy skrzyżowaniu ul. Gościradowiec i ul. Nadrzecznej. 5. Remont terenu przy Źródle Karola, na którym powstały poważne zniszczenia w czasie powodzi. 6. Przegląd znaków drogowych na terenie całego miasta i ich renowacja. 7. Remont ul. Kamieniec. 8. Udrożnienie rowów i przepustów na ul. Źródlanej. 9. Remont zejścia z ul. Leczniczej do Źródełka Żelazistego. 10. Udrożnienie spustu wody z ul. Liściastej do rzeki Wisły. 11. Montaż progów spowalniających na ul. Szpitalnej, Źródlanej. 12. Remont ul. Wojska Polskiego.