2.3 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Takie rzeczy tylko na Festiwalu Szachowym

Puchar i nagrody odbiera zwycięzca turnieju dla najmłodszych. Fot. M. Niemiec

„Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia” to, obok Ustrońskich Dożynek i Rajdowego Ustronia, jedno z największych i najpoważniejszych wydarzeń wakacji. Na ponad tydzień Ustroń staje się stolicą szachową. Festiwal jest wyjątkowy z wielu  względów. Pomyślmy choćby o tym, że w jednym turnieju, w jednej sali  widowiskowej „Prażakówki” grał mistrz świata Rusłan Ponomariow, prezes Światowej Federacji Szachowej FIDE Łukasz Turlej, arcymistrz Jacek Tomczak, mecenas szachów, prezes firmy Mokate Adam Mokrysz i młodzi adepci królewskiej gry, uczęszczający do ustrońskich szkół i grający w lokalnych klubach. A wszystko to podczas Turnieju Mokate, który odbył się w niedzielę 18 kwietnia na zakończenie Festiwalu.

Oficjalny finał z wręczeniem nagród zwycięzcom pozostałych turniejów miał miejsce w sobotę w Amfiteatrze. Wyjątkowo, jak na tegoroczne lato, padał deszcz, ale na widowni atmosfera była gorąca. Wśród publiczności przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, organizatorzy, sponsorzy oraz dyrektor Klimatycznej Szkoły Podstawowej nr 2 Małgorzata Gil i dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Prażakówka” Urszula Broda- Gawełek. W zarządzanych przez panie placówkach przez ponad tydzień odbywały się rozgrywki, co wymagało od nich i pracowników dużego zaangażowania.

5. edycja Festiwalu „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia miała szczególny charakter, ponieważ odbywała się w roku jubileuszu 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego. Z tej okazji wręczono odznaczenia Związku, a otrzymał je między innymi Adam Mokrysz, bez którego wsparcia Festiwal nie mógłby się odbyć, za co publiczność Amfiteatru dziękowała mu gromkimi oklaskami. Odznaczony został również Przemysław Korcz, który w 2020 roku jako gospodarz miasta zaprosił Festiwal do Ustronia, a także Ireneusz Staniek, miłośnik szachów, który wspierał organizację imprezy, a jednocześnie brał w niej udział jako szachista. Był zaproszony na wszystkie elitarne symultany z gośćmi specjalnymi, które w ramach Festiwalu odbywają się w hotelu „Belweder”, i tym sposobem zagrał z najważniejszymi postaciami królewskiej gry: Anatolijem Karpowem, Garii Kasparowem, Viswanathanem Anandem, Wasylem Iwanczukiem i w tym roku z Rusłanem Ponomariowem. Odznaczenia wręczał Andrzej Matusiak prezes ŚZS oraz dyrektor Festiwalu Michał Paździora, wiceprezes ŚZS. Panowie pozostali na scenie i zaprosili na nią przewodniczącą Rady Miasta Ustroń Adrianę Kwapisz-Pietrzyk oraz burmistrza Pawła Sztefka, dziękując im za otwartość i chęć kontynuowania organizacji szachowego święta. Poinformowano, że odbyły się rozmowy o koniecznych zmianach dotyczących np. terminu, w jakim odbywa się Festiwal, ale uznano, że warto go zatrzymać w Ustroniu. Burmistrz i przewodnicząca Rady Miasta razem z podziękowaniami za współpracę otrzymali Złote Szachownice.

Następnie do prezesów Śląskiego Związku Szachowego i burmistrza Sztefka dołączył prezes Światowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej, prezes Mokate Adam Mokrysz oraz owacyjnie witany Rusłan Ponomariow. Ten skromny mistrz, pochodzący z Ukrainy (rocznik 1983) zaczął odnosić międzynarodowe sukcesy już jako dziecko. W 1995 został mistrzem świata juniorów do 12 lat, w następnych latach kolejno: mistrzem Europy do 18 lat i mistrzem świata do lat 18 (jako trzynastolatek). W 1997 w wieku czternastu lat został nagrodzony tytułem arcymistrza, był wówczas najmłodszym arcymistrzem w historii szachów. W 2002 roku podczas mistrzostw świata FIDE, rozgrywanych systemem pucharowym, dotarł do finału, w którym pokonał swojego rodaka Wasilija Iwanczuka. Tym samym mając osiemnaście lat został najmłodszym w historii szachów mistrzem świata. W tym samym roku potwierdził swoje wysokie aspiracje zajmując drugie miejsce za Garri Kasparowem w prestiżowym turnieju w Linares.

Zwycięzcy turniejów rozegranych w ramach Festiwalu „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia” odbierali nagrody od prawdziwych osobistości i od najmłodszego w historii szachów mistrza świata. Wśród nich nie było ustroniaków, ale może się doczekamy, bo w naszym mieście gra się w szachy i wielu naszych młodszych i starszych mieszkańców wzięło udział w turniejach zorganizowanych w ramach Festiwalu. Monika Niemiec

Odznaczenia dla Przemysława Korcza i Ireneusza Stańka. Fot. M. Niemiec
Złote szachownice dla burmistrza i przewodniczącej RMU od Śląskiego Związku Szachowego.

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content