2.3 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

W modelarskim świecie

Od 13 lipca w Muzeum Ustrońskim można podziwiać wystawę modelarską pt. „Modelarski świat marzeń”. Urządzono ją wspólnie ze Stowarzyszeniem  historyczno-Rekonstrukcyjnym „Barwa i Broń – Schron 45” z Ustronia, które w dawnym schronie przeciwlotniczym w Skoczowie prowadzi także muzeum I i II wojny światowej.

Otwarciu towarzyszył już po raz trzeci Rodzinny Piknik Modelarski. Przy ul. Hutniczej można było zobaczyć prawdziwe pojazdy wojskowe i umundurowanych członków grup rekonstrukcyjnych. Na smakoszy czekały grochówka, bigos z kuchni polowej, a także ciasta.

Pasjonatów historii wojskowości nie brakuje, dlatego w sobotę całymi rodzinami odwiedzano Muzeum Ustrońskie. Każdy mógł się przyjrzeć dziesiątkom miniaturowych czołgów, samolotów, dioram czy budynków. Oczywiście była prezentowana broń, która wykonana jest niemal w całości z drewna w pracowni modelarskiej Grzegorza Kołodziejskiego z Sulejowa. Figurki Fryderyka Różańskiego posiadają ręcznie uszyte mundury, co także wzbudzało zachwyt. Chętni, a tych oczywiście nie brakowało, mieli możliwość własnoręcznego kierowania modelami czołgów na zdalne sterowanie po specjalnie przygotowanej trasie.
– W sobotę na pikniku modelarskim zjawiło się około 1000 osób. Wydano prawie 200 porcji pysznego bigosu – mówi dyrektorka muzeum Magdalena Lupinek.

Ale nie to tego dnia jest najważniejsze. – Świetne jest to, że spotykają się tu modelarze z Polski i Czech. W tym roku mieliśmy 40 wystawców. Każdy z nich przyjeżdża do nas z własnej woli, nie chcąc za to żadnego wynagrodzenia. Z roku na rok takich zapaleńców jest coraz więcej, ponieważ wieść o naszej wystawie rozchodzi się pocztą pantoflową. Zdarza się, że przychodzi do mnie osoba z pytaniem o możliwość pokazania swojego dzieła w kolejnym roku. Oczywiście chętnie przyjmujemy kolejnych twórców najróżniejszych modeli – dodaje dyrektorka.

Pierwszy raz na wystawie pojawiły się prace przygotowane przez młodych uczestników Warsztatów Modelarskich w Domku Pracy Twórczej przy Muzeum Ustrońskim. Na poniedziałkowe zajęcia, które prowadzi Mirosław Gaura, z chęcią przychodzą chłopcy z ustrońskich szkół podstawowych, ale nie tylko. Przyjeżdżają nawet osoby z Cieszyna! Zajęcia są prowadzone od 5 lat w czasie trwania roku szkolnego. Dwóch uczestników tak zafascynowało się historią, że zapisali się dodatkowo do grup rekonstrukcyjnych z okolicy.
– Chłopcy na początku dostają modele do stworzenia i ochoczo biorą się do pracy. Na dziś najmłodszy z nich ma 7 lat a najstarszy 14. Obecnie pracujemy tylko na papierze i plastiku. Mamy nadzieję, że w Domku Pracy Twórczej uda nam się zagospodarować własny kąt. Wtedy będziemy mogli korzystać ze specjalistycznych narzędzi, które pozwolą jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła młodym twórcom – tłumaczy Gaura.

Dużym powodzeniem cieszyła się, specjalnie na ten dzień udostępniona, makieta z kolejką, której autor, Mariusz Mróz, wykonał iście koronkową pracę.
– Makieta jest niejako alegorią śląska cieszyńskiego, a przede wszystkim Goleszowa, bo obiektów z tej gminy jest na niej najwięcej. Tory biegną pomiędzy cementownią, przystankiem osobowym Goleszów Fabryka, chłodnią kominową i kamieniołomem. Historyczne budynki z makiety są osadzone w latach 1966- 1968 – wyjaśnia. Pochodzący z Goleszowa twórca pracował na kopalni Morcinek w Kaczycach, dlatego jednym z elementów jest także jeden z jej szybów.
– Inspiracją do powstania makiety o takiej tematyce byli moi dziadkowie, którzy pracowali w goleszowskiej cementowni. Jeden z nich był głównym elektrykiem, a drugi głównym mechanikiem – mówi autor.

W pikniku militarnym brały również udział: Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna, Oddział Obrony Narodowej z Kęt, Stowarzyszenie Powstaniec Śląski. Z bliska oglądano samochód marki Dodge z prywatnej kolekcji Wojciecha Brzuchańskiego, a także jeep Willys Marka Raszki z umundurowaną załogą Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Była też ekipa modeli czołgów jeżdżących „RC Tank” Krzysztofa Tajchmana. Wystawę można oglądać do 30 września. Wstęp jest bezpłatny.
Mateusz Bielesz

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content