3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Szlak WOŚP otwarty

Uroczystego otwarcia pierwszego w Polsce szlaku WOŚP dokonali: Kris Góral, Jurek Owsiak, Paweł Sztefek, Adam Matyjasik oraz dzieci, które zostały wybrane przez inicjatora przedsięwzięcia. Fot. M. Bielesz

Jurek Owsiak przyjechał do Ustronia prosto z Tych, gdzie otwierał rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na świecie jest 88 miejsc upamiętniających akcję społeczną, która jest z nami już prawie 33 lata. W tym czasie udało się pomóc niezliczonym rzeszom osób, które korzystają ze sprzętu zakupionego przez fundację. Dla nas istotnym jest fakt, że od 3 lipca można podążać pierwszym na świecie szlakiem górskim im. WOŚP, który znajduje się w Ustroniu.

Z inicjatywy mieszkańca i wolontariusza WOŚP Krzysztofa Zgondka vel Kris Góral w Ustroniu zaprojektowano i zrealizowało nową atrakcję dla miłośników aktywnego wypoczynku. Szlak Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zrealizowany na podstawie zaprojektowanej przez Andrzeja Nowińskiego ścieżki. Trasa liczy łącznie 11 km i biegnie przez centrum Ustronia, bulwary, Skalicę i Zawodzie. Jest dosyć prosta i na całej długości oznaczona kolorem pomarańczowym. Można ją przejść z rodziną. Ponadto na szlaku znajduje się mural o tematyce WOŚP-owskiej wykonany przez artystę Franka Myszę. W powstanie szlaku zaangażowane były lokalne firmy: Kubala, Lakma, Ustronianka, Karczma Wrzos, Mea Travel i KompasGo. Tabliczki tej ostatniej znajdują się na trasie i informują o przystankach wirtualnych WOŚP. Można je zobaczyć w aplikacji „KompasGo – zwiedzaj inaczej”, która ma w swojej bazie kilka ścieżek poprowadzonych przez Ustroń i pozwala na alternatywny sposób zwiedzania miasta.

Uroczyste otwarcie nastąpiło na ustrońskim rynku. Głośne w Polsce wydarzenie prowadził Szymon Staniszewski, który zaraz na początku poprosił na scenę Krisa Górala. Ten wyjaśnił ideę szlaku:
– Za szlak odpowiadam ja. W Ustroniu mieszkają wyjątkowo fajni ludzie. Dobrze o tym wszyscy wiemy. Od wielu lat pytano mnie co zrobić, żeby Jurek przyjechał do Ustronia. Powtarzałem, że jest tak zajęty, że tylko z dwóch powodów rusza się ze swojego miejsca zamieszkania. Albo jak daje sprzęt do szpitala, jeśli otwiera rondo, ulicę albo jakiś plac. Mieszkamy w pięknym Ustroniu, w górach, więc stwierdziłem, że dlaczego mamy otwierać plac albo rondo. Zróbmy coś jako pierwsi! I dlatego powstał szlak. Można go przejść spokojnie w 3 godziny. Znacie tę ścieżkę, znacie te miejsca, ale ludzie z zewnątrz tego nie znają, więc tak mogą poznać również nasze miasto.

Krisa Górala, Jurka Owsiaka i tłum zebranych pod sceną oficjalnie przywitał burmistrz Paweł Sztefek:
– Ustroń z orkiestrą gra od zawsze. Od początku lat 90. Też zbierałem do puszki jako dzieciak. Organizacją z czasem zajęła się Prażakówka. Chwała wam za to! Chwała naszemu obecnemu sztabowi z Jackiem Nieurzyłą na czele. Pamiętajcie, że dobro, które okazujecie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na pewno do Was powróci. Jestem dumny, że co roku mogę też w tym wydarzeniu uczestniczyć i je wspierać.

Za każdą osobę, która przejdzie cały szlak z aplikacją KompasGo i zaliczy wszystkie 8 przystanków, właściciel Karczmy Wrzos Dominik Dembiński wpłaci na konto WOŚP 1 złoty. To niezwykle szlachetne działanie. Dzięki takim ludziom lokalna społeczność i inicjatywy mogą się rozwijać, by później również działać dla dobra potrzebujących.

– Dla mnie Wielka Orkiestra to nie jest tylko sprzęt w szpitalach. Wielka Orkiestra uczy pomagania, uczy empatii, uczy szacunku do drugiego człowieka. To jest to, co przekonało mnie, że warto pomagać nie tylko Wielkiej Orkiestrze – dodał Góral.
Na otwarciu pojawił się także przedstawiciel firmy IT Card Adam Matyjaszek, która wylicytowała otwarcie pierwszego szlaku WOŚP.

– Zrobiliśmy ankietę w naszej firmie dotyczącą wspierania różnych akcji. Zapytaliśmy naszych pracowników komu chcieliby pomóc. Wybór padł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dlatego jesteśmy dziś tutaj i ogromnie cieszę się, że mogliśmy wygrać licytację.
Najważniejszy gość imprezy, Jurek Owsiak, przez długi czas nie rozstawał się z mikrofonem. Przypomniał trudne początki fundacji, a także to w jaki sposób się rozwijała. Szczególną uwagę skupił jednak na Ustroniu:

– Mamy dane z tego roku z Ustronia. Działa tu sztab przy Miejskim Dom Kultury Prażakówka. W orkiestrze gra 60 wolontariuszy, którzy zebrali 131 068 zł i 46 gr. Rozliczamy się co do grosza. Nie potrzebujemy Najwyższej Izby Kontroli, żeby nas kontrolowała, bo kontrolą jesteście wy. To wy później pytacie się czy nasze miasto coś otrzymało. Tak! Placówka w Ustroniu, Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji otrzymała aparat o wartości 225 tys. zł.

Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy rozpoczynającej szlak WOŚP i zawierającą jego legendę. Tablica znajduje się w rogu Rynku, po prawej stronie, stojąc twarzą do budynku Urzędu Miasta.
Mateusz Bielesz

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content