2.3 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Każdy może zabrać głos

– Uchwała krajobrazowa jest odpowiedzią i receptą na zaśmiecanie przestrzeni miasta chaotyczną informacją i reklamą. Uchwała ma charakter aktu prawa miejscowego i będzie wskazywać co, gdzie i jak będzie można umieszczać. Zostaną w niej określone zasady dotyczące nośników reklamowych, elementów małej architektury i ogrodzeń. Uchwała opisuje ich typy, reguluje miejsca usytuowania oraz wielkość – mówi burmistrz Ustronia Paweł Sztefek.

– Uchwałę, na którą chcę zwrócić uwagę czytelników, nazywamy krajobrazową, gdyż, mówiąc jak najbardziej ogólnie, ma chronić krajobraz. Prace nad nią trwają już od 2016-17 roku, ale wciąż nie udawało się ich sfinalizować. Tymczasem nasza przestrzeń jest coraz bardziej zaśmiecona. Obserwujemy chaotyczną kolorystykę, brak estetyki wokół historycznych miejsc i zakłócanie pięknych widoków, które są jednym z atutów miasta.

Pełna nazwa uchwały brzmi: uchwała w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Takie narzędzie ochrony krajobrazu jest nam bardzo potrzebne, a można się o tym przekonać już dojeżdżając dwupasmówką do Ustronia, kiedy ustawione wzdłuż drogi wielkie bilbordy zasłaniają widok na Czantorię, Równicę i charakterystyczne dla naszego uzdrowiska piramidy. Nie możemy już dłużej zgadzać się na brak spójności informacji wizualnej, obniżenie rangi widokowych czy historycznych miejsc, zanik ładu przestrzennego i zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chaos reklamowy powoduje utrudniony odbiór informacji, dewastację krajobrazu, obniżenie rangi jakości przestrzeni publicznych, zanik wartości elementów znaczących kulturowo, obniżenie szacunku do przestrzeni wspólnej, wzrost aktów wandalizmu i zaśmiecania przestrzeni.

Niektórzy mogą być zaniepokojeni ograniczeniami w przekazywaniu informacji o swojej działalności czy zakazami dotyczącymi reklam firm, lokali gastronomicznych, pensjonatów. Pragnę uspokoić przedsiębiorców, że dążymy jedynie do uporządkowania tej sfery. Uchwały krajobrazowe obowiązują w 72 gminach w Polsce, m.in. w sąsiedniej Wiśle i w Cieszynie.

Każdy może zabrać głos w sprawie uchwały krajobrazowej, gdyż do 12 lipca potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały. Dodatkowo chciałbym zaprosić na spotkanie otwarte, które odbędzie w ramach konsultacji społecznych w poniedziałek 17 czerwca o godz. 16.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Ustroń. Mile widziani będą mieszkańcy miasta oraz osoby prowadzące lub zamierzające prowadzić na terenie Miasta Ustroń działalność gospodarczą lub społeczną. Po spotkaniu będzie można porozmawiać indywidualnie z autorem projektu uchwały. Na te spotkania indywidualne trzeba się będzie zapisać do 12 czerwca przez biuropodawcze@ustron.pl albo telefonicznie, dzwoniąc na numer Urzędu Miasta. Jeśli będzie potrzeba, żeby zorganizować więcej spotkań, jesteśmy na to przygotowani i postaramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Chciałbym też podzielić się z czytelnikami informacją o spotkaniu z wiceministrem infrastruktury panem Przemysławem Koperskim. Miało ono charakter powitalno-roboczy. Pan minister pytał, w jakich aspektach może nam pomóc, więc poprosiliśmy go o  zaangażowanie się w sprawy prowadzone z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Jest kilka tematów, które wiszą nad miastem, a komunikacja z Wodami Polskimi jest, mówiąc wprost, trudna. Nie chodzi tylko o Młynówkę, ale o stan rzeki Wisły na terenie Ustronia, o nanosy rzeczne, które utrudniają przepływ wód i wiele innych. Minister zadeklarował pomoc. Rozmawialiśmy też o zaporze w Wiśle Czarnem. Według dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zbiornik wymaga modernizacji niezbędnej dla utrzymania dotychczasowej funkcji. Minister był na wizji lokalnej na zaporze w lutym tego roku i wtedy zostały złożone wnioski o finansowanie. Całkowity koszt wyremontowania zbiornika szacowany jest na 24 mln zł i na spotkaniu otrzymaliśmy informację, że pieniądze na remont zbiornika są zabezpieczone, co jest ważne również dla Ustronia, gdyż my  również czerpiemy stamtąd wodę. Jestem zbudowany postawą pana Przemysława Koperskiego, wpływowego polityka, który przychodzi do nas z pytaniem „W czym mogę pomóc?”. Cieszę się, że pan minister darzy Ustroń sympatią i chce wspierać nasze miasto.

Spisała: Monika Niemiec

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content