3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Nie tylko książki

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu to miejsce znane każdemu kulturalnemu mieszkańcowi. Oczywiste są regularne odwiedziny czytelników i wizyta z okazji Nocy Muzeów, ale bibliotekę warto odwiedzać na co dzień i w artykule mamy na to dowody.

Największym powodzeniem cieszył się pierwszy w tym roku kiermasz używanej książki. Przez cały czas miłośnicy unikatowych pozycji z różnych dziedzin zadowoleni odchodzili z naręczem cennych książek za niewielkie pieniądze. Przed wejściem do Biblioteki zainstalowano oryginalną ściankę do zdjęć selfie oraz różne rekwizyty do zmiany wizerunku. Fotkę można było wykonać dodatkowo w ramce z napisem „Biblioteka Ustroń”. Ścianka była rękodziełem, wykonywanym przez cały miesiąc z makulatury przez pracownice Biblioteki. Poza tym każdy uczestnik mógł włączyć się do pisania kryminału na planszy – po jednym zdaniu, aby razem utworzyła się składna historia. Z kolei Biblioteczne pięć sekund szczerości polegało na odpowiedzi w tym czasie na określone wylosowane pytanie, a na zachętę można było poczęstować się cukierkiem z cytatem.

W czytelni zaprezentowano wystawę „Dizajn w formie”, którą udostępniło Narodowe Centrum Kultury. Przedstawiono na niej obiekty bardzo charakterystyczne, wskazujące nowatorskie podejście do tematu. Są one nietypowe i z różnych dziedzin, od meblościanki po parowóz. Z miejsca najbliżej Ustronia został ukazany Zamek Prezydencki w Wiśle i charakterystyczne meble, które się tam do dziś znajdują. Każdy z tych obiektów jest opatrzony podcastem, który można sobie na stronie internetowej odsłuchać.

Placówka zlokalizowana jest w centrum miasta, w historycznym obiekcie z 1903 r. z efektowną fasadą i wzbudzającym powszechne zainteresowanie muralem, pod adresem Rynek 4.

Od 2023 r. użytkownicy biblioteki mogą skorzystać z wrzutni, zlokalizowanej przy tylnym wejściu (od strony parkingu przy ul. Brody). Środki na jej zakup pozyskano z budżetu obywatelskiego.

Warsztaty eko ozdoby.

O różnorodnej działalności tej placówki wypowiadają się jej pracownicy: Biblioteka pojmowana tradycyjnie  kojarzy się głównie z szeroko pojętym udostępnianiem książek. W obecnych czasach od wielu już lat ta forma jest niewystarczająca, aby zaspokoić  zapotrzebowanie nie tylko czytelników, ale wszystkich korzystających

z zasobów instytucji. Książki w formie papierowej to tylko jedna z opcji zapoznawania się z literaturą. Od wielu lat dostępne są one na wielu różnych nośnikach. W ustrońskiej placówce można wypożyczać je w formie audiobooków. Obecnie dysponujemy przeszło tysiącem płyt, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży, nadal też staramy się uzupełniać zbiory.

W Oddziale dla Dzieci oferujemy ponad sto gier planszowych – liczba ta stale rośnie w odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników w różnym przedziale wiekowym. W gry można zagrać zarówno na miejscu, jak i wypożyczyć je do domu.

Oddział dla Dzieci od kilku lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji Mała Książka Wielki Człowiek. Jej celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci w wieku 3 – 6 lat. Biblioteka współpracuje również z miejskimi szkołami i przedszkolami, a także z instytucjami kultury.

Klub Malucha to stosunkowo nowa forma zajęć dla najmłodszych (dzieci do trzech lat, nie uczęszczających do żłobka). Zainteresowanie zajęciami przekroczyło nasze oczekiwania. Zajęcia w obecnej formie będą kontynuowane do czerwca, a od września wystartuje nowy nabór, o czym poinformujemy w stosownym czasie.

Raz w miesiącu w Czytelni odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Oprócz omawiania przeczytanych lektur staramy się uatrakcyjnić ofertę na przykład o wyjazdy na seanse filmowe do Cieszyna.

Od kilkunastu lat w czasie wakacji organizujemy tematyczne Wakacje z Biblioteką. Co roku temat zajęć jest inny i co ważniejsze, nie ograniczamy się tylko do przebywania w przestrzeni bibliotecznej, ale korzystamy z lokalnej oferty kulturalno-edukacyjnej. Do najbardziej oryginalnych zajęć można zaliczyć zwiedzanie  oczyszczalni ścieków, wizytę w Leśniku czy wyjazd do kina „Piast” w Cieszynie, a na tym nasza inwencja się nie kończy…

Zaprzyjaźniona z Biblioteką czytelniczka Sylwia Szotkowska od kilku lat prowadzi eko warsztaty tematyczne. Liczna frekwencja świadczy najlepiej o tym, że tego typu aktywność jest atrakcyjna i potrzebna. W bieżącym roku raz w miesiącu w Czytelni spotykają się osoby zainteresowane zdrowym stylem życia. Cykl organizuje Klub Zdrowia.

Tradycyjnie już od lat, jak wiele innych bibliotek, promujemy czytelnictwo w formie spotkań autorskich. Gościliśmy zarówno pisarzy znanych w całym kraju, jak i lokalnych twórców. Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania poświęcone podróżom.

Na koniec kilka danych statystycznych. Ogółem w ubiegłym roku w organizowanych przez Bibliotekę wydarzeniach wzięło udział około 1650 uczestników. Liczba zarejestrowanych czytelników wyniosła 3510 osób, wypożyczono ogółem (książek, czasopism, audiobooków) 47687 egzemplarzy. Bibliotekę odwiedziło 22896 osób (nie licząc uczestników imprez). Czas pandemii odcisnął piętno również i na naszej instytucji, jak do tej pory nie udało się osiągnąć wyników sprzed tego okresu, natomiast dane statystyczne systematycznie pną się w górę.

Redakcja „Gazety Ustrońskiej” znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki, a zatem obserwujemy i relacjonujemy wiele cieszących się zainteresowaniem przedsięwzięć, bo stanowi ona placówkę szczególnie aktywnie działającą na rzecz lokalnej społeczności. Większość czytelników to nie tylko miłośnicy książki, prawdziwi pasjonaci czytelnictwa, ale też osoby zaprzyjaźnione z bibliotekarzami, którzy zawsze ze znawstwem i serdecznym uśmiechem podają właściwą lekturę. Sporo czytelników, systematycznie, czasem nawet codziennie przychodzi i wypożycza książki, bez których – jak podkreślają – nie wyobrażają sobie życia. Ulubione lektury potrafią przenieść ich do innego świata, wzruszają i sprawiają, że choć na chwilę można zapomnieć o  codziennych problemach. Jak pisał Kornel Makuszyński: „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens”, a zatem nasza Biblioteka to wprost bijące serce literatury.

Lidia Szkaradnik

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content