Dzień Ziemi w Muzeum Ustrońkim połączony z 40-leciem Ustrońskiego Klubu Ekologicznego zakończono wspólnym posadzeniem magnolii w przymuzealnym ogródku sensorycznym, a potem Stanisław Kawecki, sekretarz miasta Cieszyna rodem z Ustronia, znawca i miłośnik ogrodów, wielokrotny prelegent w tej placówce, zaprezentował magnolie i pokaz fotografii ze sporą dawką informacji o tej wczesnowiosennej ozdobie naszych miast.
W sobotę Muzeum Ustrońskie zorganizowało Dzień Ziemi. Było coś dla ciała i coś dla ducha. Dla ciała ciasta od rodziców dzieci uczęszczających na różne zajęcia do Domku Pracy Twórczej. Żeby spalić spożyte kalorie zaproszono na Zumbę Kids, prowadzoną przez Natalię Cypcer ze Strefy Tańca z Bielska-Białej, w której ostatecznie wzięli udział również dorośli.
Ważne miejsce w działalności Muzeum zajmuje ekologia i sztuka, a najlepiej połączenie jednego i drugiego. Ekologiczne warsztaty twórcze prowadziła Jadzia i Dagmara Choroba, a jak tworzyć miniaturowe ogrody pokazywała Alicja Cieślar – prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt AS. Wykorzystywano materiały potocznie zwane odpadami, będące dla ludzi twórczych inspiracją. Fundacja Oddychaj Beskidami tradycyjnie przybyła z niebiesko-zielono-białymi balonami, które rosły dzięki zdrowym, silnym płucom. Dorośli na warsztatach cyjanotypii z Pauliną Skonieczną tworzyli błękit pruski w mało znanej technice fotograficznej. Dzieci chętnie wystawiały buźki do pomalowania, a tego wdzięcznego zadania podjęła się Gabriela Podosek.
Na obchodach 40-lecia Ustrońskiego Klubu Ekologicznego gości powitała prezes Małgorzata Węgierek informując o różnorodnej działalności UKE m.in. wydawaniu „Przyrodnika Ustrońskiego”.
Prelekcję wygłosił Stanisław Kawecki, mówiąc na początku, że magnolia zwana niegdyś rozwoniem to rodzaj drzewa lub krzewu, rosnącego dziko w Azji Wschodniej i Ameryce. Poza naturalnym zasięgiem magnolie są uprawiane jako rośliny ozdobne, w tym także w Polsce, bo ok. 25 gatunków jest mrozoodpornych. Około 1800 r. ks. Leopold Jan Szersznik sprowadził jako pierwszy magnolie do Cieszyna, a obecnie od 2005 r. zbiorowe spacery Cieszyńskim Szlakiem Kwitnących Magnolii organizuje co roku Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Po prelekcji zaproszono uczestników na degustację smakowitych tortów kunsztownie ozdobionych, a że spotkano się w gronie długoletnich działaczy Klubu, więc była to też okazja do rozmów i wspomnień. (ls)
Podziękowania
Chcielibyśmy złożyć specjalne podziękowania Dagmarze Chorobie i jej córce Jadzi, Gabrieli Podosek, Małgorzacie Madzi, Alicji Cieślar, Paulinie Skoniecznej, Natalii Cypcer, NAJLEPSZYM RODZICOM NAJLEPSZYCH DZIECIAKÓW z Domku Pracy Twórczej, Nadleśnictwu Ustroń, Fundacji Oddychaj Beskidami, Ustrońskiemu Klubowi Ekologicznemu, Zespołowi Szkół Technicznych w Ustroniu, moim współpracownikom oraz wszystkim uczestniczącym w tym święcie. Okazało się bowiem, że padający za oknem deszcz i ziąb nie stanowił żadnej przeszkody dla licznych gości chętnych do wzięcia udziału w obchodach, by kształtować proekologiczne postawy, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Każdy mógł wnieść swoją cegiełkę. Do zobaczenia… za rok! na czwartym Dniu Ziemi. Nawet jakby padał śnieg. Magdalena Lipinek, dyrektor Muzeum Ustrońskiego