Prof. Ryszard Demel, światowej sławy witrażysta, malarz, pisarz i wykładowca uniwersytecki oraz działacz polonijny, pochodził z Ustronia, gdzie spędził dzieciństwo, a po zawierusze wojennej pozostał na emigracji, by rozwijać swą karierę artystyczną i naukową w Anglii i we Włoszech. Do Ustronia powracał często w nostalgicznych wspomnieniach i do końca życia utrzymywał kontakt z mieszkającymi tu bliskimi. Zmarł jesienią ubiegłego roku skończywszy 101 lat w Padwie, gdzie spędził większość swego życia.
Z inicjatywy byłego, długoletniego proboszcza parafii rzymskokatolickiej ks. kanonika Antoniego Sapoty, który znał Mistrza i kilkakrotnie odwiedzał we Włoszech, 12 lutego urządzono w Czytelni Katolickiej poświęcone mu spotkanie z licznym udziałem zainteresowanych, wśród których znalazła się rodzina oraz przedstawiciele władz powiatu i miasta.
Warto wspomnieć, że w 2009 r. w tym samym miejscu została otwarta wystawa zatytułowana „Dzieła nieprzeciętnego życia”, na której znalazły się zdjęcia ważniejszych prac prof. Ryszarda Demela, a o nim wyświetlono film, wyemitowany kilka miesięcy wcześniej przez Telewizję Polonia, w którym artysta mówił o swoich korzeniach, wspominając Ustroń jako miejsce urodzenia bliskie jego sercu, co również odnotowała nasza gazeta (nr 13 z 2009). Obecnemu spotkaniu towarzyszyła wystawa fotokopii jego prac, które już uprzednio były w tym miejscu eksponowane, a zwłaszcza witraże wywierały niezwykłe wrażenie. Z tej działalności artystycznej Profesor znany był szeroko na świecie. Przez lata prowadził nowatorskie eksperymenty ze szkłem, efektami światła i refrakcji, nazwanych „mozaikami refrakcyjnymi”. Zostały one uznane i zarejestrowane przez angielskie Biuro Patentowe jako nowość, jako pomost między tradycyjną mozaiką (ze światłem odbitym) i witrażem (ze światłem przenikającym szkło). Następnie artysta przeniósł się do Padwy, rodzinnego miasta żony. Po witrażach w Anglii wykonał liczne dzieła we Włoszech, gdzie najbardziej sławny jest cykl pięciu witraży w katedrze w Padwie. Wrażenia z podróży do prof. Demela zawarł ks. Sapota również uprzednio w „Kalendarzu Ustrońskim” na 2012 rok.
To interesujące spotkanie poświęcone wielkiemu Mistrzowi, utożsamiającemu się z naszym miastem prowadziła Danuta Koenig, która w tej roli występowała w Czytelni wielokrotnie, a w uznaniu zasług dla tej placówki wyróżniono ją tytułem honorowego jej członka.
Spotkanie zakończono akcentem artystycznym w wykonaniu Katarzyny Belkius (wokal koloraturowy) i Tymoteusza Tomali (akompaniament), a repertuar pieśni, atmosfera i nastrojowość oraz bogactwo emocji doskonale dostosowano do atmosfery wernisażu sztuki. Witraże Demela, zwykle pełne kolorów i symboliki, mogą wywoływać wrażenie tajemniczości i zadumy, co współgrało z tonem zaprezentowanych pieśni.
Spotkanie, którego współorganizatorem był Urząd Miasta, zakończono bogatym poczęstunkiem ufundowanym przez właścicieli Dworu Skibówki, związanego rodzinnie z mistrzem witraży, a następnie w kościele pw. św. Klemensa odbyła się Msza w intencji prof. Demela koncelebrowana przez ks. Antoniego Sapotę.