W naszym mieście jako uzdrowisku dość często są urządzane różne akcje prozdrowotne, które cieszą się znacznym zainteresowaniem. Od września ubiegłego roku wznowił działalność Klub Zdrowia, którym kieruje Joanna Smyk przy współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną oraz Urzędem Miasta w Ustroniu. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w drugi wtorek o godz. 17.00. Najpierw były w „Prażakówce”, a ostatnio przeniesiono je do biblioteki na Rynku. Przybywa na nie sporo osób, bo są bardzo interesujące i pouczające. 9 stycznia promotor zdrowego stylu życia mgr inż. Adam Miarka zaprezentował temat „Jak uniknąć Alzheimera”. W programie organizatorzy oferują również: wegetariańską degustację, bezpłatne pomiary: ciśnienia krwi, glukozy we krwi i nasycenia krwi O2.
Uczestnicy zapełnili całą salę oddziału biblioteki, gdyż choroba ta pojawia się coraz częściej, toteż wzbudza lęk i warto wiedzieć jak jej zapobiegać. Prelegent zobrazował wypowiedź prezentacją multimedialną, która zawsze lepiej utrwala wiedzę.
Otóż choroba Alzheimera, czyli najczęstsza postać otępienia, które jest nie- uleczalne i postępujące, zostało po raz pierwszy opisane przez Aloisa Alzheimera w 1906 r. Natomiast długoletnim badaczem tej choroby jest amerykański uczony David Snowdon, prowadzący od 1986 r. przez kilkanaście lat badania, w których uczestniczyło 678 członkiń Sióstr Szkol- nych de Notre Dame w wieku powyżej 75 lat. Jednolity styl życia zakonnic czyni z nich idealną populację badawczą, a archiwa klasztorne zostały udostępnione uczonym jako źródło historii uczestniczek. Badania obejmowały także recenzje esejów autobiograficznych sióstr po wstąpieniu do zakonu oraz przeprowadzenie badań pamięci i funkcji poznawczych zakonnic (niektóre w wieku powyżej 100 lat), a także po śmierci ich mózgi. Zakonnice uczyły dzieci, wykonywały wiele codziennych zajęć, pomagały potrzebującym mając blisko 100 lat, a wszystko robiły z wielką radością i zaangażowaniem. Jedna z nich mając 104 lata była całkowicie sprawna, wykonywała co rano ćwiczenia na rowerku stacjonarnym i z pasją tworzyła prace artystyczne. Uczony dr Snowdon na podstawie wieloletnich badań napisał książkę „Starzeć się z gracją”, która informuje jak prowadzić dłuższe, zdrowsze i bardziej znaczące życie.
Współczesna technika umożliwia uzyskanie m.in. obrazu aktywności mózgu. Wzrasta ona nie tylko przy wysiłku intelektualnym, ale gdy życie społeczne jest wypełnione różnorodną działalnością, troską i wspólnotą. Autobiografie każdej z sióstr pomogły ocenić zdolności umysłowe zakonnic w młodości i życiu dorosłym. Osoby, które miały wysoką gęstość językową (ilość oddzielnych myśli na 10 zapisanych słów) i duży ładunek emocjonalny oraz pozytywne emocje w większości uniknęły choroby. Najszczęśliwsze zakonnice żyły o 10 lat więcej niż najmniej szczęśliwe.
A zatem jak zachować sprawny umysł i uniknąć Alzheimera?
1. Bądź aktywny fizycznie i umysłowo.
2. Wyrażaj pozytywne emocje.
3. Miej wiele znaczących przeżyć o dużym pozytywnym ładunku emocjonalnym, które warto pamiętać i którymi warto się dzielić.
4. Działaj z radością i bezinteresownie na korzyść innych.
5. To co robisz, rób z pasją.
6. Miej znaczące relacje międzyludzkie.
7. Stosuj dietę bogatą w kwasy tłuszczowe Omega – 3.
8. Unikaj chorób układu krążenia (nadciśnienie, arterioskleroza, udar mózgu).
9. Unikaj urazów głowy.
10. Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
Po wykładzie organizatorzy częstowali kanapką z pastą a’la jajeczną, a że poczęstunki są zawsze bardzo smakowite, więc każdy chętny otrzymuje przepis. Można też się zainteresować poradnikami prozdrowotnymi. Potem ustawiła się kolejka do wyżej wymienionych badań. Spotkania te są nie tylko bardzo pożyteczne, ale panuje na nich miła, niemal rodzinna atmosfera, więc kto raz zawitał w gościnne progi Klubu Zdrowia, to już najczęściej zostaje stałym uczestnikiem, a może przybyć każdy, kto chce dbać o zdrowie.