W ubiegłym roku tyczkarze z MKS Ustroń zdobyli 9 medali Mistrzostw Śląska, 7 medali Halowych Mistrzostw Śląska, 2 medale Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików U-16 i 3 kwalifikacje na Mistrzostwa Polski U-16 i U-18. To był dobry rok, o czym opowiada prezes MKS-u Magdalena Kubala.
Podczas ostatnich wyborów podziękowano za oddaną i aktywną pracę długoletniemu i zasłużonemu prezesowi Międzyszkolnego Klubu Sportowego Ustroń Leszkowi Szczypce, a jego funkcję objęła Magdalena Kubala – nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5, trenerka, twórczyni sukcesów ustrońskich skoczków o tyczce. Wiceprezesami zostali: Alina Kędzierska i Piotr Bejnar, skarbnikiem Arkadiusz Czapek, sekretarzem Jerzy Dajka, członkami Zarządu: Małgorzata Szcześniewska-Gawlas i Jarosław Cholewa. MKS Ustroń piłką ręczną i skokami o tyczce stoi, a więc w zarządzie znalazły się osoby związane z obydwoma dyscyplinami.
– Nie ma zgrzytów, jesteśmy zgrani i świetnie się nam pracuje – mówi prezes Kubala. – Wszystko obgadujemy na bieżąco, rozliczenia są klarowne i nie występują żadne konflikty. Nie myśleliśmy o tym, żeby stworzyć dwa kluby, jeden do lekkiej, drugi do ręcznej. Wspólnie realizujemy projekty, piszemy wnioski o dotacje i dobrze nam idzie.
Prezeska jest najbardziej dumna z sukcesów sportowych swoich podopiecznych i podkreśla, że w 2023 roku sekcja skoku o tyczce wzięła udział w kilkunastu dużych imprezach sportowych praktycznie w całej Polsce.
– Prowadzę dwie grupy młodszą i starszą, w sumie ok. 30 zawodników, co w przypadku lekkiej atletyki, jest dużą liczbą, ale chętnym nie odmawiam, zwłaszcza że dotacja zależy od liczby trenujących osób. To świetne dzieci i młodzież, które już mogą występować w Mistrzostwach Polski. Są chętni do pracy, prowadzę ich od początku i myślę, że mogą dużo zdziałać. W starszej grupie są zawodnicy, którzy już zaliczają się do krajowej czołówki, a są to: Weronika Chrapek, Franciszek Chrapek i Patryk Polok. Jednym z naszych najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć jest to, że pierwszy raz w historii w Mistrzostwach Śląska U-14 i U-12 zajęliśmy w klasyfikacji klubów 3 miejsce, rywalizując z drużynami z całego województwa.
Magdalena Kubala jest wdzięczna za dotację Miastu Ustroń z burmistrzem Przemysławem Korczem oraz wiceburmistrzowi Łukaszowi Sitkowi za wsparcie z funduszy Miejskiego Programu Profilaktyki Alkoholowej, dzięki którym odbył się letni obóz sportowy w Szczyrku, a także firmie DrewnoStyl i restauracjom: Gazdówka oraz DolceVita. Po raz pierwszy klub miał także możliwość otrzymać wsparcie zewnętrzne.
– Kiedy tylko pojawiła się możliwość aplikowaliśmy i zostaliśmy zakwalifikowani do rządowego Programu Klub. Skorzystaliśmy także z programu Ministerstwa Sportu i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pod nazwą Lekkoatletyka dla Każdego, co dało nam, jako jednemu z 10 ośrodków w kraju, dofinansowanie do kosztów prowadzenia zajęć, udział w zawodach, przejazdy i częściowo pokrycie kosztów noclegów, stroje sportowe, nagrody rzeczowe, spotkania z olimpijczykami. Dostaliśmy też sprzęt sportowy za 40 tys. złotych. Mamy teraz 30 tyczek i to jest dla mnie wielkie szczęście. Chyba po raz pierwszy odkąd prowadzę treningi, nie boję się, że ich zabraknie. Moi zawodnicy sprzętowo mają zapewnioną ścieżkę rozwoju i myślę, że to też przyniesie efekty. Wyróżniono nas dzięki wynikom.
Jedno, co spędza jeszcze sen z powiek prezes Kubali, jest boisko szkolne.
– O ile moi zawodnicy zyskali już warunki do treningów, a dzięki programowi „Lekkoatletyka dla Każdego” mamy tyczek pod dostatkiem, to gorzej jest z lekcjami wychowania fizycznego. Bardzo byśmy chcieli, żeby wreszcie zakończyły się prace w Lipowcu i żeby teren zaczął przypominać boisko. Wciąż jest to plac budowy i uczniowie nie mają gdzie ćwiczyć. Liczymy, że na wiosnę będziemy mogli już normalnie korzystać z boiska.
Monika Niemiec
Najważniejsze osiągnięcia zawodników MKS Ustroń w roku 2023:
Luty – Weronika Chrapek zajmuje 6.m. w Halowych Mistrzostwach Polski w Rzeszowie i 12.m. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Chorzowie.
Marzec – Halowe Mistrzostwa Polski w Mazańcowicach – U-14: 2.m. Tomasz Brasset, 7.m. Wiktoria Roman; U-12 dziewczyny: 2.m. Maja Pasterny, 3.m. Klaudia Dworak, 4.m. Natalia Tomaszko, 5.m. Martyna Lipka, U-12 chłopcy: 1.m. Antoni Chrapek, 2.m. Artur Chrapek, 3.m. Andrzej Ondrzejek, 4.m. Franciszek Malinowski.
Maj – Organizacja 36. Międzynarodowych Mistrzostw Ustronia w skoku o tyczce o Puchar Burmistrza Miasta z udziałem 30 zawodników z Polski, Czech i Słowacji. Zawody odbyły się na boisku Szkoły Podstawowej nr 5 w Lipowcu przy wsparciu rodziców zawodników, uczniów, dyrekcji oraz Miasta Ustroń.
Wrzesień – Mistrzostwa Polski U-16 w Słubicach – 10.m. Franciszek Chrapek, 14.m. Patryk Polok; Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików U-16 w Opolu – 1.m. Franciszek Chrapek, 2.m. Patryk Polok, Mistrzostwa Śląska U-12 w Rudzie Śląskiej – dziewczyny – 1.m. Maja Pasterny, 2.m. Klaudia Dworak, 3.m Natalia Tomaszko; chłopcy – 1.m. Franciszek Malinowski, 2.m. Artur Chrapek, 3.m. Andrzej Ondrzejek, 4.m. Jan Zając, 5. Alan Nowak; U-14 chłopcy – 2.m. Paweł Tomaszko, U-14 dziewczyny – 8.m. Wiktoria Roman.
Listopad – Ogólnopolskich Finał Programu „Lekkoatletyka dla Każdego”w Spale z udziałem 800 zawodników z całego kraju – 2.m i 3.m. open Klaudia Dworak, 3.m. Maja Pasterny, U-12 chłopcy – 1.m. Artur Chrapek, 4.m. Franek Malinowski. Wyniki ustroniaków przyczyniły się do zdobycia 1.m. i pucharu dla województwa śląskiego.