3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Setna rocznica urodzin Marii Skalickiej

19 sierpnia przypadła setna rocznica urodzin Marii Skalickiej, fundatorki oddziału Muzeum Ustrońskiego, nie bez powodu noszącego jej imię. Budynek przy ul. 3 Maja 68 – siedziba Muzeum – był jej domem rodzinnym, bowiem Maria Skalicka urodziła się i wychowała w Ustroniu.

Z zawodu była ekonomistką i po ukończeniu studiów we Wrocławiu pracowała w przedsiębiorstwach przemysłu węglowego w Katowicach, zajmując niewielkie mieszkanie przy ul. Sokolskiej, jednak jej pozazawodowa działalność skupiona była wokół Ustronia i Śląska Cieszyńskiego. Kolekcjonowała wszystko, co związane z tym regionem: książki, stare pocztówki, elementy strojów regionalnych, przedmioty użytkowe. Dzięki osobistym kontaktom i więzom przyjaźni z wieloma polskimi artystami zgromadziła również wyjątkowo cenną kolekcję grafiki, w tym ex librisów.
W 1993 r. podarowała Miastu Ustroń swój dom rodzinny wraz ze zgromadzonymi zbiorami. Wśród najwartościowszych eksponatów są m. in. zabytkowa biblioteka „cieszyniana”, ex librisy, grafiki, medale, starodruki i druki unikatowe oraz cenny zbiór rzadko spotykanych wydawnictw bibliofilskich.
Przez całe życie Maria Skalicka była zaangażowana w życie kulturalne, interesowała się sztukami pięknymi i muzyką. W swej pracy nawiązywała do dawnych tradycji cieszyńskich bibliofilów, którzy szerzyli kult książki na Śląsku Cieszyńskim. Poświęcała się działalności społecznej i popularno-naukowej, prowadząc chociażby prelekcje o wybitnych postaciach naszego regionu. Rozkochana w muzyce, była współorganizatorką koncertów muzycznych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, a także członkinią i społeczną pracownicą Śląskiej Ekspozytury Towarzystwa Chopinowskiego w Katowicach.
Jako wieloletnia i wierna członkinia Towarzystwa Miłośników Ustronia, pomimo, że dojeżdżała z Katowic, nie opuściła ani jednego jego zebrania. Uznaniem cieszy się też jej dorobek piśmienniczy. Publikowała na łamach miesięcznika „Słowo i myśl”. Jest autorką szczegółowej kroniki „W kręgu bibliofilów śląskich” obejmującej lata 1968-1988. Wstępem opatrzyła druki bibliofilskie dotyczące Jana Wantuły
i Tobiasza Wiszniowskiego. W uznaniu zasług otrzymała wiele odznaczeń, dyplomów i wyróżnień. Zmarła 29 września 2002 r. w Katowicach i została pochowana na tamtejszym cmentarzu przy ul. Francuskiej.
Z okazji okrągłego jubileuszu, odwiedziliśmy jej grób delegacją z Muzeum Ustrońskiego, składając na nim bukiet ze wstęgą „W setną rocznicę urodzin drogiej fundatorce Marii Skaliciej – Ustrońscy Muzealnicy”. Od czwartku 24 sierpnia w Muzeum „Zbiory Marii Skalickiej” można także zobaczyć czasową wystawę „Ex librisy ze zbiorów Marii Skalickiej”, prezentujące te małe dzieła sztuki graficznej pozostające w archiwum oddziału Muzeum. Uroczyste obchody stulecia urodzin fundatorki, jak również przypadającej
w tym roku trzydziestej rocznicy otwarcia Oddziału Muzeum planujemy na 23 września, gościnie w budynku głównym Muzeum Ustrońskiego. Ustrońscy Muzealnicy

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content