19 sierpnia przypadła setna rocznica urodzin Marii Skalickiej, fundatorki oddziału Muzeum Ustrońskiego, nie bez powodu noszącego jej imię. Budynek przy ul. 3 Maja 68 – siedziba Muzeum – był jej domem rodzinnym, bowiem Maria Skalicka urodziła się i wychowała w Ustroniu.
Z zawodu była ekonomistką i po ukończeniu studiów we Wrocławiu pracowała w przedsiębiorstwach przemysłu węglowego w Katowicach, zajmując niewielkie mieszkanie przy ul. Sokolskiej, jednak jej pozazawodowa działalność skupiona była wokół Ustronia i Śląska Cieszyńskiego. Kolekcjonowała wszystko, co związane z tym regionem: książki, stare pocztówki, elementy strojów regionalnych, przedmioty użytkowe. Dzięki osobistym kontaktom i więzom przyjaźni z wieloma polskimi artystami zgromadziła również wyjątkowo cenną kolekcję grafiki, w tym ex librisów.
W 1993 r. podarowała Miastu Ustroń swój dom rodzinny wraz ze zgromadzonymi zbiorami. Wśród najwartościowszych eksponatów są m. in. zabytkowa biblioteka „cieszyniana”, ex librisy, grafiki, medale, starodruki i druki unikatowe oraz cenny zbiór rzadko spotykanych wydawnictw bibliofilskich.
Przez całe życie Maria Skalicka była zaangażowana w życie kulturalne, interesowała się sztukami pięknymi i muzyką. W swej pracy nawiązywała do dawnych tradycji cieszyńskich bibliofilów, którzy szerzyli kult książki na Śląsku Cieszyńskim. Poświęcała się działalności społecznej i popularno-naukowej, prowadząc chociażby prelekcje o wybitnych postaciach naszego regionu. Rozkochana w muzyce, była współorganizatorką koncertów muzycznych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, a także członkinią i społeczną pracownicą Śląskiej Ekspozytury Towarzystwa Chopinowskiego w Katowicach.
Jako wieloletnia i wierna członkinia Towarzystwa Miłośników Ustronia, pomimo, że dojeżdżała z Katowic, nie opuściła ani jednego jego zebrania. Uznaniem cieszy się też jej dorobek piśmienniczy. Publikowała na łamach miesięcznika „Słowo i myśl”. Jest autorką szczegółowej kroniki „W kręgu bibliofilów śląskich” obejmującej lata 1968-1988. Wstępem opatrzyła druki bibliofilskie dotyczące Jana Wantuły
i Tobiasza Wiszniowskiego. W uznaniu zasług otrzymała wiele odznaczeń, dyplomów i wyróżnień. Zmarła 29 września 2002 r. w Katowicach i została pochowana na tamtejszym cmentarzu przy ul. Francuskiej.
Z okazji okrągłego jubileuszu, odwiedziliśmy jej grób delegacją z Muzeum Ustrońskiego, składając na nim bukiet ze wstęgą „W setną rocznicę urodzin drogiej fundatorce Marii Skaliciej – Ustrońscy Muzealnicy”. Od czwartku 24 sierpnia w Muzeum „Zbiory Marii Skalickiej” można także zobaczyć czasową wystawę „Ex librisy ze zbiorów Marii Skalickiej”, prezentujące te małe dzieła sztuki graficznej pozostające w archiwum oddziału Muzeum. Uroczyste obchody stulecia urodzin fundatorki, jak również przypadającej
w tym roku trzydziestej rocznicy otwarcia Oddziału Muzeum planujemy na 23 września, gościnie w budynku głównym Muzeum Ustrońskiego. Ustrońscy Muzealnicy