
i wiedza zdobyta na warsztatach. Np. zasady wyboru przewodniczącego. Fot. M. Niemiec
W internecie nic nie ginie i nie zginął też profil facebookowy Młodzieżowej Rady Ustronia z 2011 roku z ostatnim wpisem z 2013 roku informującym, że ze względu na brak kandydatów na młodych radnych, MRU przestała istnieć.
Ponownie rada powołana została w 2016 roku, ale również nie przetrwała. Jednak historia Młodzieżowej Rady Miasta w Ustroniu sięga jeszcze wcześniejszych lat. Powołali ją radni III kadencji uchwałą z dnia 21 grudnia 2001 roku.
Idea młodzieżowej rady wciąż pozostawała żywa i teraz znów postanowiono oddać głos uczniom. Na sesji marcowej Rady Miasta Ustroń podjęta została stosowna uchwała, zmieniająca akt z 2001 roku. Pozostaje w mocy kryterium mówiące o tym, że w Młodzieżowej Radzie Miasta mogą działać wyłącznie mieszkańcy Ustronia.
W piątek 9 maja ustrońska młodzież wzięła udział w warsztatach, mających na celu zapoznanie się z działalnością samorządu i zasadami działania rady miasta, burmistrza i także rady młodzieżowej. Do sali sesyjnej Ratusza uczniów zaprosił przewodniczący Rady Miasta Ustroń Michał Kubok, obecny był wiceprzewodniczący RMU Damian Ryszawy
i radna Bożena Piwowar – przewodnicząca Komisji Budżetu i Przestrzegania Prawa RMU. Przyszli reprezentanci wszystkich podstawówek wraz z nauczycielami oraz uczniowie Zespołu Szkół Technicznych. Najpierw przewodniczący Kubok wyświetlił prezentację i opowiedział o samorządzie, a potem młodzi sami zaczęli się rządzić. Przeprowadzili wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, a funkcje te objęli: Kajetan Jaworski z Klimatycznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Hanna Gubała ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dokonano też wyboru przewodniczących komisji roboczych, które zajęły się tematami: infrastruktury, przyszłości miasta i ekologii. Po dyskusji w komisjach wypracowano wspólne wnioski i stanowiska. Przedstawiono je dorosłym radnym, którzy byli pod wrażeniem dojrzałego podejścia do tematów i dociekliwości w zgłębianiu problemów.
Monika Niemiec