„Wyzwania związane z prowadzeniem polityki senioralnej w naszym mieście dostrzegam na każdym kroku” – odpowiada seniorom burmistrz Paweł Sztefek.
„Polityka senioralna w naszym mieście obecnie jest obszarem wymagającym zintensyfikowanych działań władz miasta” – pisze przewodniczący Rady Miasta Ustroń Michał Kubok. Czy w ich pismach do Uniwersytetu Trzeciego Wieku i organizacji senioralnych znajdziemy konkrety?

Końcem lutego przewodniczący Rady Miasta Ustroń Michał Kubok zaprosił na posiedzenie Komisji Koordynacyjnej RMU przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zwrócili uwagę na niespójną politykę senioralną władz miasta i niewystarczające poświęcenie uwagi grupie społecznej, która stanowi prawie 1/3 mieszkańców Ustronia. Wyrazili wielkie zaniepokojenie narastającymi problemami osób w wieku emerytalnym. Na spotkaniu, które obszernie opisaliśmy w GU nr 6/2025 obecni byli m.in. radni – przewodniczący komisji RMU, burmistrz Paweł Sztefek, skarbnik miasta Agata Markiewicz, przewodniczący Rady Fundacji Esprit Stanisław Kubicius, który jest przewodniczącym Rady Powiatu Cieszyńskiego, oraz przewodnicząca Rady Programowej UTW Danuta Koenig i Grażyna Słotwińska – wiceprzewodnicząca RP UTW. Radę Seniorów reprezentowała przewodnicząca Anna Suchanek. Przedstawiciele UTW złożyli na ręce burmistrza i przewodniczącego Rady wnioski i poprosili o ustosunkowanie się do nich. Poniżej zamieszczamy ich odpowiedzi.
Sytuacja demograficzna Miasta Ustroń jest mi znana. Jesteśmy trzecim pod względem najstarszych średnią wiekową miast w województwie śląskim. Wyzwania związane z prowadzeniem polityki senioralnej w naszym mieście dostrzegam na każdym kroku. Dlatego też podejmując decyzje czy inicjatywy zawsze na sercu leży mi dobro – także tych mieszkańców, którzy przeżywają srebrny czas swojego życia.
Zdaję sobie sprawę, że seniorzy stanowią już dziś znaczącą grupę społeczeństwa naszego miasta. Prognozy demograficzne pokazują, że w najbliższych latach seniorów będzie wśród nas więcej. Niż demograficzny dotyka także Miasta Ustroń, a jest wyzwaniem naszego kraju
i Europy.
Działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ustroniu, zasługuje na najwyższe słowa uznania. Inspirujecie, rozwijacie, aktywizujecie seniorów, tworząc wyjątkową społeczność. Przedstawione przez Państwa wnioski są trafne, sporo z nich jest realizowanych lub będzie realizowanych w najbliższym czasie. Jednak miasto nie jest w stanie zrealizować wszystkich Państwa postulatów.
Mierząc się z wyzwaniami demograficznymi dokonujemy analizy w zakresie zasobów lokalowych i możliwości infrastrukturalnych, by spełniać oczekiwania mieszkańców. Jedną z moich pierwszych decyzji po objęciu funkcji burmistrza miasta, było zorganizowanie Klubu Seniora w przyziemiu Szkoły Podstawowej nr 1, które prowadzi Stowarzyszenie „Można Inaczej”. Prócz miejsca spotkań, organizowane są tam także ciekawe zajęcia, podejmowane są inicjatywy.
Z przykrością przyjąłem ostatnią informację o tym, że warsztaty przygotowane z myślą o seniorach – pozostały bez odpowiedzi, a Klub Seniora – jedyny w mieście – nie mógł liczyć na obecność seniorów. Zasadne jest zatem pytanie, czy ta formuła w każdej dzielnicy – może liczyć na dostateczny poziom aktywizacji seniorów, względem nakładów finansowych miasta?
Polityka senioralna jest w Ustroniu przyjęta. Obszerny dokument, obejmujący wiele znaczących kwestii, został przygotowany w 2023 roku i jest nadal aktualny. W budżecie miasta nie da się wyodrębnić funduszy tylko dla uprzywilejowanych (np. wiekiem) mieszkańców, gmina to wspólnota nas wszystkich. Każde działanie czy inicjatywa – nie wyklucza seniorów. Myśląc m.in. o profesjonalnej realizacji polityki senioralnej podejmujemy kroki zmierzające do utworzenia Centrum Usług Społecznych w naszym mieście.
Odpowiadając na Państwa dotychczasowe postulaty ofertę przygotowaną wyłącznie z myślą o seniorach realizują m.in. miejskie jednostki – Gazeta Ustrońska (…), Muzeum Ustrońskie (…), (…)Stowarzyszenie „Można Inaczej”, (…) Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Wantuły. Również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ukierunkowany jest na wsparcie seniorów (…).
Dotacje dla organizacji pozarządowych na bieżąco realizowane są w naszym mieście – zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego. Jednakowo zasady obowiązują wszystkie podmioty, a przeprowadzanie konkursów uregulował ustawodawca. W konkursach ogłaszanych przez miasto mogą startować wszystkie organizacje, również te podejmujące inicjatywy dla seniorów.
Sprawa zmniejszenia opłat za korzystanie z pomieszczeń, które zarządzane są przez dyrektorów szkół, była już omawiana. Niestety, zwolnienie z opłat podnosi znacząco koszty utrzymania placówek edukacyjnych i w tym roku szkolnym nie możemy sobie pozwolić na taki krok, zważywszy na możliwości budżetowe miasta. Nie wykluczam takiej możliwości w kolejnych latach.
Polityka senioralna omawiana jest podczas spotkań włodarzy gmin w obecności zarządu powiatu na szczeblu naszego regionu m.in. podczas spotkań w ramach Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej, czy Stowarzyszenia Rozwoju Współpracy Regionalnej Olza. Jako gmina o najstarszej średniej wieku w powiecie cieszyńskim, Ustroń zawsze z zainteresowaniem i otwartością współpracy przychyla się do wspólnej realizacji projektów
dotyczących seniorów. Powstanie Powiatowego Centrum Usług Senioralnych jest na etapie dyskusji, która podejmowana jest w powiecie.
Od wielu lat w Urzędzie Miasta ze szczególną troską traktowane są osoby niepełnosprawne czy te mające specjalne potrzeby. W celu reprezentowania ich interesów stworzono stanowisko ds. Dostępności. Sprawy dotyczące seniorów, są zawsze analizowane przez tego pracownika, który odpowiada także za kontakt z Radą Seniorów Miasta.
Wydział Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta na bieżąco analizuje programy dostępności i możliwości pozyskiwania funduszy i realizowania inicjatyw w mieście – jeśli korzystne dla Ustronia propozycje się pojawią – z pewnością miasto weźmie w nich udział.
W poprzedniej korespondencji informowaliście Państwo chęci organizacji Senioraliów w naszym mieście, być może ten czas będzie także okazją do organizacji panelu dyskusyjnego dotyczącego seniorów. Za program posiedzeń Rady Miasta odpowiada Przewodniczący Rady – nie mam w zwyczaju naruszać jego kompetencji.
Dziękuję za dotychczasowe inicjatywy podejmowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ustroniu. Jesteście Państwo jedną z największych organizacji otwartych na seniorów w naszym mieście. Zachęcam także do współpracy i współdziałania z innymi podmiotami, którym na sercu leży dobro najstarszych mieszkańców naszego miasta. Wspólne inicjatywy łączące mieszkańców to dobro, którego nie da się pozyskać z zewnątrz, nie da się kupić ani sztucznie zorganizować. Niech ten cel wspólnego działania przyświeca nam w codziennej pracy również społecznej.
Burmistrz Paweł Sztefek

Niniejszym jako Przewodniczący Rady Miasta Ustroń, w pierwszej kolejności chciałbym podziękować Państwu za poświęcony czas i uczestnictwo w posiedzeniu Komisji Koordynacyjnej Rady Miasta Ustroń w dniu 26 lutego 2025 r. Także wnioski, przekazane wzmiankowanym pismem, stanowią cenny element w kształtowaniu polityki senioralnej w naszym mieście – która obecnie jest obszarem wymagającym zintensyfikowanych działań
władz miasta.
Niniejsze pismo ma na celu przybliżenie Państwu działań, podjętych przez Radę Miasta Ustroń, w związku ze skierowanymi wnioskami. Nie ulega wątpliwości, że mówimy o procesie, który na ten moment tak naprawdę jest inicjowany. Odnosząc się kolejno do przedłożonych wniosków:
Ad. 1. Przychylić się należy do uzasadnionego wniosku o sporządzenie analizy demograficznej w mieście Ustroń. Konieczne jest ponadto wypracowanie odpowiedniego
rozwiązania umożliwiającego korzystanie przez seniorów z pomieszczeń będących we władaniu placówek oświatowych, jak również remiz OSP – co pomóc może w powołaniu ewentualnych dzielnicowych Klubów Seniora. Wnioski w tym zakresie złożone zostaną przez komisje Rady Miasta Ustroń oraz zlecona zostanie analiza możliwości podjęcia inicjatywy uchwałodawczej w tym zakresie
Ad. 2. Do Komisji Oświaty i Rodziny skierowałem wniosek o podjęcie prac nad istniejącym już projektem dokumentu „Polityka Senioralna Miasta Ustroń 2024- 2030”. W dalszej kolejności dokument przekazany zostanie do szerokich konsultacji wśród środowisk senioralnych.
Ad. 3. Rada Miasta Ustroń, chcąc wyjść naprzeciw działalności senioralnej prowadzonej na terenie miasta, na dzień 22 maja 2025 r. (godz. 14:00, Sala Sesyjna Urzędu Miasta Ustroń, ul. Rynek 1, 43-450 Ustroń) planuje zwołać nadzwyczajną sesję, która poświęcona będzie w głównej mierze szeroko pojętej tematyce senioralnej.
Ad. 4. W sprawie zmniejszenia odpłatności za wynajmowanie pomieszczeń miejskich na działalność senioralną do Burmistrza Miasta Ustroń skierowany został stosowny wniosek. W ocenie większości radnych nie budzi wątpliwości, że tego typu działalność powinna mieć szerokie wsparcie ze strony miasta. Obecnie trwają pracę nad znalezieniem rozwiązania i możliwością podjęcia formalnej ingerencji w tym zakresie przez Radę Miasta Ustroń. Pamiętać bowiem należy, że w przeważającej części przypadków obszar ten leży w wyłącznej kompetencji Burmistrza Miasta Ustroń lub kierowników placówek.
Ad. 5. Planuje się, by po ww. nadzwyczajnej sesji, wspólnie z przedstawicielami organizacji senioralnych, opracować agendę takiego spotkania. Następnie wystosowane zostaną odpowiednie zaproszenia inicjujące spotkanie dotyczące powołania Powiatowego Centrum Usług Senioralnych.
Ad.6 i 7. W zakresie punktów 6 i 7 wzmiankowanego pisma wystosowany zostanie odpowiedni wniosek do Burmistrza Miasta Ustroń. Większość radnych przychyla się do tychże propozycji. (punkty 6 i 7 pisma UTW dotyczyły przyjęcia pracownika do Urzędu Miasta przygotowanego merytorycznie do spraw realizowania polityki senioralnej oraz opracowywania projektów przez UM, składanie wniosków w ramach programu wieloletniego Senior + na lata 2021-2025 lub innych dotyczących polityki senioralnej w mieście – przyp. red.)
Ad. 8. Tak jak wspominane zostało w punkcie 3 powyżej wnioskowana sesja zostanie zorganizowana.
Michał Kubok, Przewodniczący Rady Miasta Ustroń