11.8 C
Ustroń
poniedziałek, 21 kwietnia, 2025

Dzieci u bocianów

Bociany, które od lat fascynują mieszkańców Ustronia, stały się bohaterami wyjątkowego projektu edukacyjnego skierowanego do najmłodszych. Inicjatywa „Beskidek i Czantorka, czyli bociany u przedszkolaków” już ruszyła, przyciągając uwagę małych ustroniaków i ucząc ich o tych wyjątkowych ptakach w sposób angażujący i pełen radości.

Michał Szymaniak z przedszkolakami na scenie. Fot. Ł Michalik

USTROŃSKIE GNIAZDO Z NOWYM PROJEKTEM

Lokalna grupa inicjatywna „Ustrońskie Gniazdo” powstała z myślą o promowaniu działań proekologicznych oraz integracji społeczności poprzez innowacyjne projekty edukacyjne. Działa na terenie Ustronia i okolic, angażując się w inicjatywy związane z ochroną przyrody, ekologią i edukacją najmłodszych mieszkańców miasta. – Naszym celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także inspirowanie mieszkańców do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych działań na rzecz środowiska naturalnego – mówi Michał Szymaniak, miłośnik przyrody i fotografii przyrodniczej od ponad 30 lat oraz pomysłodawca projektu. Nazwa projektu nawiązuje bezpośrednio do ustrońskiej pary bocianów, która mieszka w gnieździe przy ul. Daszyńskiego i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i internautów. Michał Szymaniak mówi: – Bardzo chcę, aby ustroński park stał się parkiem z krwi i kości, żeby stał się miejscem ostoi, ciszy oraz zwierząt. Moim marzeniem jako mieszkańca jest, aby w Parku Kuracyjnym pojawiła się fontanna. Zdaniem miłośnika przyrody mogłaby ona stać się kolejną ikoną miasta, która przyciągnęłaby turystów, kuracjuszy oraz rodziny z dziećmi, które warto uczyć obcowania z przyrodą. Są również plany na ścieżkę edukacyjną ze zwierzętami.

Projekt rozpoczął się 14 kwietnia w Prażakówce. Fot. Ł. Michalik

OD INSPIRACJI DO REALIZACJI

Inicjatywa zrodziła się z fascynacji transmisją na żywo z ustrońskiego gniazda bocianów, która dostępna jest na kanale YouTube „Bociany Ustroń” oraz stronie internetowej www.bocianyustron.pl. Przekaz stał się inspiracją do przeniesienia tematyki bocianów do ustrońskich przedszkoli. – To wyjątkowe zjawisko zainspirowało nas do symbolicznego i edukacyjnego zaproszenia bocianów do przedszkoli. Chcemy, by najmłodsi mieszkańcy Ustronia mogli lepiej poznać te fascynujące ptaki – wyjaśnia Jacek Nieurzyła, odpowiedzialny za koordynację oraz stronę wizualną projektu.

ZESPÓŁ Z PASJĄ

Za projektem stoi zespół pasjonatów, którzy połączyli swoje talenty i umiejętności, by stworzyć wartościowe materiały edukacyjne. Grupę inicjatywną „Ustrońskie Gniazdo” tworzą: Michał Szymaniak (inicjator), Jacek Nieurzyła (koordynacja), Patrycja Sanetra (księgowość) oraz Urszula Broda-Gawełek. Nad poszczególnymi elementami projektu
pracowali: Ágnes Nagy (projekt obrazków do kolorowania i koncepcja grafik), Urszula Broda-Gawełek (tekst piosenki), a za wydanie i skład komputerowy kolorowanek odpowiadał Kazimierz Heczko.

EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ

W ramach projektu przygotowano szereg atrakcji dla przedszkolaków. Jednym z kluczowych elementów jest piosenka „Jesteśmy bocianki!”, którą wykonują Marcel Stec, Marysia Juroszek, Emilka Sztwiertnia i Tomek Osiński pod kierownictwem Karoliny Kidoń. Utwór ten będzie towarzyszył dzieciom podczas warsztatów i innych aktywności. Projekt obejmuje również kolorowanki, zagadki, opowieści i zabawy tematyczne związane z bocianami. Wszystkie te elementy mają na celu nie tylko przekazanie wiedzy o przyrodzie, ale także rozbudzenie zainteresowania światem naturalnym i kształtowanie postaw proekologicznych. Pierwsze warsztaty dla przedszkolaków już się odbyły i spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony dzieci, i wychowawców. W trakcie zajęć najmłodsi uczą się o życiu bocianów, ich zwyczajach i znaczeniu w ekosystemie. Warto przypomnieć, że ustrońskie bociany stały się prawdziwym fenomenem, przyciągającym uwagę nie tylko lokalnej społeczności. Transmisja na żywo z ich gniazda jest śledziona przez tysiące internautów z całej Polski i zagranicy. Dzięki temu projektowi edukacyjnemu, fascynująca historia Beskidka i Czantorki dotrze teraz również do najmłodszych mieszkańców miasta. Jak podkreślają organizatorzy, projekt ma również wymiar integracyjny – łączy pokolenia wokół wspólnej troski o przyrodę i lokalny ekosystem. To doskonały przykład edukacji przez zabawę, a przy tym buduje poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Łukasz Michalik

 

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content