CI, KTÓRZY OD NAS ODESZLI:
Ewa Foltyn lat 69 ul. 9 Listopada
Andrzej Białoń lat 63 ul. Myśliwska
Grażyna Piątek lat 72 ul. Jana Wantuły
GODZINY PRACY INSTYTUCJI MIEJSKICH W WIELKIM TYGODNIU
18 kwietnia (Wielki Piątek) Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Usług Wspólnych oraz Gazeta Ustrońska będą nieczynne.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ustroniu 18 i 19 kwietnia (Wielki Piątek i Wielka Sobota) będzie nieczynna.
Muzeum Ustrońskie otwarte w Wielki Piątek 9.00-16.00, Wielka Sobota 9.00-13.00. Niedziela i poniedziałek wielkanocny nieczynne.
ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW PONIWCA
Zarząd Osiedla Ustroń Poniwiec zaprasza na zebranie mieszkańców dzielnicy. Zaproszeni zostali przedstawiciele władz miasta i służb porządkowych. Będą omówione bieżące problemy, będzie też można zadawać gościom pytania. Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 17.00 w Izbie Przyrodniczo-Historycznej Nadleśnictwa Ustroń.
SPRZĄTANIE USTRONIA DOLNEGO
Zarząd Osiedla Ustroń Dolny wraz z radnymi Kariną Wowry i Krzysztofem Pokornym zapraszają wszystkich Mieszkańców na wspólne sprzątanie osiedla Ustroń Dolny, które odbędzie się 26 kwietnia od godziny 9.00.
Zbiórka przy OSP Centrum oraz przy Pizzeri Melissa. Zapewniamy worki na śmieci i rękawice ochronne. Na zakończenie sprzątania w podziękowaniu za wysiłek i trud zapraszamy na mały poczęstunek do OSP Centrum.
WYSTAWA PRAC DYPLOMOWYCH Z RYSUNKU I MALARSTWA
Zapraszamy do Galerii „Rynek” na wystawę najlepszych prac dyplomowych z rysunku i malarstwa, absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. Wystawa „Kolory, światła i myśli” otwarta 16 kwietnia – 9 maja. Wernisaż w sobotę 26 kwietnia o godz. 17.00. Zapraszamy. Galeria Rynek
DZIEŃ ZIEMI W MUZEUM
Świętuj Dzień Ziemi z całą rodziną w Muzeum Ustrońskim!
Muzeum Ustrońskie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i gości miasta – zwłaszcza rodziny z dziećmi – na wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Ziemi, które odbędzie się w sobotę 26 kwietnia.
Czeka na Was dzień pełen radości, twórczej zabawy i ekologicznej edukacji!
W godzinach od 11.00 do 15.00 zapraszamy na:
• Ekologiczne warsztaty twórcze z Jadzią i Dagmarą – kreatywne zajęcia, które pokażą dzieciom, że recykling może być świetną zabawą.
• Warsztaty kolejowe z konduktorem Przemkiem ( – główna atrakcja dnia! Zobaczcie świat kolei od kuchni, poznajcie pracę konduktora i odkryjcie tajemnice pociągów. Uwaga! Obowiązują zapisy – tel. 600 504 638 ponieważ Pan Przemek przygotowuje prezenty dla dzieci.
Od godziny 12.00 czekają na Was dodatkowe atrakcje:
• Malowanie buziek z Natalią Szturc – bajkowe wzory dla małych artystów.
• Kiermasz domowych ciast, przygotowanych przez uczestników zajęć Domku Pracy Twórczej – gwarantujemy, że nie zostanie ani okruszek!
• Stoisko edukacyjne Fundacji Oddychaj Beskidami – dowiedz się, jak dbać o czyste powietrze i przyrodę w naszym regionie.
O 14.00 zapraszamy wszystkie dzieci na energetyczne zajęcia taneczne Zumba Kids z Esterą z Inspire Dance. Zumba odbędzie się w sali gimnastycznej naprzeciw Muzeum.
Na zakończenie tego pełnego atrakcji dnia, o 16.00 odbędzie się inspirujący wykład Aleksandra Dordy pt. „Co po nas zostanie za lat tysiąc, milion” – refleksja nad naszym wpływem na przyszłość planety.
Cały dochód z kiermaszu i zajęć wspiera działalność Domku Pracy Twórczej przy Muzeum Ustrońskim oraz rozwój naszego ogródka sensorycznego.
Do zobaczenia w Muzeum Ustrońskim!
Przyjdźcie, uczcie się, bawcie i świętujcie Dzień Ziemi razem z nami! Organizatorzy
WYZWANIE KORONA SZCZYTÓW USTROŃSKICH
Stowarzyszenie RozwijajMy Ustroń serdecznie zaprasza wszystkich Mieszkańców i sympatyków miasta do wzięcia udziału w wyjątkowym wyzwaniu, które potrwa przez cały maj!
Celem jest zdobycie aż 14 lokalnych szczytów w ciągu jednego miesiąca. Nie liczy się czas ani styl – liczy się ruch, radość i odkrywanie naszej pięknej okolicy. Każdy uczestnik sam wybiera trasę, tempo i kolejność – ważne, by na własnych nogach dotrzeć na każdy z wyznaczonych szczytów. To doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i wspólnego odkrywania uroków Beskidu Śląskiego. Na uczestników, którzy podejmą wyzwanie, czekają pamiątkowe upominki. Wystarczy dokumentować swoje wejścia zdjęciem ze szczytu – w pojedynkę, w grupie lub z rodziną. Wyzwanie marketingowo w social mediach wspiera agencja reklamowa LAS Ustroń. Więcej informacji na temat udziału w wyzwaniu znajdziecie na profilu Stowarzyszenia RozwijajMy Ustroń na Facebooku oraz na stronie facebookowej wydarzenia pod nazwą Korona Szczytów Ustrońskich.
WNIOSEK NA KOMPOSTOWNIK
Przedsiębiorstwo Komunalne Spółka z o.o. w Ustroniu informuje, że od 1 do 30 kwietnia mieszkańcy Miasta Ustroń, mogą składać wnioski o bezpłatne użyczenie kompostownika ogrodowego o pojemności 700 litrów. Kompostownik zostaje przekazany w ramach umowy użyczenia na okres 36 miesięcy, po upływie tego terminu przechodzi na własność wnioskodawcy. O przyznaniu kompostowników decyduje kolejność zgłoszeń.
Wnioski można składać w siedzibie firmy, przy ul. Konopnickiej 40, pok. 204 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15.
KONFERENCJA – WSPÓŁUZALEŻNIENIE
Instytut Poradnictwa Chrześcijańskiego (IPC) oraz Punkt Konsultacyjny przy Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja w Ustroniu zaprasza na konferencję szkoleniową dla doradców, terapeutów, nauczycieli, pedagogów, rodziców, opiekunów i wychowawców. Temat konferencji „Współuzależnienie”. Jest to najbardziej pomijane uzależnienie, wyzwania, terapia, odzyskiwanie autonomii. Spotkanie poprowadzi Anna Kułakowska-Wyskiel specjalista terapii uzależnień. Konferencja odbędzie się 26 kwietnia w godz. 13.00 – 19.00 w siedzibie Fundacji przy ul. 3 Maja 14. Wstęp wolny. Konferencja współfinansowana przez Urząd Miasta Ustroń, Punkt Konsultacyjny IPC, CHFzim w Ustroniu.
BEZPŁATNE PORADY I ŻYWNOŚĆ
Fundacja św. Antoniego informuje, że od 1 kwietnia do 31 grudnia 2025 roku w siedzibie Fundacji przy ul. Kościelnej 21 będzie można skorzystać bezpłatnie z porady psychologa w każdy ostatni piątek miesiąca w godz. 9-11 oraz z porady terapeuty uzależnień w drugi piątek miesiąca w godz. 14-16 (terapeuta będzie przyjmować w kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie) oraz radcy prawnego w drugą i czwartą środę miesiąca od godz. 16.
Konsultacje są dla mieszkańców Ustronia po uprzednim zgłoszeniu się w Fundacji lub telefonicznie – nr 33 854 17 72.
Ponadto dzięki współpracy z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej w drugi i czwarty czwartek miesiąca Fundacja św. Antoniego rozdawać będzie żywność w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ). Jest to kontynuacja wcześniej prowadzonego programu. Osoby zainteresowane muszą się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, żeby otrzymać stosowne skierowanie.
WARSZTATY PRZY KAWIE
MDK „Prażakówka” zaprasza wszystkich miłośników kreatywnych działań na cykl niezwykłych warsztatów twórczych. To nie tylko okazja do rozwijania swoich umiejętności artystycznych, ale również doskonała sposobność na relaks przy aromatycznej kawie i ciastku. Harmonogram warsztatów: • 24 kwietnia 2025 r. – Podstawy kaletnictwa (prowadzi Agata Majewska). Każde spotkanie rozpoczyna się o godzinie 18.00 i trwa ok. 1,5 godziny. Koszt 50 zł. Zapisy przez stronę internetową www.mdk.ustron.pl lub bezpośrednio w sekretariacie MDK „Prażakówka”.
GÓRSKA MASAKRA
Bieg Eliminator odbędzie się 26 kwietnia na zboczach Czantorii Wielkiej. Głównym celem zawodów jest jak najszybsze, czterokrotne dotarcie ze startu, po niezwykle stromym zboczu do mety. Zawody składają się z 4 biegów/etapów. W pierwszym etapie startują wszyscy zgłoszeni zawodnicy. W drugim etapie startuje 75% początkowej liczby startujących kobiet z najlepszymi czasami i 75% początkowej liczby startujących mężczyzn z najlepszymi czasami (zaokrąglając w górę do pełnej jedności). W następnych etapach eliminowani będą kolejni zawodnicy z najsłabszymi czasami. Start każdego z etapów przy dolnej stacji kolei na Czantorię, I etap o godz. 12.00. Meta każdego przy górnej stacji wyciągu. Zapisy: https://www.gorskamasakra.pl/
26 kwietnia 2025 (sobota) o godz. 10.30 rozpoczną się zawody w biegu pod górę dla dzieci i młodzieży. Dystans jaki zawodnicy mają do pokonania uzależniony jest od wieku uczestników: Bieg Żuczka (1, 2, 3 lata – roczniki: 2022-2024) – dystans: ok. 80 metrów; Bieg Wiewiórki (4, 5, 6 lat – roczniki: 2019-2021) – dystans: ok. 120 metrów; Bieg Liska (7, 8, 9 lat – roczniki: 2016-2018) – dystans: ok. 200 metrów; Bieg Wilka (10, 11, 12 lat – roczniki: 2013-2015) – dystans: ok. 400 metrów; Bieg Niedźwiedzia (13, 14, 15 lat – roczniki: 2010-2012) – dystans ok. 500 metrów; Powyższe Biegi odbędą się niezależnie od siebie. Biegi odbędą się w okolicach górnej stacji Wyciągu na Czantorię. Biuro zawodów biegów dla dzieci czynne będzie w godzinach 8.00-10.00. Dzieci, które ukończą Bieg, otrzymają pamiątkowe medale. Wszystkie zapisane na bieg dzieci otrzymają darmowy wjazdu i zjazdu kolejką oraz voucher na tor saneczkowy.
PUNKT KONSULTACYJNY FUNDACJI
Jeśli jesteś rodzicem, którego dziecko zmaga się z trudnymi problemami, takimi jak: narkotyki, alkohol, zaburzenia odżywiania czy depresja i szukasz wsparcia lub porady, zapraszamy do skorzystania z Punktu Konsultacyjnego przy Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja. Konsultacje odbywają się we wtorki i czwartki w Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja w Ustroniu, ul. 3 Maja 14. Zadzwoń, aby umówić się na spotkanie – tel. 882 076 863.
Punkt współfinansowany ze środków Miasta Ustroń.
DARMOWE PORADY PRAWNE
Potrzebujesz porady prawnej? Zapraszamy do skorzystania z oferowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Można Inaczej” i Miasto Ustroń pomocy w formie nieodpłatnych porad prawnych, których udzielać będzie adwokat Tomasz Kiereś.
Zapisy pod nr tel. 500-231-259
PSYCHOLOGICZNE SOS DLA KAŻDEGO BEZPŁATNIE
Do czerwca 2025 Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Można inaczej” realizować będzie „Wsparcie psychospołeczne na obszarach popowodziowych w ramach programu Pajacyk Wsparcie Psychospołeczne”, finansowane przez Polską Akcję Humanitarną. W ramach działań oferuje się bezpłatnie:
– psychoterapię i pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży
– psychoterapię i pomoc psychologiczną dla dorosłych
– psychoterapię uzależnień dla dzieci i młodzieży
– warsztaty terapeutyczne dla dorosłych
– warsztaty dla pracowników rad pedagogicznych i specjalistów
– grupa wsparcia dla dzieci i młodzieży w formie socjoterapii
Miejsce działań: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Można inaczej”, ul. Partyzantów 2, wejście od strony parkingu. Zapisy pod numerem: +48 500 231 259
HARMONOGRAM ZBIÓRKI ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH
06.05 HERMANICE – Rejon I (zgłoszenia do 05.05 do godz. 14.00). Beskidzka, Choinkowa, Długa, Dominikańska, Fabryczna, Jasna, Jaśminowa, Kaczeńców, Kwiatowa, Miła, Nad Bładnicą, Siewna, Stellera, Sztwiertni, Urocza, Wiśniowa, Wodna, Wspólna.
12.05 HERMANICE – Rejon II (zgłoszenia do 09.05 do godz. 14.00). Agrestowa, Brzoskwiniowa, Czereśniowa, Folwarczna, Jabłoniowa, Laskowa, Malinowa, Orzechowa, Osiedlowa, Owocowa, Porzeczkowa, Różana, Skoczowska, Sosnowa.
03.06 CENTRUM I (zgłoszenia do 02.06 do godz. 14.00). Asnyka, Błaszczyka, Cieszyńska, Cholewy, Dworcowa, Gałczyńskiego, Jelenica, Kasprowicza, Kluczyków, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kojzara, Kościelna, Kotschego, Krzywa, Lipowczana, Myśliwska, Obrzeżna, Partyzantów, Pasieczna, Pod Skarpą, Polna (wjazd od ul. Strażackiej), Reja, Rynek, Skłodowskiej, Skowronków, Spółdzielcza, Staffa, Stalmacha, Stawowa, Strażacka, Tartaczna, Tuwima, Widokowa, Wierzbowa, Wiosenna.
06.06 os. Cieszyńskie, os. Centrum, os. Manhatan, os. 700-lecia przy ul. Fabrycznej II, os. przy Dworcowej 3, os. przy ul. Kościelnej (zgłoszenia do 05.06 do godz.14.00)
09.06 CENTRUM II (zgłoszenia do 06.06 do godz. 14.00). Al. Legionów, Bema, Brody, Daszyńskiego, Dąbrowskiego, Grażyny, Grażyńskiego, Hutnicza, Komunalna, 9 Listopada, 3 Maja, Mickiewicza, Miedziana, Ogrodowa, Pana Tadeusza, Parkowa, Polna (wjazd od ul. Traugutta), Sikorskiego, Słoneczna, Spacerowa, Sportowa, Srebrna, Traugutta, Wybickiego, Zielona, Złota.
02.09 ZAWODZIE (zgłoszenia do 01.09 do godz. 14.00). Armii Krajowej, Belwederska, Gościradowiec, Kamieniec, Kuźnicza, Lecznicza, Leśna, Liściasta, Nadrzeczna, Okólna, Radosna, Sanatoryjna, Skalica, Solidarności, Szpitalna, Uboczna, Uzdrowiskowa, Wojska Polskiego, Zdrojowa, Źródlana.
08.09 POLANA, DOBKA, JASZOWIEC (zgłoszenia do 05.09 do godz. 14.00). Baranowa, Beskidek, Brzozowa, Bukowa, Chabrów, Furmańska, Grzybowa, Jastrzębia, Jaworowa, Jodłowa, Klonowa, Orłowa, Palenica, Papiernia, Pod Grapą, Polańska, Równica, Stroma, Sucha, Ślepa, Świerkowa, Topolowa, Turystyczna, Wczasowa, Wiślańska, Wysznia, Złocieni, Żarnowiec.
06.10 PONIWIEC (zgłoszenia do 03.10 do godz. 14.00). Akacjowa, Bażantów, Cisowa, Dębowa, Drozdów, Głogowa, Grabowa, Jesionowa, Kalinowa, Katowicka II, Kasztanowa, Limbowa, Lipowa, Olchowa, Słowików, Wiązów.
ODPADY ODBIERANE BĘDĄ OD GODZ. 7.00 rano.
Odbiór odpadów należy uzgodnić z Przedsiębiorstwem Komunalnym Spółka z o.o. w Ustroniu przy ul. Konopnickiej 40 tel.: 33 854-52-42 w godz. od 7 do 14 zgodnie z podanymi w harmonogramie terminami.
W WYZNACZONYM W HARMONOGRAMIE DNIU ZBIÓRKI ODPADY NALEŻY WYSTAWIĆ PRZED POSESJĄ W MIEJSCU UMOŻLIWIAJĄCYM SWOBODNY DOJAZD PODCZAS ZBIÓRKI ODBIERANE BĘDĄ:
• odpady wielkogabarytowe: meble, dywany, wykładziny, • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: drobne AGD, pralki, lodówki, odkurzacze, radia, telewizory, monitory itp., • złom.
PODCZAS ZBIÓRKI ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH NIE BĘDĄ ODBIERANE:
1. bioodpady (trawa, liście, gałęzie itp.),
2. odpady budowlano-remontowe (gruz, styropian, papa, wata szklana, panele ścienne, podłogowe, boazeria, eternit, okna, drzwi, armatura sanitarna np.: wanny, umywalki oraz przeterminowane farby i chemikalia),
3. części samochodowe (zderzaki, fotele, deski rozdzielcze itp.)
4. opony
5. tekstylia (ubrania).
Inne odpady wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych nie będą odbierane zgodnie z niniejszym harmonogramem
ODPADY WIELKOGABARYTOWE SĄ RÓWNIEŻ PRZYJMOWANE W PUNKCIE SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW PRZY UL. KRZYWEJ 7.
Organizacje pożytku publicznego uprawnione do otrzymania 1,5% z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r. w 2025 r.
GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA
Zbliżają się wybory prezydenckie. Kto może głosować przez wyznaczonego pełnomocnika? Jak to zrobić? Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Ponadto głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej
w dniu głosowania ukończą 60 lat. Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania.
Pełnomocnictwo można przyjąć:
1) tylko od jednej osoby lub
2) od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnictwa udziela się przed wyznaczonym pracownikiem Urzędu Miasta w Ustroniu. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek – najpóźniej do 9 maja 2025 r. Wzór wniosku można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Sprawy związane ze sporządzaniem aktu pełnomocnictwa do głosowania prowadzi RENATA KAMIŃSKA nr tel.: 33-857-93-52; adres e-mail: renata.kaminska@um.ustron.pl Urząd Miasta Ustroń, 43-450 Ustroń, ul. Rynek 1 pok nr 39