19.6 C
Ustroń
środa, 21 maja, 2025

Wybory już w niedzielę

30 marca mieszkańcy Ustronia Górnego wybiorą swojego reprezentanta w Radzie Miasta Ustroń i dzięki temu nasz organ uchwałodawczy znów będzie pracował w komplecie. W artykule przedstawiamy kandydatów, piszemy, o czym mówią w swoich filmach wyborczych, KTO (spis ulic), GDZIE (siedziby komisji wyborczych) i JAK może głosować. Przypominamy też nazwiska radnych, którzy reprezentowali Ustroń Górny od 1990 roku. 

Zgodnie z ustawą samorządową w gminach do 20 tys. mieszkańców wybiera się 15 radnych, którzy uchwalają budżet, decydują o tym, jakie inwestycje będą realizowane i przeznaczają na nie pieniądze miejskie, decydują o jednostkach miejskich i oświatowych, uchwalają podatki i opłaty, tworzą prawo lokalne i przed przystąpieniem do sprawowania mandatu ślubują uroczyście „obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. W ślubowaniu nie ma mowy o faworyzowaniu swojej dzielnicy, ale w praktyce radni szczególnie dbają o dobro osiedla, w którym zostali wybrani, reprezentują interesy tamtejszych mieszkańców.

Ustroń Górny nie ma radnego od 27 września 2024 roku, od kiedy bielski komisarz wyborczy stwierdził wygaśnięcie mandatu Adriany Kwapisz-Pietrzyk, wybranej na radną w kwietniu 2024. Obecna wiceburmistrz miasta zrezygnowała z funkcji. Ogłoszenie wyborów przesunęło się w czasie z powodu wrześniowej powodzi i zaliczenia naszego powiatu
do terenów objętych klęską żywiołową. Na takich terenach nie można ogłaszać wyborów. Wojewoda śląski zarządził je dopiero 17 stycznia.

W lutym zarejestrowały się dwa komitety wyborcze, które wystawiły po jednym kandydacie. KWW Pawła Sztefka Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto postawił na Joannę Cieślar, lat 54, obecnie wiceprzewodniczącą Zarządu Osiedla Ustroń Górny, zaś KWW Rozwijajmy Ustroń na Szymona Staniszewskiego, lat 33, pracownika samorządowego i muzyka, dyrygenta m.in. Ustrońskiego Chóru Ewangelickiego. Kampania wyborcza kandydatów była spokojna. Oboje postawili na bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami i spoty w internecie.

Joanna Cieślar zamieściła na swoim profilu dwa filmy wyborcze. Pierwszy zaczyna się słowami: „Cześć, przecież się znamy” i dalej kandydatka na radną podkreśla, że w dzielnicy Ustroń Górny mieszka od dawna i że od dawna angażuje się w sprawy społeczne miasta. Dodaje, że Ustroń to jej dom. Nie pozostaje bierna i często bierze sprawy w swoje ręce. Kandydatka KWW Pawła Sztefka Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto mówi o swoim udziale w remoncie ul. Marii Skłodowskiej-Curie, modernizacji parkingu przy Szkole Podstawowej nr 1, likwidacji imprez na stawie kajakowym i powstaniu placu zabaw za SP-1. Podkreśla, że chce być radną, ma doświadczenie w pracy społecznej, bo była przewodnicząca Zarządu Osiedla, a teraz jest wiceprzewodniczącą. Zdradza, że zimą lubi jeździć na nartach, a latem pracować w swoim ogródku.

Film można obejrzeć tutaj

W drugim filmie Joanna Cieślar chwali ustroński zwyczaj chodzenia przed wyborami samorządowymi od drzwi do drzwi, żeby poznać problemy mieszkańców. Przekonuje, że w Osiedlu Ustroń Górny jest ich bardzo dużo, a dowodem na to była duża frekwencja na zebraniu wyborczym do Zarządu Osiedla. Kandydatka na radną mówi, że mieszkańcy czekają na remonty dróg, kanalizację i że występuje problem powodziowy. Wspomina też o seniorach, działającym Klubie Seniora i o staraniach o otwarcie kolejnych. Podkreśla, że zna problemy dzielnicy, działa w Zarządzie, by pomóc, aby lepiej się w niej żyło.

Drugi film kandydatki

 

Szymon Staniszewski zamieścił na profilu film, krótki spot i rozmowę. W filmie wyborczym przedstawia program dla dzielnicy pod hasłem: „Czy Ustroń Górny może być jeszcze lepszym miejscem do życia? Oczywiście!” i zaczyna od tego, że szczególnie bliska jest mu polityka senioralna. Mówi też o konieczności wyremontowania parkingu na Brzegach, likwidacji barier architektonicznych takich jak na dworcu PKP Ustroń Zdrój. Kandydat KWW RozwijaMY Ustroń chce zadbać o place zabaw, rozwijać ścieżki rowerowe, dopilnować, żeby cieki wodne były czyste i drożne i współpracować ze Spółką Wodną Młynówki Ustrońskiej. Zwraca uwagę na to, że Ustroń słynie z solanki, więc należałoby zadbać o tężnię i jej remont. Jednym z punktów jego programu jest ścisła współpraca ze stowarzyszeniami i miłośnikami przyrody.

Film można obejrzeć tutaj

W przedwyborczej rozmowie, jaką przeprowadził Szymon Pilch, kandydat koncentruje się na pracy w Urzędzie Miasta Ustroń, prowadzeniu dwóch chórów oraz na trudnej sztuce mówienia do ludzi tak, żeby chcieli słuchać i włączyć się do rozmowy. „Chciałbym być głosem mieszkańców, tych, którzy chcą coś powiedzieć, chcą coś zrobić, chcą coś zdziałać albo chcą być usłyszani. (…) chciałbym , żeby to mieszkańców słuchano.” Szymon Staniszewski podkreślał, że w Stowarzyszeniu RozwijajMy Ustroń, które założyło komitet wyborczy, ma przestrzeń do niezależnego myślenia. Niemożliwe jest, żeby się we wszystkim zgadzać, więc zadaniem radnego jest porozumienie mimo różnic.

Rozmowa Szymona Staniszewskiego z Szymonem Pilchem

W spocie wyborczym za Szymonem Staniszewskim stają osoby mu bliskie – żona, syn, członkowie rodziny, przyjaciele, sąsiedzi, członkowie chórów oraz radni Rady Miasta Ustroń wybrani z KWW RozwijajMy Ustroń i KWW Projekt Ustroń.

Kto popiera kandydata?

Głosowanie w lokalach wyborczych odbędzie się w niedzielę 30 marca w godz. od 7.00 do 21.00. Siedziba komisji mieścić się będzie w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Partyzantów 2, a lokal jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W specjalnie utworzonym okręgu wyborczym zagłosują również pensjonariusze Miejskiego Domu Spokojnej Starości.

Obecny skład Rady Miasta liczy 14 osób. Zasiadają w nim radni, którzy startowali z komitetu wyborczego RozwijajMY Ustroń: Michał Kubok – przewodniczący Rady Miasta, Wojciech Chybiorz, Sławomir Haratyk, Artur Kluz, Małgorzata Madzia, Paweł Waszek, radni wywodzący się z komitetu wyborczego Projekt Ustroń – Bożena Piwowar i Karina Wowry oraz radni z komitetu wyborczego Pawła Sztefka Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto – Damian Ryszawy – wiceprzewodniczący Rady Miasta, Szymon Górniok, Wiktoria Herczyk, Beata Niewiadomska, Krzysztof Pokorny, Artur Steczkiewicz.

W mieście nie brakuje problemów do rozwiązania i nie jest od nich wolny Ustroń Górny. Obecnie trwają dwie duże inwestycje, które zostały rozpoczęte w poprzedniej kadencji – budowa parkingu przy Szkole Podstawowej nr 1 i rewitalizacja stawu kajakowego. Po ich zakończeniu poprawi się jakość życia mieszkańców i wizerunek dzielnicy, ale jest wiele innych spraw do rozwiązania. Na zebraniach mieszkańców można usłyszeć o niepokojach związanych z budową apartamentowców w rejonie ul. Hutniczej i Parkowej, a także o konieczności ograniczenia ruchu samochodów przy placu zabaw nad Wisłą czy ochronie Parku Kuracyjnego. Nierozwiązana pozostaje kwestia wyjazdu z osiedla Zeta Park na ul. Pod Skarpą, remontów wymagają ulice. Przed nową radną lub radnym duże wyzwania.

Monika Niemiec

30 marca do urn wybiorą się mieszkańcy ulic: Asnyka, Drozdów od nr 1 do nr 5a nieparzyste, Drozdów od nr 2 do nr 8a parzyste, Jelenica, Kluczyków, Kochanowskiego, Lipowej od nr 1 do nr 9 nieparzyste, Lipowej od nr 2 do nr 8a parzyste, Skłodowskiej-Curie, Myśliwskiej, Olchowej, Partyzantów, Reja, Skowronków, Wierzbowa, 3 Maja od nr 20 do nr 116 parzyste, K. I. Gałczyńskiego, Grażyńskiego od nr 2 parzyste, za wyjątkiem nr 12, Grażyny, Hutniczej, Kasprowicza, Mickiewicza, Miedzianej, Pana Tadeusza, Parkowej, Pod Skarpą, Rynek, Słonecznej, Spacerowej, Srebrnej, Staffa, Tuwima, Zielonej, Złotej, 9 Listopada, 3 Maja do nr 19, 3 Maja od nr 21 do nr 71A nieparzyste. 

Radni Ustronia Górnego: I KADENCJA – lata 1990-1994: Michał Jurczok, Stanisław Bulcewicz, Tomasz Kamiński; II KADENCJA – lata 1994-1998: Michał Jurczok, Jan Szwarc, Irena Pawelec; III KADENCJA – lata 1998-2002: Joanna Kotarska, Jan Misiorz, Jacek Kamiński; IV KADENCJA – lata 2002-2006: Emilia Czembor, Karol Kubala, Tomasz Dyrda, Stefan Bałdys, Józef Waszek (okręg Centrum, który obejmował również Ustroń Górny); V KADENCJA – lata 2006-2010: Przemysław Korcz, Bogumił Suchy; VI KADENCJA – lata 2010-2014: Przemysław Korcz, Elżbieta Sikora; VII KADENCJA – lata 2014-18: Jan Zachar, Adriana Kwapisz-Pietrzyk; VIII KADENCJA – lata 2018-2024: Aleksander Poniatowski, Daria Staniek (od 2023 roku Barbara Staniek-Siekierka); IX KADENCJA – lata 2024-2029: Adriana Kwapisz-Pietrzyk (do 27 września 2024).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content