12.9 C
Ustroń
środa, 21 maja, 2025

Usta 2025

Na 26. Ustrońskie Spotkania Teatralne składały się trzy spektakle, które wypełniły widownię Miejskiego Domu Kultury „Prażakówka” przez trzy wieczory od 21 do 23 marca. Miłośnicy teatru mieli okazję się odstresować, pośmiać, zadumać, a przede wszystkim obcować z żywym słowem, grą aktorską, ciekawymi ludźmi i wszystkim tym, co składa się na magię teatru.

Spektakl pełen był błyskotliwych dialogów i dynamicznych zwrotów akcji. Fot. Ł. Michalik

Zaczęło się od „Obozu przetrwania” – komedii teatralnej, która podobnie jak inne tego typu sztuki pod maską śmiechu kryje poważne pytania o naturę człowieka. W obliczu życiowych wyzwań bohaterowie trafili tytułowy obóz i musieli zmierzyć się z własnymi słabościami, a w ich role wcielili się: Magda Wróbel, Marek Pituch, Jakub Wons i Michał Rolnicki. Po spektaklu, widzowie mieli wyjątkową okazję zakupić książkę związaną z tematyką przedstawienia. Co więcej, książkę podpisywał Marek Pituch – jeden z aktorów spektaklu, a zarazem autor sztuki. Spotkanie z aktorem po spektaklu było nie tylko okazją do zdobycia autografu, ale również do rozmowy na temat przesłania zarówno książki, jak i samego przedstawienia.

Z takimi dobrymi duchami, w jakie drugiego dnia UST wcielili się Małgorzata Sadowska i Jacek Rozenek, można by mieszkać. Wspierały w codziennych trudach młodą parę: Dagmarę Ryzek i Piotra Bulcewicza i odczarowali teściową Sławomirę Łozińską, wykorzystując zagubionego między światami pośrednika nieruchomości Tomasza Gęsikowskiego. Pomogła im zaradna anioł stróż Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Nostalgia zbłąkanych, acz skorych do żartów dusz przypominała, co jest najważniejsze w życiu, a ich bezcielesność i nadprzyrodzone moce stwarzały zabawne sytuacje. Sztuka „Przyjazne dusze” i aktorzy Teatru Capitol z Warszawy zostali przyjęci bardzo ciepło, a Piotr Bulcewicz – aktor pochodzący z Ustronia, wręcz gorąco.

Owacjom nie było końca, a najgoręcej oklaskiwano Piotra Bulcewicza. Fot. M. Niemiec

Na finał wystąpili aktorzy Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie, którzy wzbudzili prawdziwy aplauz i to w pełni ubrani. Jak sam autor, Słoweniec Samuel Jokic powtarza, „Kogut w rosole” nie jest komedią o zrzucaniu ciuchów, ale o kompleksach, lękach, słabościach i stawianiu się do życia na przekór przeciwnościom losu. Sztukę wyreżyserował Andrzej Sadowski, a zagrali w niej: Bogdan Kokotek, Marcin Kaleta, Grzegorz Widera, Adam Milewski, Kamil Mularz, Jakub Wyszomirski oraz nestor cieszyńskiego aktorstwa, znakomity Karol Suszka.

Czy ostatecznie panowie się rozbiorą? Nie zdradzamy puenty, bo spektakl „Kogut w rosole” będzie wystawiany na deskach Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie po zakończeniu remontu, który potrwa do końca roku, a także na gościnnych występach. Fot. M. Niemiec

USTA zawsze miały i będą mieć niepowtarzalny klimat, mimo iż „Prażakówka” oprócz nich oferuje bardzo bogaty program spektakli, koncertów i wydarzeń jak na „Kulturalne Serce Miasta” przystało. Dyrektor domu kultury Urszula Broda-Gawełek każdego dnia UST witała i żegnała publiczność, a także dziękowała aktorom i zapraszała ich do tradycyjnego złożenia podpisów na karminowych ustach.

Tegorocznym USTom towarzyszyła wystawa prac ustrońskiej malarki Iwony Dzierżewicz. Wyeksponowane na aksamitnych kotarach i dyskretnie oświetlone obrazy przyciągały uwagę. Widzowie zatrzymywali się przy nich podczas przerwy i rozmawiali z autorką. Fot. M. Niemiec

Łukasz Michalik, Monika Niemiec

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content