Najpopularniejszym zadaniem realizowanym od 2018 roku jest „Aktywny Poniwiec” – zajęcia na basenie dla osób dorosłych, seniorów i dzieci. Odbywają się one przez 6 kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Ustroń. Z jego środków zrealizowano wiele innych projektów – doposażono placówki oświatowe, remizy strażackie, poprawiono infrastrukturę drogową i rekreacyjno-sportową.

Podczas lutowej sesji Rady Miasta Ustroń radni wysłuchali informacji na temat realizacji projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego w latach 2018-2024. Przedstawiła je naczelnik Wydziału Pro- mocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Barbara Niemczyk.
W dyskusji radny Artur Kluz, zwrócił uwagę, że kwota 40 tys. zł na dzielnicę, ustalona na początku realizacji Budżetu Obywatelskiego, obecnie ma niedużą wartość i należałoby ją zwiększyć, ewentualnie rozróżnić kwoty przeznaczane na projekty miękkie (zajęcia, wydarzenia) i inwestycyjne.
Przewodniczący Rady Miasta Michał Kubok przyznał rację radnemu Kluzowi i poinformował, że został skierowany wniosek do burmistrza o zwiększenie kwoty do 80 tys. zł.
Burmistrz stwierdził, że potrzebna jest dyskusja na temat kwot i zasad przyznawania środków w ramach budżetu obywatelskiego. Dodał, że projekty inwestycyjne powinny być realizowane na gruntach miejskich, a tych w jednej z dzielnic już nie ma, więc tam można realizować jedynie miękkie, mniej kosztowne projekty.
Wiceprzewodniczący Damian Ryszawy przypomniał, że pojawiły się głosy o scentralizowaniu budżetu obywatelskiego, czyli zgłaszaniu projektów dotyczących całego miasta, a nie poszczególnych dzielnic, ale on nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Dodał, że przychyla się do zwiększenia kwot dla dzielnic. (mn)