Od 12 do 17 listopada odbywały się Dni Klemensowe, zakończone w niedzielę uroczystą Sumą Odpustową, której przewodniczył i wygłosi kazanie ks. Grzegorz Kucharski SMA – przełożony Prowincji Polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. W tygodniu zaś odbyło się kilka interesujących wydarzeń w Czytelni Katolickiej, które zakończyło spotkanie z Sylwią Hazboun (z domu Cieślar), młodą osobą znaną nie tylko w Ustroniu, skąd pochodzi, ale także w różnych zakątkach świata, gdzie angażowała się jako wolontariuszka misyjna. Obecne pracuje w Caritas Polska, a jej działalność dla dobra innych wzbudza podziw i uznanie.
15 listopada Sylwia Cieślar przedstawiła ciekawy, lecz mało znany temat „Sytuacja na Bliskim Wschodzie oczami palestyńskich chrześcijan”, który podsumowała następująco: – Od kilku lat jestem związana ze światem palestyńskich chrześcijan. Mój mąż pochodzi z Betlejem w Autonomii Palestyńskiej i oboje zajmujemy się promowaniem bogatego dziedzictwa kulturowego i duchowego, jaki zachował się wśród chrześcijan Bliskiego Wschodu. W czasie trwającej eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego pragniemy natomiast przede wszystkim zwrócić uwagę na stanowisko Kościoła względem tego tematu. Jak mawiał Jan Paweł II: „Nie ma pokoju bez sprawiedliwości i nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia”. Kluczem do trwałego pokoju jest więc sprawiedliwość społeczna i równość obu narodów – wszystkich mieszkańców Ziemi Świętej – muzułmanów, żydów i chrześcijan. Choć w świetle trwającej eskalacji mówienie o tym, że ten ponad 100-letni konflikt może się kiedykolwiek skończyć brzmi jak mrzonka, pozostajemy na tym stanowisku mimo wszystko. Nie chcemy bowiem zgodzić się na alternatywę, a jest nią bierne przyglądanie się postępującej okupacji i eskalacjom, które wybuchają co kilka lat. Warto podkreślić również, że zarówno Watykan jak i wszystkie denominacje rdzennych chrześcijan Ziemi Świętej nie znajdują powiązań pomiędzy teologią i eschatologią a powstaniem współczesnego państwa Izrael, gdyż tego rodzaju interpretacje stawiają Palestyńczyków w roli intruzów we własnym domu. Jesteśmy
przekonani o tym, że trwałe bezpieczeństwo obu narodów można osiągnąć wyłącznie poprzez rozwiązanie polityczne oparte na sprawiedliwości i równości.
Było to ostatnie spotkanie w ramach Dni Klemensowych, więc proboszcz parafii katolickiej ks. kanonik Wiesław Bajger podziękował Barbarze Langhammer za przygotowanie prelekcji, a ona z kolei podziękowała Krzysztofowi Suchankowi za obsługę sprzętu, bo imprezom towarzyszyły prezentacje multimedialne. Uczestnicy spotkań zawsze chętnie korzystają ze smakowitych poczęstunków, które powstały dzięki sponsorom, a byli nimi: Siostry Boromeuszki, Piotr Skiba, Andrzej Szela, Teresa Kozłowska, restauracja Bahus, piekarnia Bethlehem i firma Mokate. Spotkania w ramach Dni Klemensowych cieszą się od lat zasłużoną renomą, toteż frekwencja zawsze dopisuje.
Lidia Szkaradnik