Mieszkańcy Wielkopolski, Mazur, Pomorza, Śląska, naszego regionu, a przede wszystkim ustroniacy ślą kondolencje dla Stowarzyszenia Estrada Regionalna „Równica” i zespołu po tym jak dotarła do nich smutna wiadomość o śmierci Renaty Ciszewskiej. Wyrazy współczucia przekazują samorządowcy i kierownicy zespołów regionalnych z całej Polski.
Członkowie „Równicy” napisali na swojej stronie na Facebooku wzruszający tekst opatrzony cytatem z wiersza Wandy Mider, z którą Renata Ciszewska się przyjaźniła i z której poezji czerpała, tworząc czasem zabawne, kiedy indziej chwytające za serce pieśni. Tym razem do pożegnania dołączono fragment: Tyś mnie mamo nauczyła jak grónie miłować (…). Dalej „Równica” napisała m.in.: Żegnamy naszą twórczynię, kierownika artystycznego, choreografa a także naszą „mamę”. Czas, który był nam dany wspólnie przeżyć był najpiękniejszą przygodą i nauką w naszym życiu. To Pani Renia zaszczepiła w nas miłość do cieszyńskiej ziemi, nauczyła jak prezentować folklor oraz dumnie nosić strój cieszyński.
Renata Ciszewska była bardzo wrażliwą osobą. Wrażliwą na piękno przyrody, na słowo, muzykę, taniec, na człowieka. Gdy opowiadała o swojej pracy, o członkach „Równicy”, nieraz wzruszała się do łez. Ta wrażliwość pozwoliła jej dotrzeć do serc młodych i razem z nimi tworzyć sztukę na wysokim poziomie. Swoje życie zawodowe związała ze sceną. Jej emocjonalność, zaangażowanie, ale również twórczą bezkompromisowość wspominają członkowie Zespołu Tańca Współczesnego „Ibis”, działającego w latach 70. i 80. w Zakładowym Domu Kultury „Kuźnik”, mającego na swoim koncie sukcesy na Mistrzostwach Polski, Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Czantoria” działającego w Szkole Podstawowej nr 3 w Polanie. W 1995 roku założycielki Estrady Dziecięcej Równica dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 Bogumiła Czyż-Tomiczek i wicedyrektorka Zuzanna Sikora powierzyły
Renacie Ciszewskiej prowadzenie zespołu, który stał się jej najukochańszym dzieckiem.
Renata Ciszewska jest laureatką Nagrody im. ks. Leopolda Jana Szersznika z 2010 roku. W 1998 roku Rada Miasta Ustroń przyznała jej Laur Srebrnej Cieszynianki, otrzymała też Honorowy Dyplom „Za zasługi dla Miasta Ustronia”, Złoty Krzyż Zasługi, a w 2010 r. nagrodę Wojewody Śląskiego za całokształt działalności. W grudniu 2022 roku z rąk ministra Szweda odebrała Honorową Odznakę Primus in Agendo i podczas tego wieczoru zespół przyjął imię Renaty Ciszewskiej. Był to wyraz uznania i podziękowania. Podczas lat swojej pracy razem z zespołem odbierała Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski, Nagrodę Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia, kilkakrotnie Grand Prix Śląskiego Śpiewania, wielokrotnie zdobywała pierwsze nagrody na festiwalach i konkursach. W 2005 roku prowadzoną przez Renatę Ciszewską „Równicę” radni mianowali Reprezentacyjnym Zespołem Miasta Ustroń.
Renata Ciszewska wspominała, że wiele zawdzięcza pedagogom ze swojej szkoły podstawowej w Czeskim Cieszynie, w której mogła rozwijać się artystycznie i śpiewać w zespole regionalnym. Razem z zespołem wracała na Zaolzie do Łomnej, gdzie odbywały się obozy. Tam ćwiczono pieśni, układy, występowano dla miejscowych, tam zawiązywały się przyjaźnie i zacieśniały więzi.
Dla Renaty Ciszewskiej bardzo ważne było to, że razem z wychowankami nie tylko utrwalają i zachowują od zapomnienia stare pieśni ludowe, ale też tworzą nowe. Zaszczepiała w ten sposób miłości do ziemi rodzinnej i mowy ojców.
Monika Niemiec