9 listopada w Ustroniu, odbyło się pierwsze seminarium historyczno-ekumeniczne pod nazwą „Cieszyńskie Szlaki do Wolności.” Wydarzenie poświęcono pamięci wybitnych postaci związanych ze Śląskiem Cieszyńskim, które wywarły trwały wpływ na historię Polski. Wśród omawianych osobistości znaleźli się m.in. Józef Buzek, Jan i Ludwik Ciahotni, Helena Molak, Paweł Niemiec, Evaryst Pit’ha oraz Wincenty Witos.
Najpierw odbyło się symboliczne złożenie kwiatów na grobach Heleny Molak i Pawła Niemca na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Następnie goście zostali zaproszeni do pobliskiego budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej na poczęstunek, a później do udziału w seminarium prowadzonym przez Łukasza Sitka z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego.
Ciekawym akcentem wydarzenia była obecność prawnuka Wincentego Witosa, Marka Steindela, który przybliżył polityczne i przyjacielskie kontakty swojego pradziadka z ludowcami ze Śląska Cieszyńskiego. Również Danuta Szczypka, historyk, poruszyła kwestie związane z pamięcią o profesorze Józefie Buzku, którego działalność i dorobek z czasem zyskały uznanie historyczne, mimo że w swojej epoce pozostawał on w cieniu większych politycznych osobistości.
Wspomnienia o Józefie Buzku oraz jego więzach z Wincentym Witosem dopełnił krótki, lecz cenny historycznie referat Heleny Buzek-Macha, siostry premiera Jerzego Buzka. W refleksyjnych wystąpieniach prelegentów ożyły wspomnienia o bohaterach Ruchu Ludowego na Śląsku Cieszyńskim, m.in. dzięki wystąpieniu Olafa Woltmana, prawnuka Heleny Molak. Adam Turula z Panteonu Górnośląskiego w Katowicach odniósł się natomiast do dziedzictwa pamięci, jakie po sobie zostawili Józef Buzek i Helena Molak.
Towarzyszące seminarium wystawy, poświęcone pamięci premiera Wincentego Witosa i profesora Józefa Buzka, stworzyły wyjątkowy kontekst historyczny dla tego pełnego refleksji dnia, który był jednocześnie podsumowaniem Roku Józefa Buzka, ogłoszonego przez Województwo Śląskie w zeszłym roku.
Tekst : Mateusz Bielesz, zdjęcia: Organizator