21 października odbyła się sesja Rady Miasta Ustroń, którą potocznie można by nazwać nadzwyczajną, gdyż została zwołana w innym trybie niż zazwyczaj. Sesji nie mogła zwołać przewodnicząca RMU, gdyż 27 września Adriana Kwapisz-Pietrzyk zrezygnowała z tej funkcji, zrzekając się mandatu radnej. W poniedziałkowej sesji uczestniczyła jako wiceburmistrz, powołana na to stanowisko 1 października przez burmistrza Pawła Sztefka. Sesja odbyła się na wniosek radnych: Wojciecha Chybiorza, Artura Kluza, Bożeny Piwowar i Pawła Waszka.
Jest to dopuszczalne przez Ustawę o samorządzie gminnym na mocy art. 20 ust. 3, mówiącego o tym, że wniosek o zwołanie sesji może złożyć co najmniej 1/4 ustawowego składu rady. Obrady prowadził wiceprzewodniczący Rady Miasta Ustroń Michał Kubok, ale zgodnie z przepisami za każdym razem pytał radnych-wnioskodawców, czy godzą się na wprowadzenie zmian w porządku obrad.
Wiceprzewodniczący Kubok stwierdził prawomocność obrad, gdyż obecni byli wszyscy radni, których znowu mamy 14 (ustawowo dla Ustronia radnych ma być 15). Przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady Miasta Ustroń, przeprowadzanego zgodnie z ustawą w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. Trzeba było zatem powołać Komisję Skrutacyjną i w jej skład weszli: Sławomir Haratyk, Wiktoria Herczyk i Bożena Piwowar. Komisja ukonstytuowała się, a jej przewodniczącym został radny Haratyk. Następnie radny Paweł Waszek wysunął kandydaturę Michała Kuboka na przewodniczącego Rady. Zapoznano radnych z zasadami głosowania. Na karcie do głosowania, przy nazwisku kandydata znajdowały się 3 puste kratki – „za”, „przeciw”, „wstrzymuję się” i głosujący stawiali znak „x” w jednej z nich. Gdyby zaznaczyli więcej niż jedno pole lub nie zakreślili żadnego, głos byłby nieważny. Radni wrzucili wypełnione karty do urny, a po zliczeniu głosów, radny Haratyk oznajmił, że oddano 14 głosów – 13 ważnych, 1 nieważny. 13 radnych głosowało za kandydaturą Michała Kuboka na przewodniczącego Rady Miasta Ustroń.
Nowo wybrany przewodniczący RMU powiedział:
– Bardzo dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem. To dla mnie naprawdę wielki zaszczyt i honor, by pełnić funkcję przewodniczącego Rady Miasta Ustroń, miasta w którym moja rodzina mieszka od pokoleń i z którym czuję się bardzo związany. Zapewniam, że dołożę wszelkich starań, żeby Rada Miasta pracowała w sposób należyty, by zawsze na pierwszym miejscu stawiany był interes mieszkańca. Będę się starał, by budowany był autorytet tego organu, by był to organ, który wokół siebie jednoczy ludzi i w jak najlepszy sposób dba o ich interesy. Przed nami bardzo wiele wyzwań. Pierwszym jest zbudowanie dobrych mechanizmów współpracy z panem burmistrzem i podjęcie prac w zakresie budżetu, na czym w tym momencie wszyscy się skupiamy. Część moich propozycji zmian już Państwu Radnym przedstawiłem, po ostatecznym determinowaniu narzędzi prawnych będzie wprowadzana. Chciałbym wszystkich Państwa zapewnić, że drzwi Rady Miasta są dla każdego otwarte i będziemy się jak najlepiej starali wypełniać nasze obowiązki.
Przepisy nie pozwalają, aby łączone były funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady miasta, więc Michał Kubok złożył rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego. Radni jednogłośnie przyjęli rezygnację i po raz drugi wybrali Komisję Skrutacyjną, tym razem do wyboru wiceprzewodniczącego RMU. Skład Komisji był taki sam jak w pierwszym głosowaniu, takie same były również zasady i sposób głosowania. Radny Krzysztof Pokorny zgłosił kandydaturę radnego Ryszawego na wiceprzewodniczącego. Wyniki ogłosił radny Haratyk, który poinformował, że oddano 14 głosów, z czego 13 było ważnych, 1 nieważny, 12 radnych było za, 1 radny był przeciw. Damian Ryszawy został wiceprzewodniczącym Rady Miasta Ustroń, a po wyborze powiedział:
– Bardzo dziękuję za obdarzenie zaufaniem. Dziękuję 12 radnym, a mam nadzieję, że moją pracą i zaangażowaniem przekonam tę jedną niezdecydowaną osobę do siebie. Liczę na dobrą współpracę z panem przewodniczącym, z panem burmistrzem, z panią burmistrz, z ratuszem. Pamiętajmy, że owocem tej współpracy, głównym beneficjentem tej pracy są nasi mieszkańcy. Tak naprawdę jesteśmy tutaj po to, żebyśmy służyli im, a wszelkie działania i decyzje, jakie będziemy podejmować w tej kadencji, będą miały bezpośredni wpływ na ich przyszły komfort życia w naszym mieście.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji wiceprzewodniczącego rady miasta z członkostwem w komisji skarg, wniosków i petycji i w związku z tym wiceprzewodniczący Ryszawy zrezygnował z pracy w tej komisji. Jednogłośnie przyjęto rezygnację.
Kolejne uchwały zostały przed sesją jednogłośnie zaopiniowane pozytywnie przez Komisję Koordynacyjną. Przystąpiono do głosowania nad zmianami w komisjach w związku ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatu radnej, która nie mogła być już członkiem Komisji Budżetu i Przestrzegania Prawa oraz Komisji Infrastruktury. Głosowano również nad zrzeczeniem się funkcji przewodniczącego Komisji Budżetu i Przestrzegania Prawa przez Michała Kuboka oraz zrzeczeniem się funkcji przewodniczącej Komisji Rewizyjnej przez Bożenę Piwowar. W kolejnym głosowaniu wybrano radną Piwowar na przewodniczącą Komisji Budżetu i Przestrzegania Prawa. Nowa przewodnicząca zaproponowała nowy skład kierowanej przez siebie Komisji, a radni przyjęli tę propozycję, jak również kandydaturę Sławomira Haratyka na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i proponowanych przez niego członków Komisji. Wszystkie powyższe uchwały podjęto jednogłośnie.
Na koniec sesji wiceburmistrz Adriana Kwapisz-Pietrzyk pogratulowała sprawnie przeprowadzonej sesji i objęcia funkcji przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz przewodniczących komisji, a dalej powiedziała:
– Chciałabym powtórzyć to, co powiedziałam Państwu na naszym ostatnim wspólnym spotkaniu w Radzie Miasta, że bardzo liczę, a widzę, że rozmowy dają bardzo dobre efekty, co widać po dzisiejszych głosowaniach, że ta współpraca będzie przede wszystkim oparta na komunikacji, rozmowie, współdziałaniu i myśleniu tylko i wyłącznie o tym, żeby nasi mieszkańcy z tej naszej pracy i służby byli zadowoleni. Z tego miejsca życzę Państwu owocnych obrad, komunikacji. Mam nadzieję, że nie będziecie państwo traktować czasem naszej odmowy jako niechęci, a tylko i wyłącznie niemożliwości czasowej lub wynikającej z innych procedur formalnych, ale zawsze wszyscy pracownicy, pan burmistrz i ja będziemy współpracować. Proszę się czasem tylko uzbroić w większą cierpliwość.
Kolejna sesja Rady Miasta Ustroń odbędzie się 30 października. Monika Niemiec
KOMISJE RADY MIASTA USTROŃ (aktualizacja 21.10.2024 r.)
Komisja Rewizyjna: przewodniczący – Sławomir Haratyk, członkowie – Szymon Górniok, Beata Niewiadomska, Bożena Piwowar, Krzysztof Pokorny
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji: przewodnicząca – Wiktoria Herczyk, członkowie – Sławomir Haratyk, Artur Kluz, Beata Niewiadomska, Artur Steczkiewicz, Paweł Waszek
Komisja Budżetu i Przestrzegania Prawa: przewodnicząca – Bożena Piwowar, członkowie – Wojciech Chybiorz, Michał Kubok, Beata Niewiadomska, Damian Ryszawy
Komisja Infrastruktury: przewodniczący – Damian Ryszawy, członkowie – Artur Steczkiewicz, Paweł Waszek, Karina Wowry
Komisja Promocji, Kultury i Sportu: przewodniczący – Artur Steczkiewicz, członkowie – Szymon Górniok, Wiktoria Herczyk, Artur Kluz, Karina Wowry
Komisja Oświaty i Rodziny: przewodniczący – Krzysztof Pokorny, członkowie – Wojciech Chybiorz, Sławomir Haratyk, Artur Kluz, Małgorzata Madzia
Komisja Środowiska: przewodniczący – Paweł Waszek, członkowie – Wiktoria Herczyk, Michał Kubok, Małgorzata Madzia