Pilnie potrzebne osuszacze
Miasto zwraca się z prośbą o przekazanie na rzecz miasta osuszaczy każdego rodzaju i rozmiaru, które pilnie potrzebne są mieszkańcom i placówkom. Wielu mieszkańców potrzebuje pilnego osuszenia ścian swoich domów by móc szybko wrócić do normalnego funkcjonowania. Osoby zainteresowane pomocą prosimy o kontakt tel. 33 857 93 45.
Woda niezdatna do picia
Jak poinformował Powiatowy Instytut Sanitarny w Cieszynie na podstawie danych od przedsiębiorstw wodociągowych na terenie powiatu cieszyńskiego, nie ma zakłóceń w dostarczaniu wody z wyjątkiem dzielnicy Poniwiec w Ustroniu. Tam woda zdatna jest do picia po przegotowaniu. Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej prowadzą płukanie sieci wodociągowej w celu przywrócenia odpowiedniej jakości wody. Prosimy o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z wody pitnej pochodzącej z lokalnych ujęć. W przypadku zalanych studni prywatnych, woda nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi należy przeprowadzić dezynfekcję studni oraz wykonać badanie jakości wody.
Woda pitna
Mieszkańcy, którzy na co dzień korzystali ze studni, która w wyniku intensywnych opadów została podtopiona, mogą zgłosić się do Urzędu Miasta w celu otrzymania wody pitnej. Należy zgłaszać się na parterze, w pokoju 1a w godzinach pracy Urzędu Miasta: pn.-śr. 7:30-15:30, czw. 7:30 -16:30, pt. 7:30-14:30. Wodę przekazała firma „Ustronianka” Michała Bożka.
Numery telefonów dla poszkodowanych
Miasto uruchomiło dodatkowe numery telefonów.
• Jeżeli potrzebujesz pomocy dotyczącej wsparcia niezbędnych potrzeb, skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ustroniu: tel. 33 854-26-34 wew. 107 lub 115 w godzinach pn – pt. 7.30 -15.30 lub zgłoś się osobiście w Ośrodku.
• Jeżeli widzisz problem z drogą, kanalizacją lub rowem w swojej okolicy, zgłoś dokładną lokalizację zaistniałego problemu pod nr: tel. 33 857-93-56 w godzinach pn – śr: 7.30-15.30, czw. 7.30-16.30, pt. 7.30-14.30.
• Jeżeli potrzebujesz kontenera na muł, gałęzie, inne odpady popowodziowe lub potrzebujesz wody pitnej, zgłoś telefonicznie prośbę pod nr: tel. 33 857-93-45 w godzinach pn – śr: 7.30-15.30, czw. 7.30-16.30, pt. 7.30-14.30.
Uwaga! Kontenery na odpady popowodziowe będą rozmieszczane na wybranych ulicach i przeznaczone do użytku przez mieszkańców kilku posesji.
W poniedziałek 16 września o godz. 14:00 starosta cieszyński Janina Żagan odwołała alarm przeciwpowodziowy na terenie miast i gmin powiatu cieszyńskiego, ogłoszony o godz. 3 w nocy w niedzielę 15 września. Również w poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił stan klęski żywiołowej dla rejonów dotkniętych skutkami powodzi w Polsce południowej, w tym dla powiatu cieszyńskiego, czyli również dla Ustronia. Stan klęski żywiołowej to jeden ze stanów nadzwyczajnych, który może zostać wprowadzony w Polsce. O stanie klęski żywiołowej mówi art. 232 Konstytucji RP. Premier zapowiedział pomoc finansową dla powodzian: 10 tys. od ręki, a także 100 tys. i 200 tys. na remont odpowiednio mieszkania lub domu. Przekazał również, że resort finansów ma już zapewnione środki na pomoc powodzianom w wysokości 1 mld zł. Zabezpieczone mają być też środki dla gmin, w których woda poczyniła szkody.
Jednak z tą pomocą finansową dla osób prywatnych sprawa prosta nie jest. Wciąż zmieniają się decyzje w sprawie wysokości pomocy, tego, czy będzie ona bezzwrotna i na jakiej podstawie udzielana. Pomoc ta jest doraźna i przeznaczona na wsparcie niezbędnych potrzeb. Jej przyznaniem zajmować się będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustroniu przy ul. M. Konopnickiej 40, tel. (33) 854 26 34 wew. 107 lub 115 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Pomoc może być przyznana niezależnie od kryterium dochodowego. Przykładowo mogą ją dostać osoby, którym woda zniszczyła sprzęt AGD, piece grzewcze, instalacje podstawowych mediów, drzwi do domu itp. Nie przysługuje z powodu zalanego samochodu czy piwnicy z przetworami. Pomoc na remont mieszkania lub domu powyżej 10 tys. najpierw musi zatwierdzić specjalnie powołana komisja z rzeczoznawcą.
W obu przypadkach trzeba udokumentować straty. Jeśli zalane sprzęty trzeba wynieść z pomieszczeń, żeby umożliwić osuszanie, to lepiej je pozostawić na posesji. Trzeba robić dokumentację fotograficzną najlepiej z zapisaną datą, żeby nie było podejrzeń, że pochodzą np. z 2010 roku.
Na terenie miasta Przedsiębiorstwo Komunalne już ustawiło kontenery na zniszczone sprzęty, ale warto się zastanowić, czy lepiej nie poczekać z tym sprzątaniem, jeśli nie jest konieczne, w razie gdybyśmy chcieli się ubiegać o pomoc finansową lub odszkodowanie.
Już w piątek w związku z niekorzystnymi prognozami pogody zebrał się sztab kryzysowy w Urzędzie Miasta Ustroń, w skład którego, obok burmistrza Pawła Sztefka wchodzili pracownicy Urzędu Miasta Ustroń, jednostek miejskich, Straży Miejskiej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Tego, co nastąpiło w nocy z 14 na 15 września chyba jednak nikt się nie spodziewał.
Intensywne opady deszczu zaczęły się w sobotę wieczorem, po północy wylała Młynówka i duża część Ustronia znalazła się pod wodą. Z historycznego cieku wylało się tyle wody, że ucierpiały nie tylko tereny położone wzdłuż niego, ale również na przykład Hermanice i Lipowiec, w którym po obu stronach ul. Lipowskiej zalany była las i leżące przy nim posesje. Woda popłynęła ul. Brody, co nie miało miejsca podczas powodzi w lipcu roku 1997 i w maju 2010.
Biorący udział w nocnej akcji burmistrz Paweł Sztefek relacjonował sytuację w mieście:
– Niestety Ustroń w nocy znalazł się pod wodą. Po północy wylał potok Młynówka. Pod wodą znalazło się wiele ulic i domów w centrum miasta. Ale nie tylko centrum z wodą musiało sobie radzić. Zalane są domy i drogi praktycznie w każdej dzielnicy. Do walki z żywiołem stanęli strażacy z OSP wspomagani przez jednostki z okolicznych gmin i miast. Rzeka Wisła nocą osiągnęła prawie 3 metry. To znaczy, że w ciągu kilku godzin, błyskawicznie podniosła się o ponad 1,5 metra. Trwa walka z żywiołem.
Trudno byłoby wymienić wszystkie miejsca, które znalazły się pod wodą. We wszystkich dzielnicach były to pola, drogi, parkingi, domy prywatne, komunalne i budynki użyteczności publicznej. Od poniedziałku do środy z powodu zalania zamknięte było Przedszkole nr 1, wodę trzeba było usuwać z piwnic „Prażakówki”. Czasowo nieprzejezdna była droga wojewódzka 941 w Polanie na wysokości głównego skrzyżowania ul. Polańskiej z Wczasową. Na tym odcinku drogi utworzyło się rozlewisko. Woda lała się też przez DW941 w rejonie Nadleśnictwa.
Całą noc pracowali strażacy zawodowi z czterech ustrońskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Centrum, Lipowca, Nierodzimia i Polany. Druhowie z Nierodzimia nieśli pomoc nie tylko w Ustroniu, ale i w Zebrzydowicach, Kaczycach, Marklowicach Górnych, Kończycach Małych, Harbutowicach, Skoczowie i Górkach Wielkich. Z kolei do nas przyjechali strażacy m.in. z Wisły i Zwardonia. W sumie straż pożarna w województwie śląskim odnotowała ponad 8400 interwencji, w powiecie cieszyńskim od 14.09 godz. 4 do 15.09. godz. 17 podejmowano akcję ponad 1524 razy, najwięcej razy – 314 – w Ustroniu.
W poniedziałek wciąż trwały działania strażaków i służb miejskich. Burmistrz Sztefek, pracując w terenie, informował, że woda powoli opada, ale po nocy jest bardzo dużo sprzątania. Zjawił się na kilkanaście minut na zebraniu mieszkańców Zawodzia w sali sesyjnej ratusza, gdzie poinformował, że wciąż przyjmowane są zgłoszenia o zniszczeniach, a pomoc jeszcze nie dotarła do wszystkich, którzy o nią prosili. Mówił też o tym, że obniża się poziom wody w Wiśle, potokach oraz ustępują wody gruntowe, co pozwoli ostatecznie osuszać piwnice, garaże i inne pomieszczenia w domach. Przy wysokich wodach gruntowych po wypompowaniu woda wraca i praca idzie na marne.
– Najbardziej zaszkodziła nam nie rzeka Wisła, ale potoki – zakończył Paweł Sztefek.
W porządkowaniu miasta brały udział także Wojska Obrony Terytorialnej z Cieszyna.
Monika Niemiec
Liczba zgłoszeń w gminach powiatu cieszyńskiego według danych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej: Zebrzydowice – 254, Strumień – 147, Chybie – 102, Ustroń – 314, Hażlach – 49, Wisła – 55, Goleszów – 139, Istebna – 16, Cieszyn – 114, Dębowiec – 20, Brenna – 119, Skoczów – 195.