CI, KTÓRZY OD NAS ODESZLI:
Karol Morkisz lat 63 ul. Lipowska
Danuta Balcarek lat 73 ul. Leśna
ZEBRANIA MIESZKAŃCÓW I WNIOSKI DO BUDŻETU 2025
Co roku we wrześniu odbywają się szczególne zebrania mieszkańców, organizowane przez zarządy osiedli i radnych. Można na nich zgłaszać wnioski do budżetu na przyszły rok, czyli propozycje inwestycji, które miasto powinno wykonać. Są one spisywane i brane pod uwagę przy konstruowaniu budżetu. Nie wszystkie udaje się wprowadzić, część powtarza się w kolejnych latach, ponieważ brakuje środków na realizację lub istnieją inne przeszkody. Warto wiedzieć, że przedłużono termin składania propozycji przez mieszkańców do budżetu miasta na rok 2025 do 8 października.
Przed nami zebrania:
23 września godz. 18.00 – zebranie mieszkańców dzielnicy Ustroń Dolny, MDK „Prażakówka” (radni: Karina Wowry, Krzysztof Pokorny)
24 września godz. 17.00 – zebranie mieszkańców dzielnicy Nierodzim, Szkoła Podstawowa nr 6 (radni: Szymon Górniok, Artur Kluz, przewodniczący Zarządu Osiedla Wit Kozub),
25 września godz. 17.00 – zebranie mieszkańców dzielnicy Ustroń Centrum, Przedszkole nr 7 (radni: Paweł Waszek, Wojciech Chybiorz)
27 września godz. 17.00 – zebranie mieszkańców dzielnicy Poniwiec, Nadleśnictwo Ustroń (radna Beata Niewiadomska, przewodniczący Zarządu Osiedla Sławomir Zwardoń).
Zebrania dotyczyć będą również spraw bieżących dzielnic, zaproszony jest burmistrz, przedstawiciele policji i straży miejskiej. (mn)
LAUR ZIEMI CIESZYŃSKIEJ 2024 ZGŁOSZENIE KANDYDATÓW
Do dnia 27 września można zgłaszać kandydatury do Lauru Ziemi Cieszyńskiej „Srebrna Cieszynianka”. Prawo zgłaszania kandydatów do ww. wyróżnienia przysługuje wszystkim działającym na terenie Gminy Ustroń stowarzyszeniom, organizacjom, instytucjom, radom osiedli i Burmistrzowi Miasta. Zgłaszani kandydaci powinni być osobami, które w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności, w której działają i wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać uznane za godne naśladowania, polecenia i być wzorem dla innych. Każdy z podmiotów posiada prawo zgłoszenia jednego kandydata w danym roku. Zgłoszenie kandydata winno być dokonane na formularzu lub w Urzędzie Miasta w Ustroniu oraz powinno zawierać zgodę kandydata na
zgłoszenie do wyróżnienia i ujawnienie danych osobowych.
XXVI RODZINNY RAJD ROWEROWY
Zapraszamy na XXVI Rodzinny Rajd Rowerowy, który odbędzie się 28 września. Zbiórka o godzinie 12.00 w ustrońskim Amfiteatrze. Startujemy z Alei Legionów, kierujemy się w stronę stadionu LKS Ochaby gdzie odbędzie się odpoczynek, podany zostanie posiłek i dostępne będą animacja dla dzieci. Opłata wpisowa wynosi tylko 35 zł. Jazda w kasku obowiązkowa. Organizatorzy
4. EKO FEST HERMANICE
Bardzo popularny nie tylko w Hermanicach EKO FEST miał się odbyć w ostani weekend, ale z powodu bardzo niekorzystnych prognoz został przełożony na 28 września. Jak się okazało, słusznie. Zabawy i wspólnie spędzanego czasu nie mogą się już doczekać hermaniczanie, ale bogaty program i niezwykła atmosfera na pewno przyciągnie mieszkańców całego Ustronia.
Edukacyjno-sportowo-rekreacyjne wydarzenie rozpocznie się o godz. 13 na boisku przy ul. Sztwiertni, ale po raz pierwszy będzie miało część drugą – zabawę taneczną z DJem w „Olszynce” w Nierodzimiu. Tam również nie zabraknie atrakcji. W programie części pierwszej tradycyjnie zabawy i konkursy z cennymi nagrodami, zajęcia ruchowe dla wszystkich, stoiska z kosmetykami, upominkami, prezentacje firm oferujących ekologiczne źródła ciepła i inne rozwiązania dla gospodarstw domowych, pokaz strażacki i tradycyjny mecz piłki nożnej Hermanice – Oldboje Kuźni. EKO FEST będzie też charytatywny i cały przychód ze strefy gastronomicznej przeznaczony zostanie dla Helenki Stockwell na rehabilitację oraz zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Będzie można pomóc, racząc się plackami z blachy, bigosem, grochówką, kiełbaskami z grilla i różnymi napojami.
Organizatorzy: Fundacja Oddychaj Beskidami, Stowarzyszenie Wspólnie dla Ustronia, Klub Sportowy Kuźnia Ustroń, Klub Sportowy Nierodzim, Stowarzyszenie Projekt Ustroń.
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Od 26 września w każdy czwartek o godz. 15.00 Stowarzyszenie „Można Inaczej” zaprasza dzieci z klas VI-VIII na Trening Umiejętności Społecznych. Warsztaty odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Partyzantów 2A i prowadzone będą przez specjalistów. Zapisy: 500-231-259. Zakres zajęć: trenowanie umiejętności społecznych oraz komunikacyjnych, przestrzeganie norm i zasad, rozwijanie sfery komunikacyjnej, wzbogacanie zasobu słownictwa, wzmacnianie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wyrażanie własnych odczuć i emocji.
NOWE GODZINY PRACY URZĘDU MIASTA
Od 1 września 2024 r. Urząd Miasta Ustroń będzie pracować w godzinach:
poniedziałek – środa 7.30 – 15.30
czwartek 7.30 – 16.30
piątek 7.30 – 14.30
ARTYSTYCZNE SPOTKANIA POKOLEŃ
Miejski Dom Kultury „Prażakówka” zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty, które łączą tradycję z nowoczesnością. To doskonała okazja, aby spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, ucząc się nowych umiejętności i tworząc wspomnienia na lata.
Harmonogram warsztatów:
26 września Tworzenie dziennika podróży
24 października Budowanie karmników
28 listopada Dekorowanie pierniczków
19 grudnia Robienie bombek świątecznych
Wszystkie warsztaty odbywają się o godzinie 18.00.
WYCIECZKA DO SKANSENU W TRZYŃCU
Stowarzyszenie Miłośników Kuźni Ustroń zaprasza członków i sympatyków na niepowtarzalną wycieczkę śladem dawnych kolonii robotniczych w Trzyńcu, która odbędzie się 24 września (we wtorek). Zbiórka przed budynkiem Muzeum Ustrońskiego przy ul. Hutniczej 3 o godz. 9.10. Wejście grupowe do skansenu w drewnianej kolonii Stary Borek w Trzyńcu nastąpi o godz. 10.00. Koszt wycieczki dla członków SMKU bezpłatny, a dla pozostałych chętnych 50 koron czeskich. Po zwiedzeniu skansenu planowany jest objazd po innych zachowanych do dziś koloniach robotniczych w Trzyńcu. Czas trwania wycieczki ok. 3,5 godz. Dojazd kilkoma prywatnymi samochodami. Zapisu można dokonać w Muzeum Ustrońskim oraz u członków Zarządu SMKU (tel. 514 073 107), tą drogą można także zasięgnąć informacji w sprawie transportu. Celem wycieczki jest poznanie warunków życia w budynkach robotniczych, w których przed laty mieszkali również ustroniacy, zatrudnieni w hucie w Trzyńcu. W poszczególnych wnętrzach w skansenie na Borku z nostalgią obejrzymy wyposażenie z różnych dziesięcioleci XX w. Gwarantujemy moc miłych wrażeń oraz
opiekę przewodnika.
WYKŁAD NA TEMAT UZALEŻNIEŃ
Chrześcijańska Fundacja Życie i Misja zaprasza rodziców, nauczycieli, pedagogów szkolnych na kolejny wykład z cyklu: „Jak ochronić dzieci przed światem uzależnień”. Temat wykładu: „Zagrożenia świata wirtualnego. Dzieci i młodzież w pułapce okultyzmu”.
Jeśli zauważasz u dziecka: stany lękowe, niepokój, nerwowość, trudności z zasypianiem, agresję, apatię, niską samoocenę, jeśli mówi o jakichś dziwnych dźwiękach lub głosach, poruszających się cieniach, to zwróć uwagę na oglądane przez twoje dziecko bajki, filmy, czytane książki i czasopisma, słowa słuchanych piosenek i treść gier komputerowych i przyjdź na wykład. Spotkanie poprowadzi Leszek Korzeniecki – pisarz, mówca konferencyjny, profilaktyk uzależnień, pastor, twórca filmowy.
Wykład odbędzie się 27 września w godz. 18.00 – 20.00 w CH Fundacji Życie i Misja ul. 3 Maja 14 (wejście z boku).
Wstęp wolny. Więcej informacji – tel. 882-076-863.
ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH
1 października PONIWIEC
(zgłoszenia do 30 września do godz.14.00)
Akacjowa, Bażantów, Cisowa, Dębowa, Drozdów, Głogowa, Grabowa, Jesionowa, Kalinowa, Katowicka II, Kasztanowa, Limbowa, Lipowa, Olchowa, Słowików, Wiązowa.
ODPADY ODBIERANE BĘDĄ OD GODZ. 7.00 rano. Odbiór odpadów należy uzgodnić z Przedsiębiorstwem Komunalnym Spółka z o. o. w Ustroniu przy ul. Konopnickiej
40 tel.: 33 854-52-42 w godz. od 7 do 14 zgodnie z podanymi w harmonogramie terminami.
ODPADY NALEŻY WYSTAWIĆ PRZED POSESJĄ W MIEJSCU UMOŻLIWIAJĄCYM SWOBODNY DOJAZD.
PODCZAS ZBIÓRKI ODBIERANE BĘDĄ:
– odpady wielkogabarytowe: meble, dywany, wykładziny, – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: drobne AGD, pralki, lodówki, odkurzacze, radia, telewizory, monitory itp.,- opony z samochodów osobowych, – złom.
Inne odpady wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych nie będą odbierane zgodnie z niniejszym harmonogramem.
NIE BĘDĄ ODBIERANE:
– odpady ulegające biodegradacji (trawa, liście, gałęzie itp.), – odpady remontowo budowlane (gruz, styropian, papa, wata szklana, eternit, okna, drzwi armatura sanitarna, panele ścienne i podłogowe itp.), – farby, chemikalia, – części samochodowe pochodzące z demontażu (zderzaki, fotele, deski rozdzielcze itp.), – tekstylia (ubrania).
Odpady wielkogabarytowe są również przyjmowane w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Krzywej 7 – w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – bez uiszczania dodatkowych opłat.
PIERWSZY NIEPOWTARZALNY BIEG CHARYTATYWNY
29 września rusza w Ustroniu Nierodzimiu Pierwszy Niepowtarzalny Bieg Charytatywny.
Możesz: biec, jechać na wózku inwalidzkim samodzielnie lub ze swoim asystentem, maszerować z kijkami i swoim pieskiem. Bieg rozpoczniemy rozgrzewką oraz przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Kiedy dorośli będą pokonywać dystans 5km, dzieci zapraszamy do strefy służb mundurowych. Czekać będą na Was psy służbowe oraz policyjne konie. Dowiecie się wielu ciekawostek na temat ich policyjnej pracy. O zawodników zadba nasza pyszna Manufaktura Smaku. Jeśli starczy Wam sił, to możecie zagrać w pickelballa na naszym podwórku. Biegniemy z Pawłem Sztefkiem burmistrzem Miasta Ustroń. Zarejestruj się już dziś: na stronie www.pomiaryczasu.pl lub w dniu zawodów…. ale wtedy nie będziesz mieć pewności, że wystarczy nam dla Ciebie biegowych pamiątek.
Rejestracja od godziny 9.00. Start o godzinie 11.00. Miejsce rozpoczęcia: nasz Ośrodek przy ul. Wiejskiej.
Organizatorzy, czyli Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Nierodzimiu