Jesteśmy przekonani, że dopóki będziemy pielęgnować pamięć o tamtych czasach, o wydarzeniach związanych z naszą historią, zarówno tych wesołych jak i tych smutnych, będziemy mogli wyciągać z nich wnioski. Jeżeli utracimy pamięć, co nam innego pozostanie? Jedynie zapomnienie i pustka, której nie oddają nawet najlepsze zdobycze technologiczne. Nie pozwólmy na to i bądźmy wdzięczni, że dziś możemy żyć w wolnym kraju – tak uczniowie Klimatycznej Szkoły Podstawowej nr 2 pod kierunkiem nauczycielki Kingi Gorzelany zakończyli program artystyczny na uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
1 września w południe wojenne pieśni patriotyczne rozlegające się wokół Pomnika Pamięci Narodowej zachęcały do pochylenia się nad martyrologią narodu polskiego. O godzinie dwunastej rozległa się syrena alarmowa, która w całej Polsce przypomniała smutną rocznicę 1 września 1939 r. Po odegraniu hymnu narodowego prowadząca uroczystość Magdalena Kozłowska powitała wszystkich obecnych. Przybyli m.in. radni z przewodniczącą Rady Miasta Adrianą Kwapisz-Pietrzyk, a w imieniu burmistrza wystąpiła Skarbnik Miasta Agata Markiewicz i Barbara Niemczyk naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki. Zgromadziło się też sporo młodzieży i mieszkańców.
Następnie przed pomnikiem uczniowie cytowali fragmenty wspomnień: Andrzeja Niedoby z książki „Rzeka niepokorna”, prof. Jana Szczepańskiego z I tomu „Dzienników” i wiersz Wandy Mider „Rocznica”. Po tym wzruszającym programie delegacje przedstawicieli władz samorządowych i Rady Miasta, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz wszystkich szkół podstawowych tradycyjnie złożyły kwiaty pod pomnikiem. Niestety, brakowało przedstawicieli tak aktywnie działających w przeszłości organizacji kombatanckich, którzy odeszli już na wieczną wartę. (ls)