3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Wyróżniamy się i jesteśmy coraz lepiej postrzegani

– Zaproszenie na Ustrońskie Dożynki przyjęli w tym roku parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i wielu znakomitych gości, co dowodzi wysokiej pozycji Ustronia. Odbyła się u nas konferencja Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, to też świadczy o pozytywnym postrzeganiu naszego miasta przez potencjalnych partnerów. Ustroń coraz częściej jest wybierany na centrum konferencyjne przez różne gremia, co odbywa się z korzyścią dla naszych gestorów i dla wizerunku miasta. Zacznę jednak od spraw bieżących, bezpośrednio dotyczących naszych mieszkańców… – mówi burmistrz Paweł Sztefek.

ZMIANA GODZIN PRACY URZĘDU MIASTA USTROŃ
Takie było życzenie mieszkańców, wyrażane wielokrotnie w mediach, rozmowach oficjalnych i prywatnych. Jest to zrozumiałe, ponieważ osobom pracującym trudno było dotrzeć do Ratusza w obowiązujących do tej pory godzinach. Doszliśmy do porozumienia z wszystkimi wydziałami i pracownikami Urzędu i zmieniamy czas pracy na dogodniejszy. W czwartek wydłużamy pracę Urzędu do 16.30, a przez to w piątek pracujemy krócej, do 14.30. W pozostałe dni Urząd będzie pracował jak dotychczas w godz. 7.30-15.30. Osiągnęliśmy kompromis pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców a organizacją pracy.

PLAN ZAGOSPODAROWANIA DLA ZAWODZIA
W czwartek odbyło się spotkanie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Ustronia Dolnego, na które przyszło prawie 60 osób. Byłem pod wrażeniem takiej frekwencji, a naczelnik Wydziału Architektury i Gospodarki Gruntami Aleksandra Kwiecień-Zawada powiedziała, że jeszcze nie spotkała się z takim odzewem. To pokazuje, że mieszkańcy coraz bardziej chcą dbać o swoje interesy. Spotkanie nie miało charakteru oficjalnego, bo takiego nie mogło mieć, nie przewidują tego przepisy, chcieliśmy jednak pokazać koncepcję, która będzie procedowana. Zadawano mnóstwo pytań, a my staraliśmy się odpowiadać na nie i rozwiewać wątpliwości. Mieszkańcy mogą jeszcze, w formie papierowej lub mailowej, zgłaszać do nas swoje opinie, bo tak to musi być nazwane, do początku września. Chodzi o to, żeby ten plan był zrobiony przede wszystkim na potrzeby mieszkańców, a potem dopiero inwestorów. Większość uwag, które wcześniej złożono zostały uznane za zasadne, choć nie ma możliwości, żeby spełnić wszystkie życzenia. Chcę podkreślić, że tak duża liczba uczestników spotkania pokazuje, że jest coraz większe zainteresowanie sprawami obywatelskimi, na czym bardzo mi zależy.

W zebraniu na temat planu zagospodarowania przestrzennego Zawodzia Dolnego wzięło udział prawie 60 osób. Fot. Miasto Ustroń

USTROŃSKIE DOŻYNKI
Wróćmy jeszcze pamięcią do Dożynek, bo chcę bardzo serdecznie podziękować naszym rolnikom, gospodarzom, gazdom, wszystkim osobom zaangażowanym, Stowarzyszeniu Ustrońskie Dożynki, naszym jednostkom OSP, kołom gospodyń wiejskich, Przedsiębiorstwu Komunalnemu, wydziałom Urzędu Miasta, szczególnie Wydziałowi Promocji, Kultury, Sportu i Turystki, Miejskiemu Domowi Kultury „Prażakówka” i mieszkańcom, że znów tłumnie wzięli udział w święcie plonów. Na pewno wszyscy zauważyli, że zmieniliśmy nieco scenariusz obrzędu i trochę go odświeżyliśmy zgodnie z sugestiami osób biorących udział w tej jakże ważnej, tradycyjnej uroczystości. Nie chcemy zatracić idei Dożynek, a jedynie sprawić, by były jeszcze atrakcyjniejsze, co dopracowujemy w porozumieniu z członkami Stowarzyszenia Ustrońskie Dożynki. Cieszę się, że tak wielu znakomitych gości z województwa, Sejmu i Senatu przyjęło zaproszenie na Ustrońskie Dożynki, a to pokazuje, że Ustroń nie jest jednym z wielu miasteczek. Wyróżniamy się, jesteśmy zauważani i coraz lepiej postrzegani w kraju. Jednak nie wizerunek sam w sobie jest tu istotny, a to, że dzięki kontaktom Ustroń będzie się mógł rozwijać dla dobra mieszkańców.

RAJDOWY USTROŃ
To kolejna impreza na dużą skalę, wyczekiwana przez fanów motosportu przez cały rok. Tych, którzy nie wierzyli, że Rajdowy Ustroń się odbędzie, przekonaliśmy, że da się to zrobić, że potrafimy współpracować ze wszystkimi. Zaproponowaliśmy nową trasę, która była odpowiedzią na apele mieszkańców, wskazujących, że w czasie Rajdowego nie można się przedostać z jednej na drugą stronę miasta. Otworzyliśmy przejście przy Rynku, ulica 3 Maja poniekąd była zamknięta, ale po to, żeby mógł się odbywać ruch pieszych. Żadna restauracja, kawiarnia ani inny lokal nie była zamknięta z powodu Rajdowego Ustronia, co miało miejsce w poprzednich latach i na co skarżyli się gestorzy. Stąd zmiana trasy, żeby impreza nie zakłócała działalności naszych mieszkańców. Ani w rozmowach podczas imprezy, ani wczoraj na podsumowaniu nie usłyszałem krytyki, choć jestem na nią otwarty. Rozumiem niektórych mieszkańców, że półtorej dnia ryku silników jest dla nich kłopotliwe, ale Ustroń zyskuje niezwykłą sławę i renomę, co dla miasta turystycznego jest kluczowe.

ROZWÓJ TURYSTYKI
W sobotę w hotelu „Olimpic” w Ustroniu odbyła się międzysektorowa konferencja Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka pod nazwą „Turystyka i dziedzictwo kulturowe potencjałem rozwoju Aglomeracji Beskidzkiej”. Tam znów usłyszałem słowa uznania dla naszego miasta od gości z powiatów bielskiego, żywieckiego i pszczyńskiego oraz cieszyńskiego. Z tych właśnie regionów przyjechali wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele władz samorządowych. Zwłaszcza ci, którzy jeszcze nigdy nie byli w Ustroniu, byli pod wrażeniem. Rozmawialiśmy o turystyce i rozwoju regionu, patrząc przez pryzmat wspólnego działania Aglomeracji Beskidzkiej i możliwości pozyskiwania przez nią środków finansowych.
Spisała: Monika Niemiec

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content