Prażakówka została partnerem festiwalu teatralnego „Scena bez granic/Scena bez hranic”, którego organizatorem jest Těšínské Divadlo z Czeskiego Cieszyna. Dzięki temu istnieje możliwość dojazdu autobusem na wszystkie spektakle w języku polskim i to w cenie biletów! Przedstawienia będą odbywały się poza teatrem w bardzo klimatycznych miejscach. Nasz Dom Kultury gwarantuje także powrót do Ustronia po zakończeniu przedstawień.
Teatr Cieszyński serdecznie zaprasza na drugą edycję przeglądu teatralnego Scena bez granic. Program przynosi bogatą ofertę przedstawień teatralnych zarówno dla dorosłych, dla dzieci i młodzieży. Widzowie mogą spodziewać się przedstawień wystawianych w językach czeskim i polskim, co odzwierciedla bogactwo kulturowe naszego regionu. Główne sceny zlokalizowane będą w starej kompresorowni oraz w namiocie, co doda spektaklom niepowtarzalnej atmosfery, jaką może zaoferować jedynie środowisko industrialne. Oprócz przedstawień teatralnych przewidywany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących, który obejmie warsztaty, występy muzyczne oraz inne wydarzenia kulturalne. Będą to niezwykłe doświadczenia przepełnione sztuką, inspiracją i zabawą.
Spektakle, które będą wystawiane w języku polskim:
28.08.2024 – wyjazd ok godz. 17.30
“Mianujom mie Hanka”, spektakl Teatru Kortez z Katowic.
Zapisy w sekretariacie MDK.
Reżyseria: Mirosław Neinert
Oprawa muzyczna: Stanisław Szydło
Obrazy: Grzegorz Chudy
Cyfrowe opracowanie i animacja obrazów: Radosław Ragan
Realizacja dźwięku i projekcji: Sergiusz Brożek
Realizacja światła: Izabela Mikrut
Premiera: 21 października 2016
Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)
Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.
Znakomity tekst Alojzego Lyski – Opowieść górnośląska. Zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Nie zmieniliśmy w nim ani jednego słowa, ale tytuł – za zgodą autora, zamieniliśmy na Mianujom mie Hanka.
Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Tytuł wydania książkowego: Jak Niobe. Opowieść górnośląska.
Spektakl dla wszystkich, ale w języku śląskim.
30.08.2024 – wyjazd ok godz. 17.30
“Krzywy kościół”, spektakl Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie
Zapisy w sekretariacie MDK.
Reżyseria: Radovan Lipus
Przekład i adaptacja: Renata Putzlacher
Scenografia i kostiumy: Marta Roszkopfová
Muzyka i opracowanie muzyczne: Dorota Barová
Ruch sceniczny: Gabriela Klusáková
Asystent reżysera: Marcin Kaleta
Wideoprojekcja: Roman Mrázek
Korepetycje muzyczne: Tomasz Pala
Premiera: 22. 10. 2022
Czas trwania: 130 minut (+20 minut przerwa)
Dnia 14 czerwca 1894 roku doszło do eksplozji w karwińskiej kopalni „Franciszka”, która rozprzestrzeniła się na szyby „Jan-Karol” i „Głęboki”. Była to jedna z największych katastrof górniczych tamtego okresu, której przypomnieniem jest symboliczny grobowiec 235 ofiar tamtej tragedii na cmentarzu w starej Karwinie. W wyniku szkód górniczych i związanych z nimi wyburzeń budynków tamtego miasta już nie ma, ocalał tylko kościół św. Piotra z Alkantary.
W Karwinie urodziła się Karin Lednická, autorka wysoko cenionego przez krytyków i czytelników „Krzywego kościoła”, a także Renata Putzlacher, autorka dramatyzacji pierwszej części zapowiadanej powieściowej trylogii. Jej bohaterkami są przede wszystkim wdowy i sieroty po górnikach, a w centrum ożywającej na scenie starej Karwiny stoi kościół, cichy świadek historii.
Narrator:
„Karwina… Dawna wieś, słynąca z zielonych pastwisk porośniętych soczystą trawą. Kiedy odkryto w tej okolicy bogate złoża węgla, zniknęły z tego krajobrazu krowy, a na urodzajnych gruntach i łąkach zaczęły wyrastać wieże szybowe. Dzwon na wieży kościoła świętego Piotra z Alkantary brzmiał tu, zanim krajobraz Karwiny zaczął się zmieniać. Wieża kościelna też jest już inna. Ta pierwotna była wysoka, strzelista i mogłaby w każdej chwili runąć, bo tam, głęboko pod ziemią, która czasem się trzęsie, pracują w dzień i w nocy górnicy”.
31.08.2024 – wyjazd ok godz. 17.00
“O Jasiu i Małgosi”, spektakl Sceny Lalek Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie na podstawie baśni Braci Grimm.
Zapisy w sekretariacie MDK.
Reżyseria: Jakub Tomoszek
Scenografia, lalki, kostiumy: Iva Ščerbáková
Muzyka: Daniela Sedláčková
Wykonanie lalek: Pavel Skorkovský
Kostiumy lalek: Ivana Kolondrová
Premiera: 18. 5. 2024
W domu jest nudno, dlaczego więc nie wybrać się do lasu? Janek jest harcerzem i z wszystkim sobie poradzi, ale tylko razem ze starszą siostrą Gosią można przeżyć prawdziwą przygodę pełną mocnych wrażeń. Las jest przecież tajemniczy i pełen niespodzianek. A jeśli ktoś zastawi na dzieci pułapkę? Pachnącą i całą z piernika?
Dla dzieci od 3 lat.
1.09.2024 – wyjazd ok godz. 17.30
“Kogut w rosole”, spektakl Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie
Zapisy w sekretariacie MDK.
Reżyseria: Andrzej Sadowski
Premiera: 6. 4. 2024
Samuel Jokic urodził się w Słowenii, gdzie pracował jako nauczyciel nauczania początkowego i artysta uliczny. Jest autorem scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych.
Do napisania komedii „Kogut w rosole” autora zainspirował głośny brytyjski film pt. Goło i wesoło. To opowieść o mężczyznach, którzy z dnia na dzień stają się bezrobotni, odsunięci na boczny tor, wydawałoby się, że nie są nikomu potrzebni. Postanawiają jednak zawalczyć o swoje miejsce w życiu i w tym celu zakładają… grupę striptizerów. Oczywiście realizacja pomysłu napotka na wiele przeszkód i trudności, ale równocześnie otworzy przed bohaterami nową szansę. Nowe wcielenia zmuszają bohaterów nie tylko do zdjęcia ubrań, ale też do obnażenia swoich kompleksów, lęków, słabości.
Doskonała zabawa zagwarantowana! A i chwile refleksji się nasuną…
„Kogut w rosole” to nie tylko komedia o zrzucaniu ciuchów, to także historia z lekkością i w żartobliwy sposób pokazująca ludzi, których troski i obawy dnia codziennego są nam bardzo bliskie. To opowieść o ludziach, których bardzo dobrze znamy, może nawet bardziej, niż byśmy tego chcieli. O ludziach takich jak ty i ja” – Samuel Jokic.
Czas trwania: 125 min.
red.