21 lipca urządzono pamiątkę poświęcenia kościoła ap. Jakuba St., którą poprzedzają muzyczne Dni Jakubowe. W piątek wystąpił podziwiany przez melomanów mistrz organów Daniel Strządała wraz z żoną skrzypaczką Ewą Zaborny-Strządała, grający utwory muzyków klasycznych, m.in J. S. Bacha, G. F. Händla oraz improwizacje. Była też okazja by wysłuchać brzmienia klawesynu, niegdyś króla instrumentów barokowych. Gości powitał proboszcz ks. Dariusz Lerch, który po licznych brawach uczestników, dziękując artystom powiedział, że dźwięki z instrumentu potrafi wydobyć każdy, natomiast dopiero mistrzowie potrafią oczarować słuchaczy wirtuozerią.
W sobotę publiczność przybyła na znakomity koncert Chóru Kameralnego „Lege Artis” pod dyrekcją Szymona Staniszewskiego, znanego mieszkańcom Ustronia z licznych występów artystycznych, m.in. w zespole „Avocado” a capella oraz z efektownego prowadzenia najważniejszych miejscowych imprez. Chór z Pszowa działa pod jego kierownictwem już 12 lat i wykonuje pieśni sakralne, klasyczne i świeckie. Był laureatem m.in. festiwali kolędowych w Będzinie i Tychach, festiwalu eucharystycznego w Katowicach oraz VI Międzynarodowego Konkursu Chórów im. prof. J. Świdra w Cieszynie.
Występ zespołu to była prawdziwa maestria zarówno wokalistów jak i dyrygenta. Dobrał on ambitny, zróżnicowany w nastroju i rytmice repertuar, który zachwycił wszystkich słuchaczy. Utwory: P. Bębenka, H. Góreckiego, K. Pyki, J. Świdra, P. Jańczaka i innych zaśpiewano wielogłosowo, a nawet naśladując finezyjne odgłosy natury. Dyrygent znakomicie przedstawiał kolejne pieśni stwarzając wyjątkową atmosferę i prezentując je ze swadą jak na prawdziwego krasomówcę przystało. Doceniając niespotykany kunszt chóru i zaangażowanie dyrygenta, warto dodać, że w tym dniu przez kilka godzin był on współprowadzącym ważnej międzynarodowej wystawy na rynku. Publiczność nagrodziła chórzystów zasłużonymi brawami, a proboszcz podziękował dyrygentowi, że dzieli się swoim talentem również w tej parafii i prowadzi dwa ustrońskie chóry kościelne. Po koncercie nastąpił tradycyjny występ trębacza z wieży kościelnej, a w tej roli po raz pierwszy zaprezentował się Tomasz Greń.
Przygotowania do pamiątki poświęcenia kościoła trwały na długo przed uroczystością. Sporo osób angażowało się podczas wypieku kołaczy, cieszących się uznaniem smakoszy, oraz w pracach organizacyjnych i porządkowych.
Tradycyjnie urządzane są dwa nabożeństwa w kościele i na placu parafialnym.
Z pieśnią wystąpił Chór Ewangelicki z Wisły Głębiec kierowany przez Tadeusza Poloka oraz Ustroński Chór Ewangelicki, którego dyrygentem jest S. Staniszewski. Za organami zasiadła Joanna Chraścina, a jak co roku wystąpiła też Diecezjalna Orkiestra Dęta z dyr. Józefem Mamicą.
Nabożeństwo w kościele rozpoczęło się konduktem Rady Parafialnej wraz z księżmi w kierunku ołtarza. Po pieśniach proboszcz ks. Dariusz Lerch zaprezentował wzruszające wspomnienie anonimowego autora, który w 1925 r. napisał m.in. „Do Ustronia jadę na poświąckę zawsze chętnie.(…) Tego roku uroczyste natchnienie moje dostało bardzo miłego dodatku i przyjemnego wzmocnienia przez głos dzwonów, które z wieży zagrały cudownie. Zbór ustroński dobrze zrobił, że przed rokiem takie dzwony sprawił. Przyszłe pokolenia będą mogły być dumne ze swoich przodków”.
Kazanie w świątyni wygłosił zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej bp Adrian Korczago, który też nawiązał do roli dzwonów dla Kościoła i jego wiernych: „Dziś przeżywamy stulecie ustrońskich dzwonów, które nierozerwalnie są związane z tym miejscem. (…) To niezwykle cenny element życia religijnego, nie tylko towarzysz liturgii kościelnej, lecz także liturgii codziennego życia. Dzwon wyznacza niepowtarzalny rytm wielu życiowych działań. A czym dla każdego zborownika jest dźwięk ustrońskiego dzwonu? Jakie wzruszenie towarzyszy, gdy słyszymy melodykę rozlegającą się z wieży kościoła? Dzwon porusza serca, że chce się działać na rzecz Bożej sprawy”.
Na placu kościelnym ks. Oskar Wild proboszcz parafii w Wiśle Głębcach, którego ustrońscy zborownicy pamiętają jako wikariusza powiedział: „Dzisiaj wspominamy pamiątkę kościoła i stulecie dzwonów. Sięgamy pamięcią do dumnych poprzednich pokoleń ustrońskich ewangelików. A co wy potraficie zdziałać? Bóg doda tobie nowych sił i zaangażuje cię do działania. Kiedy otworzysz dla niego serce, wtedy ta światłość wypełni cię i wtedy narodzi się w tobie nowe życie. Zaczniesz inaczej patrzeć na świat. Będzie to nowe spojrzenie na problemy. Bóg sprawi, że czynienie dobra, czyli pomaganie i wspieranie stanie się twoim priorytetem”.
Ta piękna uroczystość pozostanie na długo w pamięci uczestników. Na jubileusz dzwonów powstał nowy numer Głosu Parafialnego, a w nim zawarto wszystko, czym żyje parafia oraz co dzięki Bogu udało się zrealizować.
Lidia Szkaradnik