Gazeta Ustrońska zawsze była, jest i będzie dla seniorów. Nie dlatego, że faworyzuje seniorów, ale dlatego, że jest po prostu dla wszystkich. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że tradycyjne gazety papierowe, w tym Gazetę Ustrońską, częściej czytają ludzie starsi niż młodzież i dlatego chcemy podarować seniorom specjalne miejsce na naszych łamach, w którym zawsze znajdą ważne dla siebie informacje.
Kim właściwie jest senior? Nie ma ścisłej definicji, ale w Polsce przyjmuje się, że to osoba na emeryturze, czyli panie po 60 roku życia, a panowie po 65. Szacuje się, że w Polsce żyje prawie 10 mln osób po sześćdziesiątce. W Ustroniu według raportu o stanie miasta za rok 2023 kobiet po 60 roku życia i mężczyźni po 65 roku życia mieszka w sumie 4093, a zatem seniorzy stanowią 27,73% mieszkańców (na koniec 2023 roku było nas 14.761 stałych mieszkańców).
Ustrońscy seniorzy są aktywni, spotykają się i działają w różnorodnych grupach nieformalnych i stowarzyszeniach, zaznaczają swoją obecność i tworzą wiele wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i społecznych w mieście, o których regularnie piszemy. Udzielają się również w różnych gremiach samorządowych jak choćby zarządy osiedli czy różne komisje. Seniorki stanowią sporą grupę wśród członkiń Koła Gospodyń Wiejskich Centrum i Lipowiec. Biorąc pod uwagę przyjętą definicję, seniorów znajdziemy wśród działaczy wielu organizacji pozarządowych, często w zarządach, choćby ochotniczych straży pożarnych, chórów, fundacji charytatywnych, związków.
W rubryce „Ustrońska dla seniora” chcemy zamieszczać praktyczne informacje, mające pomóc w komunikacji i integracji środowiska, a wspierać w poszukiwaniu ciekawych aktywności, dostosowanych do zainteresowań i możliwości seniorów. Zapraszamy do aktywnego tworzenia rubryki, tel. do naszej redakcji: 33 854 34 67, mail: gazeta@ustron.pl
Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli ogłosić otwarcie Klubu Seniora, bo starania o jego powstanie trwają już od poprzedniej kadencji. Obecne władze samorządowe rozpoznają możliwości dofinansowania różnych działań na rzecz seniorów i o tym wszystkim chcemy informować w rubryce „Ustrońska dla seniora”.
RADA SENIORÓW
Rada Seniorów Miasta Ustroń powołana przez Radę Miasta Ustroń działa w składzie: Paweł Mitręga – przewodniczący, Anna Suchanek – wiceprzewodnicząca, Irena Pawelec – sekretarz, Karol Brudny, Włodzimierz Chmielewski, Bogdan Kozieł, Danuta Procner, Józef Sikora, Agnieszka Woźniak. Rada Seniorów spotyka się w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Urzędzie Miasta Ustroń, w sali sesyjnej (parter) o godz. 14.00.
POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW
Pełna nazwa: Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koło nr 2 w Ustroniu. Jego członkowie spotykają się w każdą środę o godzinie 10 w sali lustrzanej na piętrze w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka”, ul. Daszyńskiego 28, tel. kontaktowy 33 854 29 06. Prezesem Koła jest Bogumiła Czyż-Tomiczek. Obecnie trwa przerwa wakacyjna.
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Uniwersytet Trzeciego Wieku – Fundacja ESPRIT, siedziba przy ul. Daszyńskiego 2 (nad Rossmanem), tel. 606 486 333. Prowadzi zajęcia: taneczne, wokalne, plastyczne, naukę języków obcych, gimnastykę, jogę, aerobik w basenie, zajęcia komputerowe. Poza tym UTW organizuje szereg wykładów o szerokiej tematyce oraz warsztaty. Obecnie wakacje.
Jak informuje Danuta Koenig, po ostrym wirażu studenci UTW wypoczywają, wszak było bardzo intensywnie. 5 czerwca odbyło się zakończenie roku akademickiego połączone z popisami poszczególnych sekcji, 8 czerwca występ sekcji Tańca Linowego na imprezie Dzieci, Dzieciom, Dzieci Rodzicom i wreszcie wyjazd na wczasy 9 czerwca do Mielna. Wszystkie działania dodają energii i satysfakcji studentom. Myślimy już o początku roku akademickiego 2024/2025, inauguracja zaplanowana jest na 30 września na godz. 16.00 w MDK „Prażakówka”. Czynimy starania o wykład inauguracyjny prof. Jerzego Buzka, oprawę muzyczną zagwarantuje niezwykła góralska kapela Zbyszka Wałacha. Oczywiście pracować będziemy w sekcjach, we wrześniu przyjmować będziemy zapisy na zajęcia. Tymczasem odpoczywajcie i zbierajcie siły i pozytywną energię.
PARAFIA KATOLICKA ŚW. KLEMENSA
Spotkania seniorów przy parafii rzymskokatolickiej św. Klemensa odbywają się w ostatni poniedziałek miesiąca po mszy św. w intencji seniorów, która rozpoczyna się o godz. 8.30. Potem zainteresowani gromadzą się w salkach parafialnych, gdzie następuje modlitwa i tradycyjny poczęstunek z kawą i ciastkiem. Spotkania z udziałem proboszcza prowadzą Tomasz Kamiński, który śpiewa i gra na gitarze i Barbara Szcześniewska.
PARAFIA EWANGELICKA
Spotkania emerytów przy parafii ewangelickiej, które organizuje i prowadzi Karina Wowry, odbywają się w ostatnią środę miesiąca o godz. 10:00. Na spotkania zapraszani są interesujący goście, którzy opowiadają o swoich pasjach i dokonaniach. Nie brakuje także śpiewu i modlitwy. W tym roku gośćmi byli m.in.: kapela „Beskidzcy Zbóje” i Kajetan Kajetanowicz najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy. Były też spotkania wyjazdowe np. do Dobki, czy Wisły, czy ostatnio wycieczka do Olkusza i na Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie zwiedza się miejscowe atrakcje.