3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Chagall na Hutniczej

Na wernisaż przyszło wielu ustroniaków. Na pierwszym planie radna Karina Wowry i Magdalena Dziendziel – członek Rady Muzeum Ustrońskiego. Fot. L. Szakaradnik

W niedzielę, 7 lipca w Muzeum Ustrońskim hucznie świętowano urodziny Marca
Chagalla, otwierając wystawę jego Ilustracji do Biblii.

Marc Chagall był rosyjsko-francuskim malarzem, ilustratorem, projektantem witraży, a także poetą. Tworzył również rzeźbę i ceramikę. Urodził się 7 lipca 1887 roku w Łoźnie pod Witebskiem jako Mojsza Zacharowicz Szagałow. Pochodził z ubogiej rodziny chasydzkich żydów. Był najstarszym z dziewięciorga dzieci. Ojciec był sprzedawcą śledzi, a matka łączyła prowadzenie sklepiku spożywczego z wychowaniem potomstwa. Chagall od najmłodszych lat wykazywał talent artystyczny, ale początkowo chciał zostać muzykiem. W wieku 19 lat wyjechał do Petersburga, gdzie rozpoczął naukę w Szkole Cesarskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuk. Była to najlepsza uczelnia w Sankt Petersburgu, do której dostawali się tylko najlepsi i nieliczni. Rok 1908 stał się przełomowym w karierze artystycznej Chagalla dzięki uznaniu, jakie zdobył jego obraz pt. „Śmierć”.

Tego dzieła nie ma w Ustroniu, ale wystawa i tak cieszy się dużym zainteresowaniem. Burzliwe koleje losu Chagalla ciekawią nie tylko miłośników sztuki, a charakterystyczne obrazy potrafią rozpoznać nawet laicy. Prace tak znanego artysty podziwiać można w naszym Muzeum do 27 lipca, a wystawa zatytułowana jest „Ilustracje do Biblii”.

Prace Marca Chagalla w Muzeum Ustrońskim. Fot. L. Szkaradnik

Na Hutniczej znalazły się obrazy zainspirowane Pismem Świętym, a ściślej mówiąc, podróżą, którą Chagall odbył do Ziemi Świętej. Artysta był zafascynowany Biblią i tak o tym mówił: „Od wczesnej młodości fascynowała mnie Biblia. Zawsze wydawało mi się, że jest to największe źródło poezji wszech czasów. Od tego czasu szukam tej refleksji w życiu i w sztuce. Biblia jest jak echo natury i tę tajemnicę starałem się przekazać.”

Na wystawie prezentujemy 20 oryginalnych dzieł: 10 litografii barwnych i 10 heliograwiur z kolekcji Epicentrum Art Gallery z Opola, które w 1960 roku zostały odbite na prasach w Atelier Mourlot w Paryżu.

Prace Marca Chagalla w Muzeum Ustrońskim. Fot. L. Szkaradnik

Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił Arkadiusz Wiech, grając pięknie na gitarze klasycznej, a poczęstunek – tradycyjne żydowskie rugelachy upiekła Cukiernia Delicje. Serdecznie zapraszam do oglądania wystawy.

Magdalena Lupinek
dyrektor Muzeum Ustrońskiego

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content