3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Nowy skład Komisji Uzdrowiskowej

Na poprzedniej sesji Rady Miasta Ustroń jednogłośnie podjęto 7 uchwał, ale odwołanie członków Komisji Uzdrowiskowej i powołanie nowych ujawniło podział radnych, będący schedą po komitetach wyborczych startujących w kwietniowych wyborach samorządowych.

Zgodnie z artykułem 47 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej w gminach uzdrowiskowych radni powołują stałą komisję uzdrowiskową, określając przedmiot jej działania i skład osobowy. W uzasadnieniu uchwały, które na sesji przeczytała naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Monika Maksymczak, czytamy, że zaistniała konieczność zmiany składu osobowego ustrońskiej Komisji Uzdrowiskowej.

Przewodnicząca Rady Miasta Ustroń Adriana Kwapisz-Pietrzyk przypomniała, że Komisja Uzdrowiskowa jest organem opiniodawczym i doradczym rady w sprawach dotyczących uzdrowiska oraz obszaru ochrony uzdrowiskowej. Do jej zadań należy w szczególności opiniowanie projektu operatu uzdrowiskowego, opiniowanie projektu statutu uzdrowiska, opiniowanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny wchodzące w skład strefy ochrony uzdrowiskowej, opiniowanie gminnych programów ochrony środowiska oraz opiniowanie projektów programów zamierzeń inwestycyjnych gminy dotyczących obszaru uzdrowiska.

Projekt uchwały był opiniowany i omawiany na posiedzeniu Komisji Środowiska i jej przewodniczący Paweł Waszek poinformował o negatywnej opinii z wnioskami o skierowanie projektu pod obrady Komisji Koordynacyjnej celem omówienia szczegółów co do funkcjonowania poprzedniego składu tejże Komisji, jak i protokołowania. Na posiedzeniu Komisji Koordynacyjnej zdecydowano, że na pierwszej sesji w roku 2025 skład Komisji Uzdrowiskowej zostanie poszerzony o osoby związane z działalnością miasta jako uzdrowiska, a więc gestorów sanatoriów, aby był to bardziej opiniotwórczy i demokratyczny twór służący Radzie Miasta.

Radni głosowali najpierw nad odwołaniem z Komisji byłego burmistrza Przemysława Korcza, byłego przewodniczącego Rady Miasta Ustroń Marcina Janika i byłej wiceprzewodniczącej RMU Jolanty Hazuki. Za odwołaniem głosowali radni: Szymon Górniok, Wiktoria Herczyk, Adriana Kwapisz-Pietrzyk, Małgorzata Madzia, Beata Niewiadomska, Krzysztof Pokorny, Damian Ryszawy, Artur Steczkiewicz, przeciw była radna Karina Wowry, wstrzymali się od głosu radni: Sławomir Haratyk, Artur Kluz, Michał Kubok, Bożena Piwowar, Paweł Waszek.
Następnie radni zmienili §1 ust. 2 uchwały w sprawie Komisji Uzdrowiskowej, mówiący o liczbie członków komisji. Od tej pory Komisja liczyć będzie od 5 do 7 członków, a nie jak było do tej pory od 3 do 5. Za tym głosowało 12 radnych, wstrzymali się od głosu radni: Michał Kubok i Karina Wowry.

Kolejne głosowanie dotyczyło zmiany § 1 ust. 3, mówiącego o składzie osobowym Komisji Uzdrowiskowej. Zgodnie z zapisem nowej uchwały nr II/27/2024 z dnia 28 maja 2024 r. członkami komisji zostali: Artur Gburek, Adriana Kwapisz-Pietrzyk, Maciej Lewicki, Krzysztof Pokorny, Barbara Staniek-Siekierka, Adam Rybicki, Paweł Waszek. Za takim składem głosowało 11 radnych, przeciw była radna Karina Wowry, radni: Michał Kubok i Paweł Waszek wstrzymali się od głosu.

Pierwsza Komisja Uzdrowiskowa została powołana 23 lutego 2006 roku, a zasiadali w niej: Ireneusz Szarzec, Karol Grzybowski, Ryszard Wąsik, Zofia Perlega, Józef Waszek, Emilia Czembor, Marzena Szczotka. W uchwale napisano, że Komisja będzie się spotykać raz na kwartał, a częściej w razie konieczności. Zostało to zmienione w 2012 roku na spotkania co miesiąc. Uchwała była kilkakrotnie zmieniana, dostosowując skład Komisji Uzdrowiskowej do zmian personalnych w Zarządzie Uzdrowiska Ustroń, Szpitala Reumatologicznego, innych placówek oraz do zmian w Radzie Miasta Ustroń.
Monika Niemiec

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content